Zvažujete ďalšie manželstvo? Môže vydržať navždy, pripravte sa však na niekoľko zmien

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

„A žili šťastne, až kým nepomreli,“ počujeme v mnohých rozprávkach. Nie všetci to však so životným partnerom dotiahneme do šťastného konca. V súčasnosti sa rozvádza takmer každé druhé manželstvo, pričom najčastejšou príčinou je rozdielnosť pováh. Ak do manželstva vstupujete druhýkrát, na mnohé situácie sa pozeráte trochu inak. Toto sú veci, ktoré vás čakajú, keď ste sa rozhodli dať láske ďalšiu šancu:

S partnerom si beriete aj jeho rodinu

Zatiaľ čo väčšina párov vstupuje do manželstva bez záväzkov, v prípade druhej svadby to väčšinou tak nie je. Možno máte deti vy, možno váš partner, či dokonca obaja. Je dôležité, aby ste si všetci sadli, pretože nevyriešené vzťahy môžu byť kameňom úrazu. Pri sobáši si neberiete partnera, ale aj celú jeho rodinu. Možno sa tak stanete nevlastným otcom či matkou. Stanovte si hranice. Ak máte deti, ktoré žijú už svoj vlastný život, nedovoľte im, aby sa vám miešali do nového vzťahu. Žijú s vami? Poriadne s nimi všetko prediskutujte a snažte sa nájsť spoločný kompromis.

Bývalý nech zostane bývalým

Minulosť už nezmeníme. Je dôležité urobiť všetko preto, aby sa nám nemiešala do aktuálneho vzťahu. Ako uvádza portál huffpost, štatistika rozvodov v prípade druhého či tretieho manželstva je dokonca vyššia, oproti prvému zväzku. Podľa odborníkov veľa manželských párov vstupuje do druhých manželstiev skôr, ako sa skončí prvé. A to by tak nemalo byť.

Skúste si pred novým vzťahom uzavrieť všetko, čo vás ešte spája s bývalým partnerom či partnerkou, pamätajte aj na na vzájomné majetkové vysporiadanie. K svojmu „ex“ sa skúste správať slušne, no formálne, a nepúšťajte sa s ním do zbytočných hádok. Ak máte spolu deti, počítajte s tým, že bude stále rodičom. Je v poriadku dovoliť mu s nimi pravidelný kontakt.


Mohlo by vás zaujať: Problémy v manželstvách sa po rokoch môžu prehlbovať: Ako s nimi bojovať?


Rozoberte majetkové pomery

Pri druhom zväzku je fajn brať do úvahy aj praktickú stránku. Už sa majetok nebude deliť na „moje“ a „tvoje,“ ale stane sa vaším spoločným. Poriadne si pred svadbou rozoberte finančnú situáciu. Nemá váš nový partner náhodou nejaké dlhy? Obaja máte právo vedieť, ako ste na tom s financiami. Môžete sa vďaka tomu vyhnúť prípadnému nemilému prekvapeniu.

Berte sa vážne

„Len aby som neostala sama,“ aj to je jeden z (ne)zmyselných dôvodov, prečo ľudia uzavierajú manželstvo. Samota pre nás predstavuje akési štvorhlavé monštrum, hoci na každého môže mať aj hojivý účinok. Ak chcete do tej istej rieky vstúpiť druhýkrát, stanovte si dobrý dôvod. Naozaj milujete nového partnera? Rozumiete si? Máte spoločné záujmy a viete sa porozprávať o všetkom? Cítite sa pri ňom sama sebou? Kladné odpovede na tieto otázky môžu byť zárukou, že nový vzťah vydrží.


Mohlo by vás zaujať: Ľudia v manželstve vraj nie sú zdravší ani šťastnejší: Byť single má svoje výhody


Majte od partnera realistické očakávania

Všetko zlé je na niečo dobré. A aj nevydarené manželstvo vás môže niečomu naučiť. Napríklad i to, že láska nie je všetko. Fungovanie partnerského vzťahu sa nezaobíde bez robenia kompromisov. Každý z nás má svoje plusy a mínusy. Ak si to uvedomujete obaja, nebudete vnímať nové manželstvo ako samozrejmosť, a to vám môže pomôcť vytvoriť vzťah, ktorý bude mať skutočne pevné korene.

Hovorte o pochybnostiach

Napriek všetkým prekážkam, minulosti a vnútorným zraneniam máte šancu s novým partnerom na šťastnú budúcnosť. Máte strach? Je to úplne prirodzené, nebojte sa o ňom hovoriť. Milujúca polovička určite pochopí, čím prechádzate, pretože si to sama zažila na vlastnej koži.


Máte skúsenosti s viacerými manželstvami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame