Zvažujete zubný implantát? Zistite jeho výhody aj nevýhody

Zubár

gettyimages

Dôvodov, prečo prichádzame o zuby, je mnoho. Od úrazov, cez neliečené kazy až po paradontitídu. Stomatológ obvykle urobí všetko pre to, aby zostali v ústach čo najdlhšie.

V niektorých prípadoch sa ale vytrhnutiu nevyhneme. Vtedy prichádza na rad zubný implantát alebo protéza. Zvažujete, akým spôsobom stratený zub nahradiť? Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo pred rozhodnutím potrebujete vedieť.

So zákrokom sa čakať neoplatí

Strata jedného alebo viacerých zubov nie je príjemná pre nikoho z nás. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorých strata obmedzuje iba minimálne, alebo nepovažujú za dôležité zub nahradiť umelým. Po vytrhnutí alebo vypadnutí prirodzeného zuba sa čeľustná kosť začína oslabovať a ubúdať. Čím dlhší čas od straty zuba prejde, tým náročnejšia bude aplikácia implantátu. Po uplynutí niekoľkých rokov je možné, že budete stratenú čeľustnú kosť potrebovať doplniť, a to kostným štepom. Tento zákrok je náročný nielen časovo, ale aj finančne. Čím skôr sa rozhodnete pre zubný implantát, tým lepšie.

Mohlo by vás zaujať: Predĺžte život svojej zubnej náhrade: Starajte sa o ňu správne

Dôvodov na náhradu je niekoľko

Hlavným problémom je zhoršenie konzumácie potravín. Ak stratíte jednu alebo viaceré stoličky, prežúvanie môže byť nepríjemné. Predné zuby sú predovšetkým problémom estetiky. Žiarivý úsmev je pre väčšinu ľudí základom sebavedomia. Okrem vzhľadu môže neúplný chrup spôsobiť aj problémy s rozprávaním či artikuláciou. Aj kvôli týmto ťažkostiam sa množstvo ľudí rozhodne pre zubnú náhradu.

Protéza verzus implantát

Najčastejšie sa stretávame so zubnými mostíkmi, ktoré môžu nahradiť jeden alebo viacero chýbajúcich zubov. Tie zdravé potom fungujú ako nosiče. Ak na aplikáciu mostíka nemáte vhodný chrup, môžete si vybrať odnímateľnú zubnú náhradu. Aplikuje sa pomocou fixačného krému alebo gélu a je nutné vybrať ju z úst pred spaním. Všetky typy odnímateľných protéz je dôležité čistiť a ošetrovať špeciálnymi prípravkami.

Zubný implantát je trvalou možnosťou pre ľudí, ktorým chýba jeden alebo viac zubov. Nie je možné ho z úst vybrať a funguje ako bežný zdravý zub. Vyrobený je zväčša z odolnejšieho materiálu než odnímateľné náhrady. Ďalšou výhodou zubného implantátu je, že ide o permanentné nahradenie a ak sa nepoškodí, vydrží prakticky po celý život. V niektorých prípadoch sa stáva, že ho telo odmietne. Stane sa tak v procese hojenia, kedy vypadne. Netreba sa však báť – kosť nebude nijako poškodená a zákrok je možné v krátkej dobe zopakovať.

Mohlo by vás zaujať: Čo s dierou po vypadnutom zube: Vyberiete si implantát alebo mostík?

Ako prebieha osadenie?

  • Zubný implantát sa skladá z titánovej skrutky a korunky.
  • V prvej fáze je skrutka vsadená do čeľustnej kosti na mieste chýbajúceho zuba. Vďaka tomu je nový zub ukotvený rovnako dobre ako zdravý svojim koreňom.
  • Samotný zákrok prebieha pod lokálnou anestéziou a je takpovediac bezbolestný. Pri transplantovaní viacerých zubov je možné podstúpiť úplnú anestéziu.
  • Hojenie zvyčajne netrvá dlho, po 2-3 dňoch ustúpi opuch a citlivosť ďasna v postihnutej oblasti. Počas prvého týždňa lekári odporúčajú kašovité jedlá.
  • Potom prichádza na rad výber stehov a nasleduje 6 týždňov hojenia, počas ktorých je možné dosadiť dočasný mostík.
  • Po zahojení skrutky zubár aplikuje korunku, ktorá dokonalo splynie s vašimi prirodzenými zubami.
  • Pamätajte, že aj po aplikácii je dôležitá ústna hygiena a preventívne prehliadky u zubného lekára. Nič z toho by ste nemali zanedbávať.

Aké skúsenosti máte so zubnými implantátmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame