Zviera ako vianočný darček? Toto treba vedieť ešte pred nákupom!

pes

SITA

Zvieratá v predvianočných listoch Ježiškovi často zaujímajú jedno z popredných miest. Nad splnením tohto priania sa však radšej poriadne zamyslite.

Podľa odborníkov sú totiž živé, predovšetkým štvornohé darčeky, pod stromčekom vyslovene nevhodné. Deti si totiž obvykle nie sú schopné predstaviť úskalia, ktoré napríklad chov psov či mačiek prináša. „Baví ich to chvíľočku a pokiaľ na to nie sú pripravené, tak zvieratá končia v lepšom prípade u nejakých známych alebo v útulku,“ povedal veterinár Leoš Železný.

Na štvornohom prírastku v domácnosti by sa podľa Železného mala jednohlasne zhodnúť celá rodina; zviera totiž vždy ovplyvní život všetkých jej členov. Ak len jedinému rodinnému príslušníkovi zviera vadí, trebárs zo zdravotných dôvodov, ako sú alergie, je podľa neho jeho nákup nevhodný.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


„Je vhodné pohovoriť si s veterinárom alebo nejakým chovateľom, aby sme vedeli, aké plemená majú najčastejšie aký temperament. Či zvládneme foxteriéra, ktorý je neustále plný energie, alebo radšej nejaké plemeno, ktoré je pokojnejšie,“ myslí si Železný.

Všetci členovia rodiny by sa podľa Železného mali napríklad u psov zhodnúť nielen na vhodnej rase, pohlaví a veku, mali by hlavne zvážiť všetky praktické aspekty chovu zvierat.

„Je potrebné urobiť si takú rodinnú analýzu, či na starostlivosť o zviera máme čas. Treba ho tiež pravidelne kŕmiť, potrebuje veterinárnu starostlivosť a všetko niečo stojí,“ vysvetlil zverolekár. „Zamyslieť sa treba aj nad dovolenkami. Keď chceme ísť s deťmi na týždeň na hory, musíme vedieť, kam psíka dať, alebo či ho vziať so sebou,“ nastolil jednu z dôležitých otázok pre rozhodovanie Železný.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Veterinár odporúča, aby si deti ešte pred psami či mačkami vyskúšali starostlivosť o zviera na niektorom z menších a na starostlivosť menej náročných tvorov – vhodné sú podľa neho myši, škrečky, morčatá alebo rybičky. „Z chovateľského hľadiska nie sú tieto zvieratá také náročné,“ uviedol Železný. „Nepotrebujeme ich dennodenne chodiť venčiť, stačí bežná starostlivosť doma,“ konštatoval.

Vhodnou cestou k zoznámeniu detí s úskaliami starostlivosti o zvieratá je podľa neho aj návšteva u chovateľa alebo v útulku. „Niekam môžete prísť, vziať si psíka a ísť s ním na prechádzku. Deti tam môžu chodiť pravidelne, aby zistili, že to nie je len plyšová hračka, ktorú môžu odložiť, keď ich prestane baviť,“ dodal.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame