Zvládnite jeseň bez liekov: Vďaka týmto bylinkám budete zdraví a plní energie

Čaj

gettyimages

Menej slnka, dlhšia tma, vietor a dážď – to všetko skúša našu fyzickú aj duševnú odolnosť. Jeseň so sebou prináša nielen zmenu počasia, ale často aj zhoršenie našej nálady, množstvo baktérií a vírusov.

Pri bežných problémoch spojených s príchodom chladnejšieho ročného obdobia nemusíte hneď siahať po liekoch. Zmierniť negatíva vám môže pomôcť aj príroda. Prinášame vám prehľad bylín, ktoré sú bežne dostupné v našich obchodoch a ktoré si prípadne môžete dopestovať aj sami doma.

1. Ľubovník bodkovaný – nedá šancu stresu

Trpíte počas jesenných dní zlou náladou či melanchóliou? Potom je ľubovník bodkovaný to správne riešenie. Potláča stres, úzkosť a depresívne stavy, má upokojujúce účinky. Jeho prínos oceníte aj v období, keď ste pod tlakom a trpíte veľkou nervozitou. Okrem toho môže pomôcť znížiť návaly horúčav a zmeny nálad pri menopauze. Vďaka antibakteriálnym účinkom pomáha v boji proti podráždeniam a zápalom pokožky. Táto bylinka však nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia ťažkou depresiou, cukrovkou a majú veľmi nízky tlak.

Náš tip: Ľubovník patrí k povinnej jesennej a zimnej bylinkovej výbave, ideálny je vo forme čaju. Prvé výraznejšie zlepšenie sa dostaví po troch týždňoch jeho konzumácie. Denne by ste si však nemali dopriať viac ako jednu šálku, pitie je vhodné praktizovať maximálne tri mesiace, potom si treba urobiť prestávku.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

2. Borák lekársky – dobrá nálada a zdravá krv

Táto bylinka nepatrí medzi známe, o to je však zaujímavejšia. Vďaka špecifickej uhorkovej chuti sa často pridáva do šalátov a zaváraných potravín. Borák lekársky skvele pomáha pri jesennom splíne, zlepšuje náladu a uvoľňuje napätie. Okrem toho podporuje krvotvorbu a predchádza anémii, ktorá často stojí za celkovou únavou organizmu.

Náš tip: Keď si budete robiť šálku borákového čaju, odložte si trochu aj na kozmetické účely. Má totiž čistiace vlastnosti a je účinný v prípade ekzémov, psoriázy či akné.

3. Medovka lekárska – pokojný spánok

V sychravom období sa u mnohých ľudí objavuje pocit slabosti a vyčerpania. Neraz sa pridajú aj poruchy spánku. Medovka lekárska upokojuje organizmus, zbavuje ho nervozity a bolesti hlavy a má sedatívne účinky. Čaj sa odporúča popíjať pred spaním, napríklad pri večernom čítaní knihy.

Náš tip: Okrem sušenej podoby vhodnej môže mať táto bylinka aj podobu koreniny alebo éterického oleja. Medovkové korenie môžete použiť napríklad na pečené mäso či zeleninu, alebo do jogurtov a omáčok.

Mohlo by vás zaujať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode

4. Šalvia lekárska – zdravé dýchacie cesty

Bez nej sa počas chrípkového obdobia nezaobídete. Má dezinfekčné, antibakteriálne a antivirotické účinky. Výborne pomáha pri liečbe horných dýchacích ciest, ak vás trápi kašeľ, šalviový čaj vám uľahčí vykašliavanie. Mali by sa jej však vyhýbať tehotné ženy a kojace matky, ktoré by mohli prísť o materské mlieko.

Náš tip: Šalviu nemusíte používať len zvnútra. Na zapálené hrdlo vám poslúži vo forme kloktadla (pozor však, výluh musí byť vlažný), alebo si do šalviového odvaru môžete namočiť šatku a hrdlo si ňou obviazať.

5. Rakytník rešetliakový – nakopnutá imunita

Bobule obsahujú celý komplex bioaktívnych látok, ktoré podporujú očistné mechanizmy v tele a dodávajú mu množstvo cenných vitamínov (najmä C, E a B12), minerálov, nenasýtených mastných kyselín a hlavne antioxidantov. Rakytník nás vďaka tomu chráni pred vírusmi a baktériami, zmierňuje stres, pomáha pri rekonvalescencii a dokonca zlepšuje pamäť. Pozitívne účinky sa odrážajú nielen na imunite, ale aj koži, trávení, urogenitálnom systéme a srdcovo-cievnom systéme.

Náš tip: Rakytníkový čaj nie je ani zďaleka to jediné, čo si z tejto zázračnej rastlinky môžete dopriať. Plody sa dajú priamo jesť, môžete ich zamraziť, pripraviť si šťavu, sirup, marmeládu, využiť ich v sladkých aj slaných pokrmoch. Zo semienok sa lisuje olej, ktorý sa používa nielen zvnútra, ako prevencia mnohých ochorení (chrípka, prechladnutie, onkologické ochorenia), ale aj zvonku, na kožné problémy (akné alebo vredy).

Ktoré bylinky sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame