Zvyknete jedávať rýchlo? Ušetrite sa bolestí brucha a stavte na naše rady

Foto: Gettyimages

Jedlo, základ každého dňa. Bez neho náš organizmus nefunguje ako má. Avšak, pri konzumácii je dôležité dbať aj nato, aby sme ho nezjedli príliš rýchlo. Nech už sú to raňajky, obed alebo večera. Jesť bleskovo je zlý návyk, ktorý má negatívne účinky na naše telo.

Mozog potrebuje čas

Organizmus potrebuje asi 30 minút na to, aby zaznamenal, že už nepociťuje hlad. To všetko sa deje prostredníctvom hormónov v tenkom čreve. Tie sa aktivujú a posielajú signál do mozgu, do hypotalamu, oblasti, ktorá okrem iného reguluje pocit sýtosti, vysvetľuje fyziológ Gilles Mithieux. Ak teda zhltnete potravu za desať minút, budete mať ešte nasledujúcich 20 minút pocit hladu. Menšie bolesti žalúdka sú jedným z hlavných dôsledkov takéhoto rýchleho jedla.

Jedlo treba pre žalúdok pripraviť

Trávenie začína od etapy, kedy jedlo hryzieme,“ hovorí dietologička Laetitia Suissová. Ak si teda nedáte na čas s prežúvaním, potraviny sa nestihnú dostatočne zriediť. Žalúdok musí k svojej práci zmobilizovať viac energie, čo vedie k bolestiam. Aby sme sa vyhli nepríjemnostiam, je vhodné robiť medzi jedlom prestávky. Tak dáme aj svojmu mozgu dostatok času, aby si uvedomil pocit nasýtenia.

„Trávenie vždy vyžaduje od tela veľa energie. Preto môžete vstávať od stola s pocitmi únavy. A keď potraviny prichádzajú do žalúdka v kusoch namiesto toho, aby boli rozžuté, vyžaduje to od organizmu, ktorý ich musí spracovať, ešte viac energie. Únava je teda ešte silnejšia,“ zdôrazňuje Suissová.

Ovplyvnená je aj nálada

Podľa Mithieuxe závisí kvalita nášho života priamo na spôsobe, akým sa stravujeme, ale aj na tom, ako potraviny trávime. Desať percent neurónov nášho tela sa nachádza v črevách, kľúčovom prvku trávenia. Je teda zrejmé, že tento orgán má priame spojenie s mozgom. Ak jeme príliš rýchlo, črevá o tom posielajú signál mozgu. Ten následne pokazí našu náladu. Ak jeme správne a pomaly, pociťujeme pokoj. Spôsob, ako jeme, nás definuje. Túto etapu nemožno podceňovať,“  uvádza.

Pár dobrých rád

  • Pocit sýtosti dosahuje vrchol v priemere polhodinu po jedle. Ako už bolo uvedené, ak zjete jedlo rýchlo, pocit sýtosti prichádza neskôr a vy v jedle pokračujete. „Aby ste si náležite vychutnali svoj pokrm, musí od prvého do posledného sústa uplynúť asi 20 minút,“ hovorí Laetitia Suissová.
  • Je tiež vhodné začať jedlo polievkou alebo surovou zeleninou. Tie sú energeticky chudobné, ale naštartujú proces, ktorý vedie k pocitu sýtosti. Je to trik, ako si udržať váhu,“ podotýka Gilles Mithieux.
  • A ďalší nezanedbateľný bod: Lepšie je nesadať k stolu hladní, pretože v tom prípade je veľmi ťažké nezhltnúť všetko v priebehu piatich minút. Ideálne je začať s ľahším pocitom hladu

Teraz, keď poznáte zlé príčiny rýchlej konzumácie pokrmov, dajte si na čas, aby ste si vychutnali svoje obľúbené jedlo, ktoré ste si kúpili či pripravili na obed.

Zdroj: ČTK
Odporúčame