Zvýšené potenie, ťažkosti v posteli či únava? Mužský prechod možno trápi aj vás

Muž

profimedia.sk

Ste aj vy jedným z mužov, u ktorých sa po 50-tke objavilo zvýšené potenie, zhoršenie spánku, náladovosť a trápi vás aj zhoršená sexuálna výkonnosť? Všetky tieto príznaky ukazujú jasne na to, že za vaše problémy môže mužská forma klimaktéria – andropauza. Aj keď sa o nej stále nehovorí nahlas a tak, ako by sa malo, ide o problém, ktorý mužov do veľkej miery obmedzuje. Čo zaň môže a ako sa dá liečiť?

Climacterium virile – tak znie latinský názov problému, pri ktorom dochádza ku hormonálnemu poklesu mužských pohlavných hormónov – andropauzy. Prvý raz bol popísaný už v prvej polovici minulého storočia A. Wernerom. Jedná sa pritom o skupinu klinických príznakov a biochemických zmien u muža staršieho ako 50 rokov. Intenzita príznakov je u každého iná. Niekto môže týmto obdobím prejsť, podobne ako je tomu počas ženského klimaktéria, bez ťažkostí, iný ich zas pociťuje ako intenzívny súbor problémov.


Mohlo by vás zaujať: Mužská kríza stredného veku alebo andropauza: Na čo sa treba pripraviť?


Môže za to starý známy – testosterón

Tento hormón istotne všetci poznáte a je pre každého muža veľmi dôležitý. Podieľa sa na výzore muža, hĺbke jeho hlasu, jeho ochlpení, či stave svalovej hmoty muža, no i mnohých iných. V tomto období však testosterón u mužov rapídne ubúda, čo je aj kameňom úrazu. A má to za následok rozličné nepríjemné sprievodné prejavy. Aké? Ste v andropauze, ak vás trápia:

  • problémy v sexuálnom živote, pokles libida
  • zhoršenie kondície, nadmerné potenie
  • psychické výkyvy, depresie, náladovosť
  • úbytok svalovej hmoty
  • zhoršená kvalita spánku, časté močenie aj v noci
  • úbytok energie, chuti a elánu do života
  • bolesti kĺbov, alebo svalov
  • redukcia ochlpenia
  • problémy s pamäťou a sústredením
  • suchá koža
  • anémia – chudokrvnosť

Mohlo by vás zaujať: Sex a muži po päťdesiatke: Čo všetko sa vo vašom živote zmení?


Lieči sa len 5% mužov

Preberaný problém je ešte aj v súčasnosti pre mužov citlivý a preto sa o ňom na verejnosti málo hovorí. Aj keď je to škoda, pretože všetky spomínané nepríjemnosti, značne obmedzujúce normálne fungovanie muža, sa dajú úspešne a jednoducho riešiť. Problémy s príznakmi andropauzy vyrieši urológ, sexuológ, alebo andrológ. Diagnostika je jednoduchá  – prebieha formou dotazníka a krvných testov, takže sa nemusíte báť nijakých mučiacich metód. Odhaduje sa, že úbytok testosterónu postihuje každého piateho muža po 60-tke, 30 % mužov po 70-tke a po 80-tke sa už týka každého druhého predstaviteľa mužského pohlavia.

Testosterón vám doplnia

Liečba andropauzy je riešená formou hormonálnej substitúcie. Najčastejšie sa v súčasnosti podávajú hormonálne injekcie, v intervale raz za 3 – 12 týždňov. Dávka sa určuje individuálne. Je potrebná dlhodobá liečba a pravidelné kontrolovanie hladín testosterónu, aby nedochádzalo k jeho prílišným a nekontrolovateľným výkyvom. Zlepšenie však pocítite už po dvoch týždňoch. Ako variácie existujú aj náplaste, tabletky, či testosterónové gély. Výber je na vašom lekárovi a na vás. Liečba sa nesmie aplikovať u ľudí s rakovinou prostaty, ochorením pečene, obličiek, s cukrovkou a spánkovým apnoe.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Plusy a mínusy užívania testosterónu

Jednoznačným plusom je zlepšenie stavu, ktorý vám spôsobuje problémy. Po nasadení liečby okrem iného pocítite zlepšenie sexuálnej výkonnosti, psychickej pohody, nárast svalovej hmoty, zvýšenie fyzickej sily a celkovej chuti do života.

Pri užívaní tabletiek, je najväčšou nevýhodou kolísanie hladín testosterónu. Náplaste sa zas môžu pri nedbanlivosti odlepiť a pri nanášaní gélu treba byť opatrní, aby sa ho nedotkli ženy, ani deti. Nanáša sa denne a na jeho nanesenie nemôžete ani raz zabudnúť. Injekcie sú zas pre niekoho bolestivé a vyžadujú návštevu lekára, čiže čas navyše.

Nepríjemnou správou pre testosterónové terapie všeobecne však sú výsledky nedávanej štúdie uverejnenej v The Journal of American Medical Association. Zúčastnilo sa jej vyše 8000 mužov, 1200 z nich participovalo na testosterónovej terapii. Zatiaľ čo v prvej skupine prekononalo počas piatich rokov porážku alebo infarkt 20 percent mužov, v „testosterónovej skupine“ bolo toto percento vyššie – išlo až o 26 percent. Zdá sa teda, že testosterónová terapia o niečo zvyšuje riziko týchto zdravotných ťažkostí.


Máte vlastné skúsenosti s andropauzou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Oliver
Odporúčame