Zvýšia hladinu testosterónu: Mužom pomôžu aj ich záľuby, spoznajte ich

Cvičenie

gettyimages

S pribúdajúcim vekom klesá hladina testosterónu a jeho zníženie sa prejaví takmer u každého muža. Všetko sa to začína približne okolo tridsiateho roku a čím ste starší, tým je produkcia testosterónu nižšia. Jeho nedostatok pocítite na vlastnej koži. Z lovca, aktívneho a silného muža, ktorý nemal problém zabojovať o svoje miesto na výslní, sa postupne stáva mrzutý starší pán s bruškom, ktorý čoraz častejšie navštevuje lekárov.

Pravdepodobne ste už aj na vlastnom tele a kvalite života zaznamenali zmeny, ktoré pokles tohto významného mužského hormónu spôsobil. Mužov vo vyššom veku čoraz viac ohrozuje obezita a s ňou spojené rozvinutie cukrovky 2.typu, úbytok svalov, problémy so srdcom, vynechávanie pamäti, depresívne stavy, nezáujem o sex a problémy s erekciou.

Ako optimalizovať hladinu testosterónu? Ako sa udržať po dlhší čas v dobrej kondícii a tešiť sa zo života, tak sa ako na muža patrí? Pre vedcov je testosterón svätým grálom a vo svojich výskumoch zistili množstvo prekvapivých vecí. Testosterón totiž dokážu zvýšiť aj obľúbené záľuby a aktivity.

Pozeranie športových zápasov

Na úvod niečo, čo poteší každého športového nadšenca. Pravidelným sledovaním zápasov dokážete zvýšiť prirodzenú hladinu testosterónu. Musíte však splniť niekoľko podmienok. Nesmie ísť o zápas, ktorým zabíjate nudu a nijako inak vás nezaujíma. Najlepšie, ak hrá váš obľúbený tím a aj vyhráva. Prehra bude mať na vás opačný efekt a testosterón poklesne. Mali by ste si odžiť príjemný adrenalín, zažiť vzrušenie a korunovať to eufóriou z víťazstva.


Mohlo by vás zaujímať: Testosterón ako alfa a omega mužského starnutia: Máte ho v tele dosť?


Šprint

Aby sme vás nenabádali iba k sedeniu doma pred televízorom alebo na sedadle v tribúne, ak je ste do nejakého športu skutočne zapojení alebo si pravidelným tréningom udržujete kondíciu, máme pre vás návod, ako túto záľubu maximálne využiť pre svoj prospech. Mnoho výskumov sa venovalo tomu, kedy je testosterón pri cvičení na najvyššej hodnote. Zistili, že je to práve vtedy, keď svoju fyzickú výkonnosť nakopnete k stropu svojich možností, samozrejme s ohľadom na svoju kondíciu.

Najlepšie je to možné demonštrovať na behu. Ak bežec prvých 6 sekúnd z minúty beží v najvyššom tempe a zvyšok iba v miernom tempe, urobí pre seba viac, ako keby bežal po celý čas rovnomerne. Okrem odsledovaného zvýšenia hladiny testosterónu, dokážete pravidelným tréningom zlepšiť funkčnosť srdcovocievnej sústavy a znížiť pulz.

V bežných podmienkach to nemusí byť vždy len beh. Máte doma stacionárny bicykel alebo eliptický trenažér? Vyskúšajte 5 – 10 krátkych vysokointenzívnych úsekov o dĺžke 6 – 10 sekúnd na začiatku každej minúty. Pred začatím však zvážte svoj zdravotný stav a záťaž zvyšujte iba opatrne.

Spánok

Pozor na dlhodobý nedostatok spánku. Pocit únavy a straty energie nie je tým jediným, s čím sa vaše telo bude musieť popasovať. Výskumníci z Univerzity v Chicagu skúmali hladinu testosterónu u mužov podľa dĺžky ich spánku. Na optimálne udržanie a dokonca i mierne zvýšenie testosterónu je potrebný spánok 7-8 hodín počas noci.

Rúbanie dreva

Kúrite počas chladných mesiacov drevom? Potom máte jedinečnú možnosť za hodinu rúbania a sekania dreva pozdvihnúť hodnotu testosterónu až o 48 %! Platí to pre mužov bez rozdielu veku. Kanadskí drevorubači si aj vo vyššom veku uchovávajú všetky rysy mužnosti – majú silné svaly, málo tuku, dostatok ochlpenia, dobrú fyzickú aj sexuálnu výdrž.

Extrémne zvýšenie testosterónu je pri občasnom rúbaní dreva iba dočasné. Po pár hodinách odoznieva. No za ten čas sa budete opäť cítiť ako pred rokmi.


Mohlo by vás zaujímať: Späť do formy! 5 perfektných tipov na zvýšenie testosterónu


Pocit úspechu

Pračlovek zažíval úspech každý deň. Zabil divé zviera, preniesol niekoľko balvanov a hoci žil krátky život, nepoznal nedostatok testosterónu. Súčasný človek sa musí vysporiadať s dlhovekosťou a s tým, že organizmus prechádza sústavnými zmenami a starne. Muž, ktorý je úspešný na pracovnom poli, v práci sa stretáva s konkurenciou, súťaživosťou a navyše je tým vyvoleným, ktorému sa darí, má výrazne vyššiu hladinu testosterónu v tele, ako jeho menej úspešní rovesníci. Ak máte možnosť, venujte sa záľube, v ktorej môžete víťaziť a podporiť praveký inštinkt lovca – poľovníctvo, rybárčenie, lukostreľba.

Dobrá strava

Sýty muž = spokojný muž. V tomto prípade to bude platiť dvojnásobne, pretože sa zameriame na potraviny, ktoré svojím zložením a pravidelnou konzumáciou dokážu podporiť mierne zvýšenie testosterónu v tele muža. Strava by mala byť bohatá na vitamín D a zinok.

Štúdie potvrdili, že dostatok vitamínu D priamo súvisí s udržaním optimálnej hladiny testosterónu. Účastníkom, ktorí denne prijímali dostatok tohto slnečného vitamínu sa hladina T-hormónu zvýšila až o 25%.

Keďže žijeme v podnebnom pásme, kde nemáme celoročne dostatok slnečných dní, aby sa vitamín D mohol v tele tvoriť rovnomerne, siahame počas zimy do zásob a vitamín D je potrebné dopĺňať inak. Potravinovým zdrojom vitamínu D sú vajíčka, tuniak, sardinky, bravčová pečeň, cereálie obohatené o túto látku.

Ďalším overeným pomocníkom je zinok. V tele reguluje spúšťanie viac ako stovky enzýmov, prispieva k produkcii testosterónu a podporuje imunitný systém. Nájdete ho v strukovinách, vajíčkach, špenáte, morských plodoch, tekvicových semienkach, píniových orieškoch, v červenom mäse a hydine a v kvalitných mliečnych produktoch.


Ako sa snažíte o zvyšovanie testosterónu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame