Zvýšte v roku 2014 svoje úspory: Tu je niekoľko tipov, ako na to

Prasiatko

freedigitalphotos.net

Stále počúvame, že kríza je za nami a v oblastí financií nás čaká zlepšenie. Ak ste ho zatiaľ na vlastnej koži nepocítili, možno sa vám bude hodiť pár rád, ako si napríklad našetriť na nový televízor, výlet či si len vytvoriť istú finančnú rezervu. Začnite ešte dnes a uvidíte, že na konci roka budete mať aspoň pár eur k dobru.

Na začiatku nového roka si ľudia tradične dávajú rôzne predsavzatia. Niekto chce začať pravidelne športovať, iný zase prestať fajčiť, no málokto pomyslí na to, ako bude po celý rok hospodáriť so svojimi peniazmi.

Vytvorte si dobré návyky

,,Práve začiatok roka je vhodný čas, kedy si dať finančné predsavzatia. Je to ideálne obdobie na vytváranie určitých základných návykov,“ uviedla odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Aj jedno-dve eurá pomôžu

Ľudia, ktorí chcú nejaké to euro počas roka ušetriť, by si mali napríklad kúpiť pokladničku. ,,Môžu si stanoviť limit, že budú sporiť iba jedno alebo dvojeurové mince, ktoré budú do pokladničky hádzať. Budú prekvapení, koľko sa im za rok podarí ušetriť,“ tvrdí Struhárová.

Babka k babce…

Zaujímavá suma sa dá ušetriť aj tak, ak si sporiteľ na konci týždňa z peňaženky vysype všetky drobné a odloží si ich bokom, alebo sa zbaví niektorých pravidelných návykov. Napríklad, ak si niekto kupuje každý deň kávu alebo sladkosti, mal by si nájsť lacnejšiu alternatívu. ,,Kvalitnú kávu si možno pripraviť aj doma, sladkosti si môžu dopriať raz za čas,“ odporúča Struhárová.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí


Obed z domu stojí menej

Menej míňať sa dá aj vďaka príprave obedov doma. ,,Ľudia, ktorí si začali pravidelne pripravovať obedy do práce doma, zdieľajú jednu a tú istú skúsenosť. Ušetria v porovnaní s tým, koľko peňazí minuli na stravovanie v jedálni či reštauráciách,“ hovorí Struhárová.

Spravte si prehľad

Každý človek by mal mať tiež dokonalý prehľad o svojich výdavkoch. ,,Skúste si jeden týždeň viesť podrobný záznam svojich výdavkov. Ešte lepšie by bolo mať presnú predstavu o tom, čo za jeden mesiac zarobíte a zároveň miniete. Prídete na to, na čo míňate najviac a objavíte aj skryté rezervy,“ odporúča Struhárová s tým, že takto si človek môže určiť svoje priority, na čo míňať nevyhnutne potrebuje a na čo nie.


Darí sa vám z vášho mesačného príjmu niečo ušetriť? Ktoré šetriace tipy by ste odporučili čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, TASR
Odporúčame