Zatočte s mravcami: 16 skvelých rád, ako na ne – už ich nikdy neuvidíte!

Mravce v dome

Zatočte s mravcami (Zdroj: GettyImages)

Sú nevítanými hosťami v našich domoch, bytoch i na terasách. Ak nechcete hneď siahnuť po chemických postrekoch proti mravcom, vyskúšajte niekoľko babských rád. Možno problém vyriešite rýchlo pomocou týchto jednoduchých trikov.

1. Droždie s medom

Na papier navrstvite droždie vymiešané s medom na hladkú pastu a dajte ho do tesnej blízkosti mravcov. Táto kombinácia pre nich neveští nič dobré.

2. Kávová usadenina

Ak patríte k milovníkom kávy, po vypití tohto lahodného moku jednoducho kávovú usadeninu usušte a nasypte priamo na mravce. Ak máte pocit, že to je málo, zmiešajte ju  s mletou čili paprikou.

3. Prášok do pečiva s aromatickými bylinkami

Prášok do pečiva sa mravcom „lepí“ na nožičky. Ak k nemu pridáte bazalku, škoricu alebo majoránku, zbavíte sa ich natrvalo.

4. Sóda bikarbóna

Mravce nemajú v obľube ani sódu bikarbónu v kombinácii s mletým korením alebo čili paprikou.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


5. Horúca voda so soľou

Možno to bude trochu drastické, ale mravcov sa zbavíte i tak, že zmiešate soľ s horúcou vodou a postriekate ňou mravce.

6. Sóda bikarbóna, soľ a horúca voda

Na prípravu roztoku proti mravcom potrebujete sódu bikarbónu a soľ. Pridajte ich do horúcej vody v pomere 5:1. Roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a mravce pravidelne striekajte.

7. Citrónová šťava

Príprava tohto prírodného prostriedku proti mravcom je viac ako jednoduchá. Pripravte si šťavu z čerstvých citrónov a nastriekajte ju na mravcov. Použiť môžete aj citrónovú šupku. Zmixujte ju a zmiešajte s citrónovou šťavou, poprípade pridajte aj škoricu.


Mohlo by vás zaujať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť


8. Esenciálny olej z mäty priepornej

Na handričku nakvapkajte mätovú silicu a umiestnite ju okolo okien či dverí. Mäta je prírodným odpudzovačom mravcov a navyše interiér krásne rozvonia.

9. Trik s kriedou

Ak vytvoríte mravcom na podlahe hranicu kriedou, údajne majú problém s jej prekročením. Ešte lepšie je použiť kriedový prášok, ktorý získate rozdrvením kriedy.

10. Sóda bikarbóna s práškovým cukrom

Do plastových nádobiek dajte sódu zmiešanú s práškovým cukrom. O nejaký čas spozorujete, že táto kombinácia je pre mravcov úplne neprijateľná.


Mohlo by vás zaujať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


11. Octový roztok

Zmiešajte 2 diely octu s jedným dielom vody a mravce postriekajte. Preventívne je vhodné miesta, kde sa mravce pravidelne vyskytujú, umývať týmto roztokom.

12. Zeler a soľ

Arómu zeleru mravce práve neobľubujú. Nakrájajte ho na malé kúsky, zmiešajte so soľou a nasypte na mravce.

13. Soľ a kriedový prášok

V pomere 1:1 vytvorte sypkú zmes z kuchynskej soli a prášku pripraveného rozdrvením kriedy. Dajte na miesta, kde sa mravce často vyskytujú.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


14. Pomarančové šupky s práškom do pečiva

Šupky z pomaranča rozmixujte, pridajte prášok do pečiva, zalejte vodou a prírodná zbraň proti neželaným mravčím návštevníkom je na svete.

15. Detský púder

Aj detský púder patrí k domácim pomocníkom, ktorí pomôžu v  prípadoch, ako sú napríklad zauzlené retiazky či nadmerné potenie. A v láske ho nemajú ani mravce. Stačí nasypať a čakať.

16. Ocot a aromatické bylinky proti mravcom v záhrade

Ak bojujete s mravcami v záhrade, nalejte do ich hniezda ocot. Pre lepšiu účinnosť použite horúci ocot. Vraj účinkuje aj nasypanie kypriaceho prášku do pečiva priamo do hniezda. Mravce nemajú v láske ani aromatické byliny, ako napríklad levanduľu, mätu, šalviu, rozmarín či majoránku. Tak ich v záhrade vysaďte.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame