4 dôvody, pre ktoré nechudnete: Spoznajte ich a dajte kilám navyše šach-mat!

Žena

thinkstockphotos.com

Každý rok si dávate predsavzatie, že konečne schudnete a povedali ste si, že je najvyšší čas skutočne ho aj splniť. Možno sa vám podarilo zhodiť zopár kíl, nos tále nie ste spokojní. Hoci ste vo svojom živote zaviedli veľké zmeny, niekedy dosiahnutie cieľa závisí od drobností, ktoré zvykneme prehliadať. Keď sa sústredíte na upravenie týchto návykov, svoju vytúženú váhu dosiahnete o to skôr.

Spoliehate sa len na cvičenie

Pravidelné cvičenie je jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť pre to, aby ste žili dlhšie a zdravšie. Ale pokiaľ ide o chudnutie, znižovanie príjmu kalórií je dôležitejšie než pohyb. Výskumy ukazujú, že pokiaľ sa snažíte zhodiť kilá iba cvičením, pravdepodobne vás čísla na váhe sklamú. Štúdia z minulého roka, ktorú priniesla Univerzita v Chicagu, ukazuje, že samotným cvičením a pohybom nedosiahnete zníženie hmotnosti. Vedci zistili, že zároveň so zvýšenou aktivitou stúpa aj apetít a tým pádom prijímate viac kalórií. V konečnom dôsledku teda zjete viac, ako spálite. To ale nie je všetko. Ľudia, ktorí sa začali viac hýbať, aby schudli, po pár mesiacoch priznali, že chudnutie prestalo. Samozrejme, neprestaňte preto cvičiť. Podstatou je, aby ste ďalej kontrolovali denný príjem kalórií a nezvyšovali ho.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Podceňujete bielkoviny

Cereálie plné cukru, cukor do kávy a sladké pečivo – toto sú zabijaci vašej diéty. Je očividné, že cukor a chudnutie nejdú dokopy, no ak ráno konzumujete prevažne cukor, znamená to, že máte ešte ďalší problém – chýbajú vám bielkoviny. Keď začnete svoj deň proteínmi, nebudete mať neskôr počas dňa chuť na sladké. Bielkoviny a tuky majú minimálny dopad na hladinu cukru v krvi a inzulín, čo sú prvé dve veci, ktoré si skoro ráno nechcete dvíhať. Ideálne raňajky pri chudnutí by mali obsahovať vajíčko, proteínový nápoj, jogurt s orieškami – teda jedlá bohaté na bielkoviny.

Hladujete

Byť hladný nie je príjemný pocit. Je to nepohodlné a pre väčšinu ľudí, ktorí sa rozhodli pre silne obmedzujúce diéty, aj škodlivé. Ak ste počas chudnutia hladní na dennej báze, nakoniec zrejme zjete viac, aby ste škvŕkanie v bruchu vykompenzovali. Hlad je silnejší než len pocit, ide totiž o neurologický problém. Trik spočíva v tom oklamať vaše telo, aby si myslelo, že ho vlastne necíti. Prvá zásada je, nejedzte, keď nie ste hladní. Ďalšia stratégiou je pridanie bielkovín a zdravých tukov do vašej stravy. Tieto makroživiny vás zasýtia bez toho, aby vám prudko stúpla hladina inzulínu v krvi. Odstráňte tiež všetky rozptýlenia pri jedení (nepozerajte TV, nebuďte na telefóne), aby ste lepšie odsledovali, kedy ste naozaj plní. Nezabudnite piť veľa vody – dajte si vždy pohár pred jedlom.


Mohlo by vás zaujať: Túžite schudnúť a neviete ako? Tieto tipy stoja za vyskúšanie


Zabúdate na psychiku

Každý človek zažíva stres a každý má iné spôsoby, ako sa s ním vyrovnať. Prekvapivo, to ako zvládate stres, vplýva na vaše chudnutie. Štúdia z UnivezityYale dokazuje, že ľuďom s normálnou váhou pribudol brušný tuk, keď sa im zvýšila hladina kortizolu, čo je hormón, ktorý naše telo vylučuje v strese. Priveľa stresu má negatívny dopad aj na váš spánok a pri chudnutí by ste ho mali mať dostatok. Nehovoriac o tom, že veľa ľudí vnútorné napätie zaháňa jedením nie vždy najzdravších potravín. Nájdite si preto spôsob, ako zmierniť prejavy stresu, napríklad jógou, meditáciou alebo obyčajnou prechádzkou.

Chudnutie nie je jednoduchý proces a do cesty sa vám pri ňom môže dostať mnoho prekážok. Napríklad aj pitie alkoholu  môže zabrzdiť vaša snahy o zhodenie nadbytočných kíl. Keď sa však zbavíte problémov, chudnutie vám pôjde oveľa ľahšie.


Ktoré tipy na efektívne chudnutie bez jojo efektu by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame