5 mýtov o nevere: Veríte im aj vy?

Muž

thinkstockphotos.com

Nevera je vecou mladých, či po nevere nasleduje pocit previnilosti – to sú len niektoré zaužívané pravdy súvisiace s bokovkami. Podľa najnovšieho prieskumu má však mnoho ľudí celkom iný názor. Ako vnímate zahýbanie partnerovi či partnerke vy?

Prieskum, ktorý si objednal internetový server Gleeden, demaskuje zažité predstavy o nevere. Dnes nejaká kratučká pletka nikoho nevyvedie z miery, avšak u starších generácií je nevera stále ešte veľmi stigmatizovaná. Štúdia však ukazuje, že sme menej konzervatívni, ako by sme si mohli myslieť. Tu sú niektoré jej závery.

1. Láska a nevera sa nevylučujú

Môžete milovať svojho partnera, a pritom mu byť neverní. Podľa štúdie z tohto roku sa 63 percent Francúzov žijúcich v manželstve alebo v partnerskom zväzku domnieva, že môžu veľmi dobre milovať partnera, a pritom mu kľudne nasadiť parohy. Je to o desať percent viac ako v roku 2010, teda v priebehu štyroch rokov nastal významný vývoj. Zdá sa, že Francúzi sú stále viac toho názoru, že láska a sex nemusia ísť vždy ruka v ruke.


Tiež by vás mohlo zaujať: Manželský poradca objasňuje neveru: Prečo muži podvádzajú a ako ich odhaliť?


2. Stačí objatie či bozk

Nevera sa neobmedzuje na sex. Podvádzať ešte neznamená, že ste s niekým strávili noc. Pre 62 percent opýtaných Francúzov je dôkazom nevery skutočnosť, že niekoho jednoducho objímete. K okoreneniu inak trochu nudného manželského života netreba chodiť do postele: tri drinky a jeden bozk s treťou osobou bohato postačia.

3. Monogamistov ubúda

Je celoživotná vernosť partnerovi prežitok? Je posvätný model monogamného páru kým nás smrť nerozdelí prekonaný? Hoci si 68 percent Francúzov myslí, že je možné zachovávať vernosť tej istej osobe, toto percento od polovice 70. rokov minulého storočia neustále klesá. Zvlášť medzi ženami: v roku 1976 ich 86 percent verilo na vernosť po celý život, tento rok ich už je len 69 percent. menej romantické, ale pragmatickejšie?


Tiež by vás mohlo zaujať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


4. Nikdy nie je neskoro

Som na neveru už príliš starý? Nevera nie je vyhradená len mladosti. Úplne naopak. S pribúdajúcimi rokmi rastú dobrodružné chúťky: medzi osobami mladšími ako tridsaťpäť rokov sa nájde 20 percent hriešnikov, medzi osobami vo veku od tridsaťpäť do 49 rokov je ich 32 percent a medzi tými, ktorí prekročili päťdesiatku, dokonca 46 percent! Je to skôr logické: často po mnohých rokoch spoločného života prichádza chuť na zmenu.

5. Bez ľútosti

Pocit viny nie je nevyhnutný. Keď ste podviedli druha, musíte vzlykať pod perinou? Samozrejme nie, americké filmy evidentne klamú: iba 21 percent opýtaných žien a 31 percent mužov uviedlo, že nevery ľutujú. Nech je to akokoľvek, tieto štatistiky nám ukazujú, že sa nemusíme cítiť previnilo: nikto nie je bez chyby. O probléme nevery možno hovoriť slobodne a bez výčitiek.


Zasiahla nevera aj do vašich vzťahov? Ako ste sa s ňou vysporiadali? Napíšte ostatným čitateloľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame