5 potravín, ktoré dokážu zlepšiť stav vašich ciev: Zistite, ktoré to sú

Krúpy

pixabay.com

Sme to, čo jeme. Na tejto vete je samozrejme veľký kus pravdy. Preto by sme mali dbať viac o to, čo jeme. Na každé jedlo, ktoré prijmeme, reaguje náš srdcovo-cievny systém veľmi citlivo. Ak sú to príliš mastné a nezdravé jedlá, upchávame si cievy a zaťažujeme srdce. Viete, ktoré potraviny, naopak, našim cievam prospievajú?

1. Pohánka

Na prvom mieste sa v tomto rebríčku umiestnila pohánka. V minulosti to bola druhotriedna potravina, ktorú jedli najmä chudobní ľudia. Dnes však poznáme jej cenu a vieme, že s cievami dokáže takmer zázraky. Obsahuje rutín, ktorý je pre ne veľmi dôležitý a posilňuje ich.

V žiadnej inej potravine ho nenájdeme v takom množstve, ako práve v pohánke. Tá teda nielenže chráni cievny systém a spevňuje cievy, no pri jej pravidelnej konzumácií spolu s vitamínom C dokáže zastaviť krvácanie pri kŕčových žilách.

Náš tip: Pohánka neobsahuje lepok, takže je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia celiakiou. Navyše, pripravíte ju rovnako jednoducho ako ryžu. Je vhodná ako príloha ku mäsu.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


2. Orechy a semienka

Pre cievy sú veľmi dôležité aj orechy a semienka, ktoré obsahujú dôležité omega-3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny. Ich pravidelná konzumácia posilňuje a zlepšuje stav ciev. Navyše, znižujú vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Na výber máte z veľkého množstva, no najlepšie urobíte, ak siahnete po vlašských orechoch, kešu, mandliach a pistáciách. Zo semienok sú najlepšie ľanové a konopné.

Náš tip: Ak neviete, ako ich zakomponovať do jedla, skúste ich pridať do zeleninových šalátov či dresingov. Môžete ich aj dodať do dezertov či posypať nimi polievku.

3. Ovocie a zelenina

Pri mnohých zdravotných problémoch sa odporúča jesť najmä ovocie a zeleninu. V tomto prípade to nie je inak a na vašom tanieri jednoducho nesmú chýbať. Sú plné vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje. Z ovocia sa odporúča najmä grapefruit, ktorý posilňuje steny ciev. Dobré sú však aj brusnice, granátové jablko, čučoriedky, melón a slivky, ktoré pomáhajú pri problémoch s krvným obehom.

Zo zeleniny je výborná brokolica, ktorá vďaka vitamínu K zabraňuje, aby vápnik poškodzoval cievy. Špargľa je všeobecne považovaná za najlepšieho čističa ciev, pretože zabraňuje ich upchávaniu.

Náš tip: Zelená listová zelenina je pre zdravie vašich ciev priam nevyhnutná, pretože znižuje riziko srdcových chorôb až o jedenásť percent. Zvoľte ju ako prílohu k mäsu alebo si z nej pripravte zeleninový šalát.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé cievy celý život: Ako ich môžete mať aj vy?


4. Rastlinné oleje

Ak ste doteraz pripravovali jedlo na masle alebo masti, je na čase s tým prestať. Uprednostňujte rastlinné oleje, z ktorých je najlepší olivový. Pravidelná konzumácia kvalitného, za studena lisovaného olivového oleja je kľúčom ku zdraviu. Nielen, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale aj riziko infarktu až o vyše štyridsať percent.

Zdravý je však aj ľanový, konopný, sezamový, marhuľový či tekvicový olej. Naozaj je z čoho vyberať, pretože ponuka je veľmi široká a rastlinné oleje vašim cievam len pomôžu.

Náš tip: Zjedzte každé ráno lyžičku oleja na lačno a uvidíte, že pozitívne zmeny na vašom zdraví na seba nenechajú dlho čakať.

5. Zelený čaj alebo odšťavený pomaranč

Pre dobrý stav ciev nie je dôležité len to, čo jete, ale aj to, čo pijete. Okrem čistej vody je ideálnou voľbou aj zelený čaj, pretože obsahuje katechín, ktorý znižuje absorpciu cholesterolu a podporuje metabolizmus.

Krok vedľa neurobíte ani vtedy, ak si každý deň odšťavíte pomaranč, pretože antioxidanty v ňom posilňujú cievy. Naopak, vyhýbať by ste sa mali nadmernej konzumácií alkoholu.


Čo pri problémoch s cievami najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame