Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program

rodina

sita

Na to, aby sa k vám vnúčatká vždy tešili a užívali si chvíle vo vašej prítomnosti, nemusíte mať vilu s bazénom, štyroch psov, ani zbierku najnovších počítačových hier. Stačí vám trochu fantázie, času a chuť skúsiť niečo nové. Veď ktoré dieťa by nemilovalo prekvapenia!?

Dedkov deň

„Keď som ako malá chodila s bratmi na prázdniny k starým rodičom, dedko si vždy vybral jeden deň v týždni, kedy jedného z nás zobral so sebou na výlet. Nikdy sme dopredu nevedeli, ktorý deň to bude, kto s ním pôjde, ani čo sa bude diať,“ spomína na svoje detstvo Katarína (42). „Hoci väčšinou išlo o úplne obyčajné aktivity –  chodili  sme na ryby, hľadať hríby, pozorovať srnky alebo len na zmrzlinu do susednej dediny, či na návštevu k dedkovmu kamarátovi, ktorý choval kone – to, že nám starý otec dopredu nič nepovedal, nás napĺňalo pocitom vzrušenia, jedinečnosti a akéhosi „tajného“ spojenectva. Súrodenci totiž museli čakať do večera, kým sa dozvedeli, čo sme celý deň s dedkom porábali a to bolo možno ešte lepšie ako tá zmrzlina alebo hubová omeleta.“

Súkromné múzeum

Ako každý starý rodič, aj vy máte doma určite plnú zásuvku rôznych ručne robených darčekov od vašich vnúčeniec. Kresbičky, vymalovánky, rôzne zlepence, výrobky z hliny alebo lesných plodov – jednoducho všetko možné, čo vám deti vlastnoručne vyrobili. Vyberte z nich tie najmilšie a vystavte ich vo svojom dome, akoby šlo o cenné umelecké diela. Obrázky nechajte zarámovať, hlineným figúrkam nájdite čestné miesto a pozvite vnúčatá na návštevu vášho nového múzea. Uvidíte, aké prekvapené budú, keď zbadajú svoje výtvory v rámoch, aké majú „naozajstné“ obrazy.

Detská reštaurácia

Všetky deti milujú reštaurácie. Ale nie všetci starí rodičia majú na to, aby ich do reštaurácií brávali. A navyše, načo jesť vonku, keď si perfektnú reštauráciu môžete spraviť aj doma? Pripravte špeciálne detské menu lístky (ak deti ešte nevedia čítať, môžete jedlá nakresliť) s obľúbenými jedlami vašich vnúčeniec a nechajte ich objednať si, ako „dospelákov“. Samozrejme, že za jedlo budú musieť nakoniec aj zaplatiť, najlepšie hračkárskymi peniazmi, ktoré sa im „záhadne“ objavia v zadnom vrecku nohavíc.

Cesta časom

Vnúčatá, najmä tie mladšie, sú väčšinou fascinované historkami z minulosti. A ešte viac ich budú baviť, ak k nim pridáte výlet na miesta, ktorých sa týkajú. Vezmite deti do vašej starej školy, k domu, kde vyrastali ich rodičia, k rieke, kde ste sa učili plávať alebo do lesa, v ktorom ste si rozprávali strašidelné historky. Deň môžete zakončiť vašou obľúbenou rozprávkou z detstva a koláčikom, aký piekla ešte vaša babička.

Neohlásená návšteva

Bývate od vnúčat ďaleko a nevídate sa každý deň? Prekvapte ich tým, že ich prídete bez predchádzajúceho upozornenia vyzdvihnúť zo školy (rodičia o tom samozrejme vedieť musia) alebo si sadnete do prvej rady na vystúpení, na ktorom by vás ani náhodou nečakali. Že sa k nim nemáte ako dopraviť? Inšpirujte sa Ivonou, ktorá má svojich vnúčikov, štvorročné dvojičky Michala a Martina, až v Anglicku. Keďže jej bolo ľúto, že nebude na ich narodeninovej oslave, dohodla sa s dcérou, že sa pripojí aspoň cez obrazovku počítača a deti prekvapí: “V obývačke som nachystala balóny, darčeky aj tortu – ako na naozajstnú oslavu!  Potom už stačilo zapnúť webkameru a zaklopať na „internetové dvere“.  Mali ste vidieť, ako sa tvárili moji dvaja vnuci, keď uvideli babku na monitore aj s kopou darčekov. Nevedeli sa dočkať, kedy si ich prídu vybaliť. Navyše, dcéra mi prezradila, že sa chlapci ešte niekoľko dní všetkým chválili, aká moderná je ich babka.“

Vaše vlastné sviatky

Ste otrávení zo sviatkov, ktoré vám diktuje kalendár a obchodné reťazce? Tak vyberte niečo, čo majú vaše vnúčatá rady (či už je to zmrzlina, komiksy alebo ružová farba) a vymyslite vlastný bláznivý sviatok, ktorý s nimi budete oslavovať. Môžu to byť Spidermanove narodeniny, deň ružových okuliarov alebo sviatok tajných agentov, kedy budete všetci používať svoju tajnú identitu. Zaručene si užijete kopu zábavy!

Hľadanie pokladu

Kto by sa nechcel aspoň raz za čas zahrať na pátrača a objaviť poklad zakopaný na záhrade? Ak chcete deťom pripraviť skutočne akčný deň plný prekvapení, starostlivo si výpravu za pokladom naplánujte. Deťom už ráno nenápadne podstrčte mapu, ktorá ich povodí po miestach, na ktorých budú musieť lúštiť hádanky a plniť úlohy, vďaka ktorým sa nakoniec dostanú na miesto, kde je ukrytá truhlica s pokladom. Schovať do nej môžete sladkosti alebo rôzne „cennosti“ z vašej minulosti – fotografie, hračky, staré mince a pod. Ak sú vaše vnúčatá staršie, môžete hľadanie pokladu poňať ako „geocaching“ – do navigácie zadáte GPS súradnice vami schovaného pokladu a vydáte sa ho spoločne hľadať.


Ako zabávate vnúčatá vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: sita, SITA, Viktória
Odporúčame