Aby vám to myslelo čo najdlhšie: Čo mozgu škodí a čo prospieva?

Stará žena

thinkstockphotos.com

Ak chcete mať bystrý mozog do vysokého veku, mali by ste na tom začať pracovať čo najskôr. Práve životospráva hrá totiž v starostlivosti oň hlavnú úlohu. A čím skôr s tou správnou začnete, tým lepšie. Čoho sa teda radšej vyvarovať a čo mu naopak dopriať?

Dobre jedz, smej sa, miluj. A k tomu dostatočne spi a hýb sa. Tieto pravidlá by sme mali dodržiavať, aby sme si čo možno najdlhšie uchovali mozog pri dobrom zdraví. K takémuto záveru dospeli vedci, ktorých štúdiu publikoval vo svojom osobitnom vydaní venovanom kognitívnemu zdraviu časopis Nature. Lieky, ktoré by chránili neuróny a zvyšovali ich potenciál, totiž nie sú v dohľade. Naopak je isté, že oveľa jednoduchšia pravidlá týkajúce sa každodenného života môžu mozgu prospieť.

Rady babičiek nad zlato

,,Základný výskum nám možno prichystá pekné prekvapenie, ale dnes by sme namiesto viery v zázračné lieky mali skôr načúvať radám našich babičiek, ktoré sa ukázali byť prospešné nášmu mozgu, uvádza neurológ Stefano Cappa z Univerzitnej školy v Pavii a člen Talianskej neurologickej spoločnosti.


Mohlo by vás zaujať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu


Čo v mladosti zaseješ…

,,Zdravá strava, vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu, pravidelné cvičenie a dobrý spánok bránia vzniku kardiovaskulárnych chorôb, ale aj demencie. V podstate vieme doteraz len málo o tom, ako to funguje. Keby sme to zistili, mohlo by nám to pomôcť v prevencii. Dôležité je správať sa podľa týchto pravidiel od mladosti. Pozitívne účinky zdravého životného štýlu sa prejavia vtedy, ak je praktizovaný desiatky rokov. Málo zreteľné v prípade, že sa do zdravého životného štýlu pustíme v šesťdesiatich rokoch, kedy začneme mať obavy z poklesu kognitívnych funkcií (patrí medzi ne pamäť, pozornosť a koncentrácia, spracovávanie informácií, priestorová orientácia či schopnosť vyjadrovania),hovorí Cappa.

Doprajte mozgu viac

Čo teda robí mozgu dobre? Podľa neurológa Giuseppe Iannoccariho je to jasné, najmä zdravá strava obsahujúca:

  • omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty
  • málo cukru
  • orechy a ľanové semienka
  • olivový olej
  • ovocie a zelenina
  • vitamin B12 z mäsa, rýb a mliečnych výrobkov

,,Pozor na jednoduché cukry, ktoré poškodzujú neuróny. Druhým pravidlom je dostatočný spánok a tiež cvičenie. Chronický stres so sebou nesie preťaženie hormónov s negatívnym dopadom na chúlostivé mozgové štruktúry ako hipokampus, ktorý je významný pre pamäť,pripomína Iannoccari.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Úsmev, to je šanca aj pre mozog

,,Smiech prospieva srdcu aj mysli. Urýchľuje srdcový tep, zlepšuje krvný obeh. Sto výbuchov smiechu sa rovná desiatim minútam veslovania. Rovnako úsmev robí dobre, pretože uľahčuje medziľudské vzťahy. Sociálna sieť potom je oporou v ťažkých chvíľach a chráni pred upadaním kognitívnych funkcií a pred depresiou. Ide o priateľov z mäsa a kostí, nie o virtuálne kontakty na internete,upozorňuje Rossini.

Starší ľudia to majú ťažšie ako kedysi

Očakáva sa, že v roku 2020 bude v Európe trpieť 15 miliónov osôb senilnou demenciou. ,,V minulosti mohol byť človek ‚výkonný‘ aj s istým deficitom pamäti, pretože požiadavky boli menej náročné a život nebol taký dlhý. Dnes si starý človek musí pamätať kombináciu, aby mohol otvoriť dvere, PIN, aby si mohol vybrať peniaze z bankomatu, diaľkové ovládanie garáže a ďalšie tisíce informácií. Potom stačia malé kognitívne problémy a hneď sa stáva menej schopným zorientovať sa v živote. Vzniká tak rastúci podiel analfabetov neschopných čeliť zložitosti modernej doby. Technológia by mohla pomôcť aspoň v tom, že by stačil jediný kľúč umožňujúci prístup ku všetkému,usudzuje Rossini.


Ako sa snažíte svoj mozog vo forme udržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame