Aj vy často zabúdate? Dostaňte svoj mozog opäť do formy

Mozog

thinkstockphotos.com

Udržovať vo forme a v kondícii netreba len naše telo, ale aj hlavu. Rovnako ako svaly, tak aj mozog potrebuje pravidelný tréning, aby správne fungoval a slúžil aj vo vyššom veku. Ak si chcete zlepšovať pamäť a trénovať mozog vyskúšajte niekoľko jednoduchých cvikov.

vBunky svalov a nervové bunky majú veľa spoločného. Napríklad to, že potrebujú mať činnosť, aby si zachovali svoju výkonnosť, prípadne ju zvýšili. Pravidelný tréning a primeraná mentálna námaha môže vašim mozgovým bunkám len a len pomôcť. Pri premýšľaní totiž podporujete tvorbu ďalších spojení medzi medzi nimi. Ak si teda chcete zachovať dobrú pamäť a sviežu myseľ, mali by ste premýšľať a trénovať podľa nasledujúcich tipov.

Vzdelávajte sa

Pamäťových techník je pomerne veľa, ale pokiaľ ich nevyužívate, nie sú vám nič platné. Je dobré vyberať si také, ktoré môžete denne využívať v bežnom živote a trénovať si tak mozog pravidelne a prirodzene.

Veľmi pomôže vzdelávanie a je jedno či sa rozhodnete študovať niečo celkom nové, alebo si doplniť napríklad vedomosti z vašej pracovnej oblasti. Okrem lepšej pamäte vám vzdelávanie môže priniesť aj lepšie výsledky, prípadne povýšenie. Zdokonaľovať sa môžete v akejkoľvek oblasti, ktorá vás zaujíma a baví. Ideálne je napríklad študovanie cudzích jazykov alebo čítanie kníh. Učenie cudzích jazykov je navyše dobré ako prevencia Alzheimerovej choroby.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Okrem učenia sa nových vecí potrápte svoju hlavu a vyskúšajte aj:

  • hlavolamy, krížovky, sudoku, hádanky
  • scrabble, pexeso, karty, logické hry
  • riešenie každodenných problémov
  • spomínanie si na udalosti a zážitky spred niekoľkých mesiacov či rokov
  • akákoľvek tvorivá činnosť, venovanie sa záľubám
  • rozhovory pri posedení na káve s priateľmi
  • využívajte čo najviac zmyslov pri riešení problémov a ukladaní informácií do pamäte
  • využívanie vnemotechnických pomôcok a asociácií

Dbajte na správnu životosprávu

A teraz nemáme na mysli len stravovanie. Dôležité je, aby ste dokázali eliminovať stres vo svojom živote a pridať viac pokoja a pohody. Ak ste v strese blokujete proces zapamätávania si , ako aj spomínania. bSvoju úlohu samozrejme zohráva aj strava. Nezdravé, mastné, sladké a ťažké jedlá neprospievajú vášmu zdraviu, postave a ani pamäti. Vyvážený jedálniček teda znamená lepšiu pamäť a zdravší život. K správnej životospráve patrí aj odpočinok, pretože ak chcete dobrú pamäť, potrebujete pravidelný a kvalitný spánok. Ak ste unavený, zle sa sústredíte a tak si veci horšie pamätáte.


Mohlo by vás zaujať: Dobrú pamäť máte vo svojich rukách: Ako si ju udržať čo najdlhšie?


Hýbte sa

Pre fungovanie pamäte je potrebné prekrvovanie mozgu. Vyskúšajte teda beh, aerobik alebo rýchlu chôdzu, ideálne na čerstvom vzduchu. Pravidelná fyzická aktivita rozhodne napomáha vášmu zdravotnému stavu aj pamäti.

Využite matematiku

Máte pocit, že trápenie sa s matematikou počas štúdia bolo zbytočné a nikdy ju nevyužijete? Tak teraz prišiel jej čas. Riešenie matematických operácií dokáže stimulovať časti mozgu a počítaním si zlepšujete kognitívne schopnosti a pamäť. Správna činnosť mozgu jednoducho potrebuje logické myslenie, matematické odhady a riešenie úloh.

Cvičte jógu

Existuje veľa dobrých dôvodov prečo ľudia cvičia jógu. Pomáha zvládnuť stres, navodzuje pocit pokoja a šťastia, spevňuje postavu a zlepšuje pamäť. Cvičenie jógy dokáže zlepšiť funkcie mozgu čo je pri trénovaní pamäte veľmi dôležité. Podľa realizovaných výskumov je jóga dokonca ešte účinnejšia ako beh. To je dobrá správa pre každého, kto beh či aerobik príliš nemusí.


Ako sa snažíte udržiavať váš mozog vo forme vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame