Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!

skialpinizmus

sxc.hu

Milujete zasnežené hory, zimnú turistiku a lyžovanie? Ak vás už nebaví vozenie sa na lanovke a „obyčajná“ jazda dolu svahom, skúste ísť na to celkom inak. Vyberte sa do tichej panenskej prírody a vychutnávajte si atmosféru zimy po svojom – poctivým stúpaním na lyžiach a zjazdom v čerstvo napadnutom prašane. Zabudnite na rady pri vlekoch a podľahnite vášni menom skialpinizmus!

 Čo to skialpinizmus vlastne je?

Skialpinizmus (skrátene jednoducho skialp) je pomerne čerstvý druh zimnej športovej aktivity, ktorá v sebe zahŕňa hneď niekoľko prvkov – lezecké zručnosti, voľné lyžovanie a orientáciu v teréne. Hoci je tento šport populárny na celom svete, najviac jeho fanúšikov pribúda práve v Európe, kde vznikol. Horské lyžovanie má totiž kolísku vo vysoko položených mestečkách francúzskych a švajčiarskych Álp. Odtiaľ sa do ostatných európskych pohorí šíri rýchlosťou blesku. Nadšencov, ktorí sa tomuto športu venujú hoc aj rekreačne, je stále viac aj na Slovensku. K tomuto typu zimných radovánok totiž potrebujete len slušnú kondíciu a primerané klimatické podmienky.


Mohlo by vás zaujať: Výpredaje lyží sa začali: Vyberte si tie pravé!


Výstroj

Skialpový set okrem lyží, palíc a lyžiarok zahŕňa aj pásy, ktoré vás pri stúpaní do hôr udržia na svahu. Na začiatok ide o pomerne „bolestivú“ finančnú injekciu, samotné pocity  pri skialpe vám však túto investíciu mnohonásobne vrátia. Treba tiež podotknúť, že pri súčasnom výbere jednotlivých prvkov výstroje sú výrobcovia nútení tlačiť ceny nadol. Jednoduchý skialpinistický set vám tak predajcovia vyskladajú už od 600 eur.

Zaujímavosťou je, že samotné pásy sa po prvýkrát zmieňujú už v roku 1904. V minulosti sa na ich výrobu používala tulenia srsť, v dnešnej podobe však v materiáloch prevláda mohér a nylon.

Dôležitým komponentom výstroje je tiež špeciálne viazanie, ktoré sa od klasického líši dvoma polohami – na šliapanie a na lyžovanie. Ak so skialpinizmom plánujete ešte len začať, pokojne ho môžete namontovať aj na vaše zjazdové lyže. Avšak v prípade, že plánujete investovať do kompletnej výstroje, lyže vyberajte čo najľahšie. Čím menej záťaže pri stúpaní máte, tým viac budete vládať.

Špeciálnu pozornosť pri zostavovaní kompletu venujte lyžiarkam. Vyskúšajte čo najviac modelov a kúpte si tie, pri ktorých máte pocit, že vám sedia na milimeter presne. Nie je totiž nič horšie, ako keď vám zážitok zo skialpinistickej túry pokazia kruté bolesti chodidiel a nepríjemné otlaky.


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Pozor na lavíny

Aj keď turistika na lyžiach patrí k nezabudnuteľným zážitkom, na horách treba byť mimoriadne obozretní. Pri odmäku totiž na vás číha lavínové nebezpečenstvo. Preto skôr, ako sa vyberiete do terénu, overte si meteorologické podmienky a do batohu si pribaľte tieto tri nevyhnutné vecičky: lavínový vyhľadávač, lopatku a sondu. Najideálnejšie je, ak pred prvou túrou absolvujete lavínový kurz. Vyhľadávanie kamaráta v teréne, či odhrabávanie samého seba s malou vzduchovou bublinou totiž nepatrí k jednoduchým záležitostiam. Vychutnávajte si krásy prírody, no buďte pripravení na všetko.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame