Nepríjemnosť počas cestovania: Nedovoľte kinetóze, aby vám skazila výlet či bežný život!

Môže vám byť zle od žalúdka, či dokonca na zvracanie (Zdroj: Freepik/freepik)

Kinetóza je stav narušenia vnútorného ucha. Nastupuje pri opakovanom pohybe vozidla alebo inými pohybmi, ktoré narúšajú vnútorné ucho. Môže vám byť zle od žalúdka, či dokonca na zvracanie. Ľudia zvyknú zvracať pri jazde v lietadle, automobile alebo zábavnom parku. Dokonca aj 3D filmy môžu tiež spôsobiť nevoľnosť.  Pri jazde na lodi sa bežne označuje ako morská choroba – ale jedná sa o rovnakú poruchu.

Prečo vzniká?

Kinetózu zapríčiňujú signály vo vnútornom uchu, očiach a senzorických receptoroch. Váš pohyb snímajú rôzne cesty nervového systému, preto sa príznaky objavujú vtedy, keď centrálny nervový systém prijíma protichodné správy zo zmyslových vnemov (vnútorného ucha, očí, receptorov tlaku kože a svalových a kĺbových senzorických receptorov).

Napríklad, ak niekto sedí na lodi alebo v aute (nepozerá sa z okna), jeho vnútorné uši cítia pohyb hore a dole, doľava a doprava, ale jeho oči vidia statický pohľad, ako by auto nebolo pohybujúce sa vôbec. 

Ako spoznať, že ide o kinetózu?

Jej prejavy sú ľahko odhaliteľné. Postihnutý zvyčajne trpí náhlou nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie, je bledý, potí sa či slintá. Medzi ďalšie príznaky patrí tiež plytké dýchanie, ospalosť, pocit celkového nepohodlia či malátnosť.

Väčšina prípadov je mierna a môžete ju vyliečiť sami. Veľmi závažné prípady a príznaky, ktoré sa postupne zhoršujú, si ale zaslúžia pozornosť a starostlivosť lekára. Pri diagnostike pohybovej choroby sa lekár spýta na príznaky a zistí, čo obvykle problém spôsobuje. 

Prvá pomoc

  • Pohľad na horizont – jedným z bežných návrhov je jednoducho sa pozerať z okna idúceho vozidla smerom k obzoru v smere jazdy. To pomáha znova orientovať vnútorný zmysel pre rovnováhu tým, že poskytuje vizuálne opätovné potvrdenie pohybu.
  • Zatvorte oči – v noci alebo na lodi bez okien je užitočné jednoducho zavrieť oči alebo si, pokiaľ je to možné, zdriemnuť. 
  • Prežúvanie – jednoduchou metódou na zmiernenie bežnej a miernej choroby z auta je žuvanie. Žuvačka má neuveriteľnú účinnosť pri znižovaní kinetózy u postihnutých. Existujú dokonca aj špeciálne žuvačky vyvinuté na pomoc pri tomto stave.
  • Čerstvý vzduch – chladný vzduch môže tiež mierne zmierniť pohybovú chorobu, aj keď je pravdepodobné, že to súvisí s vnímaním zápachu, čo môže zhoršiť nevoľnosť.
  • Zázvor – zázvorové výrobky na kinetózu môžete kúpiť v každej lekárni. Najjednoduchšie je ale kúpiť si stonku zázvoru v supermarkete, doma ju očistiť a vziať si ju so sebou do auta.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viedenská ZOO našimi očami: Skvelý tip na výlet pre rodinu s deťmi aj pre páry

Sledujte nás aj na Facebooku

 

 

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame