Zlé správy? Zatočte s nimi – naučíme vás myslieť pozitívne!

Žena s hrnčekom čaju

Pozitívne myslenie je základ spokojného života (Zdroj: GettyImages)

Sme obklopení množstvom negatívnych správ, ktoré k nám prichádzajú zo všetkých strán. Máte posledné obdobie pocit, že nad vami preberajú moc? Nedovoľte stresu a stupňujúcim sa obavám prevziať kontrolu nad vaším životom. Môžete zostať informovaní a predsa si udržať svoj vnútorný pokoj.

Vyhľadávanie zlých správ je prirodzené

Politika, pandémia, obmedzenia, prírodné nešťastia. Či pozeráme večerné správy v televízii, alebo si otvoríme stránku na internete, každý deň prináša nové nepríjemné informácie, ktoré zaútočia na naše myšlienky a prežívanie. O to viac, že sú hlavnými témami dňa a ich silu znásobujú neprehliadnuteľné titulky. Každá katastrofa je presvedčivejšia a vyvolá väčšie emócie ako ktorákoľvek dobrá správa.

Iba málokto potom dokáže zlé správy prehliadať. Jedným z dôvodov je aj vrodená zaujatosť voči negativite. Človek totiž musel už od dávnych čias vyhodnocovať nebezpečenstvo, ktoré by ho mohlo ohroziť na živote. Hoci na nás nezaútočí svorka vyhladovaných vlkov, chceme si udržať prehľad a rýchlo zareagovať na zmeny.

Čas na zmenu

Pri dlhodobom vystavovaní sa negatívnym informáciám sa zvyšuje riziko rozvoja úzkosti, depresií až post traumatickej stresovej poruchy. Ľudský mozog sa nastaví tak, že začne svet vnímať ako menej bezpečný. Narastá pocit bezmocnosti a nepokoja. Všetky tieto stavy môže mať na svedomí aj nadmerná “konzumácia” zlých správ.

Kde je hranica medzi informovanosťou a ohromením? Ak sa po večerných správach cítite opäť raz znepokojení, ak už pár minút po zobudení čítate znepokojivé správy, je čas na efektívnu zmenu. Naučte sa sústrediť svoju pozornosť iným smerom a odstrihnúť sa od rušivých prvkov. Ako na to?


Mohlo by vás zaujať: Pozitívne myslenie sa dá naučiť: Tieto rituály vám zlepšia každý deň


Jeden zdroj stačí

Skúšali ste sa už niekedy zamyslieť, koľkokrát za deň sa k vám dostane jedna a tá istá informácia z rozličných médií? Bez ohľadu na spracovanie budú nosné myšlienky správy rovnaké, preto sa im netreba vystavovať opakovane. Na úvod začnite tým, že si vyberiete jeden dôveryhodný zdroj správ a ostatným sa začnite úmyselne vyhýbať.

Spočiatku sa to môže zdať ako náročná úloha. V prehliadačoch však máte možnosť spravovať svoje záujmy, teda aj témy, ktoré sa vám budú zobrazovať. Ak máte zamorenú nástenku na sociálnych sieťach, dočasne odstavte zobrazovanie správ z daného média. Niekedy pomôže aj celkom jednoduchý trik – zobrať psa na večerné venčenie v čase televíznych správ.

Venujte sa drobným radostiam

Čo robíte v čase, keď si dávate pauzu od práce? Vedome sa zamerajte na činnosti, z ktorých môžete mať radosť. Nemusíte vedieť všetky horúce novinky na webovom portáli. Radšej sa prejdite, pripravte si voňavý čaj, alebo polejte kvety. Oprášte svoje záľuby alebo nájdite nové, ktoré by vám mohli vrátiť vietor do plachiet.

Okrem spravodajských médií je na internete aj množstvo inšpiratívnych stránok, skupín, či diskusných fór. Zamerajte svoju energiu užitočným alebo kreatívnym smerom. Nastoliť rovnováhu medzi prijímanými informáciami môžete aj tak, že budete vedome vyhľadávať pozitívne správy. V žiadnom prípade si neberte čítanie správ z domova či zo sveta do postele večer, ani hneď po zobudení.


Mohlo by vás zaujať: Pozitívne myslenie môže byť polovica úspechu: Pomôžte si ním aj vy


Naštartuje pozitívne myslenie

Nemusíte mať zo seba zlý pocit, ak dočasne strčíte hlavu do piesku pred zlými správami. Myslite na seba. Práve teraz potrebujete preladiť na pozitívne myslenie a vytvoriť si okolo seba opäť raz bezpečné prostredie. Jedným z účinných spôsobov, ako sa zbaviť pochmúrnych myšlienok, je začať pomáhať druhým a vybudovať si okolo seba sieť aktívnych kontaktov.

Viete niečo, čo by mohlo pomôcť iným? Spracujte napríklad recept na svoje vychýrené jedlo a podeľte sa s rodinou a priateľmi. Pomôžte deťom alebo vnúčatám s domácimi úlohami, maľujte, opravujte, reštaurujte, zacvičte si. Snažte sa čo najviac starať o svoje blaho znovu naštartovať pozitívne myslenie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame