Ako odstrániť lepidlo z nábytku, textílií či kože? Pomôžte si týmito postupmi

Lepidlo

gettyimages

Lepidlo už zachránilo množstvo predmetov pred skorým vyhodením. Predovšetkým dobré a spoľahlivé sekundové lepidlo neváhame použiť na rôzne povrchy. No okrem opravy prasknutých alebo inak poškodených častí, sa niekedy istá dávka ujde aj našej koži, prípadne kvapky zasiahnu koberec či drevenú podlahu, alebo stekajúce lepidlo vytvorí fľaky na miestach, ktoré ešte viac upozorňujú na skutočnosť, že sme sa niečo snažili zamaskovať a opraviť.

Ako si poradiť s lepidlom na skle, koži, nábytku, plastoch či dreve? Potrebujete sa zbaviť lepu z etikiet na fľašiach, šálkach a inom kuchynskom riade a spotrebičoch? So správnou technikou to hravo zvládnete, dokonca i bez rizika ďalšieho poškodenia zasiahnutých povrchov.

Ako odstrániť sekundové lepidlo?

V domácnostiach najčastejšie používame sekundové lepidlo. Malý praktický zázrak je „kokteilom“ organických rýchloschnúcich zlúčenín, ktoré si jednoducho poradia s rôznymi povrchmi. Na malé opravy je ako stvorené a výsledok je takmer vždy uspokojivý. Čo však robiť, ak je aj tam, kde sme ho nechceli? Ako odstrániť sekundové lepidlo z rôznych povrchov?


Mohlo by vás zaujímať: Odlakovač je skvelý pomocník v domácnosti: Hodí sa na škvrny aj zvyšky lepidla


Z kože

Aj napriek upozorneniam na obale, najčastejšie zasiahne sekundové lepidlo ľudskú kožu. Pocit páliacich, zlepených a postupne tvrdnúcich častí kože je dobre známy každému, kto sa pustí do práce so sekundovým lepidlom bez ochranných rukavíc. Možností, ako sa ho zbaviť, je hneď niekoľko:

  1. Ponorte zasiahnutú časť kože do teplej vody. Vrstva lepidla sa rozdrobí a vy ju vyšúchate.
  2. Použite acetón alebo odlakovač na nechty s acetónom.
  3. Spojte soľ s trochou vody a vytvorte hustú kašičku – píling. Opatrne krúžte po zalepenej koži.
  4. Vyskúšajte rastlinný olej – lepidlo sa bude dať olúpať.

Ak je zasiahnutým materiálom koža alebo koženka (pohovka, topánky, bunda), začnite najskôr s čo najmenej agresívnym odstraňovaním za pomoci teplej vody alebo hubkou namočenou do rastlinného oleja. Snažte sa vyhnúť ďalším agresívnym látkam, aby nedošlo k zmene farebnosti, alebo k zničeniu štruktúry.

Zo skla

Výhodou skla je to, že lep nenasáva do svojej štruktúry a zvládne aj chemicky náročnejšie čistenie od lepu. V tomto prípade je jasnou voľbou acetón alebo odlakovač. Ak je vrstva hrubá, môže sa vám ju podariť odstrániť aj mechanicky – podobratím žiletkou.

Z plastov

Na rozdiel od skla, je je prenikavosť lepu do štruktúry plastov lepšia a lepidlo drží omnoho lepšie – preto má aj sekundové lepidlo výborné výsledky v lepení plastov. Na očistenie nepoužívajte riedidlá. Skúste radšej lieh, napríklad aj ten, ktorý je prítomný v destilátoch. Lieh/etanol sa bežne používa v prípravkoch na čistenie plastových skiel okuliarov, preto sa nemusíte obávať, že by ste stiahli ochranné vrstvy.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na škvrny v domácnosti: Takto sa ich účinne zbavíte


Z textílií

Pri odevoch a inej bielizni zvyčajne stačí zaschnutú škvrnu od lepu ponoriť do čo najteplejšej vody a opatrne vyšúchať. Odolnejšie textílie zvládnu aj potretie acetónom alebo odlakovačom.

Z dreva

Lakované drevo síce lepšie odolá lepidlu, ale zrejme sa nevyhnete istým úpravám. Či sa rozhodnete pre acetón, alebo pre mechanické zbrúsenie, zasiahnuté miesta bude treba prelakovať. Problematické sú poťahované drevotriesky – určite sa pri nich nepúšťajte do brúsenia ani zoškrabkávania nožom. Najskôr skúste sekundové lepidlo odstrániť za pomoci rastlinného oleja.

Náš tip: Viete, že existuje špeciálny prípravok, ktorý je určený na odstraňovanie zaschnutého sekundového lepidla z rôznych povrchov? Jeho cena je približne rovnaká ako cena kvalitného sekundového lepu (3 € a viac) a navyše dokáže rozlepiť aj nesprávne zlepené spoje.

Zbaviť sa samolepiek a etikiet je jednoduché

Je hneď niekoľko miest a povrchov, kde sú zbytky lepu nežiaduce a neestetické. Patrí sem najmä:

  • nábytok, na ktorý deti alebo vnúčatá už pred rokmi nalepili svoje obľúbené obrázky;
  • zaschnutý lep po etiketách na fľašiach alebo zaváracích pohároch;
  • lep na spodnej strane nového kuchynského riadu po strhnutí informačného štítku;
  • diaľničné známky na čelnom skle automobilu;
  • lepidlo z ochrannej lepiacej pásky na zárubniach a rámoch okien po maľovaní.

Mohlo by vás zaujímať: Na čistenie aj pre krásu: 10 spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti


Je dobré vedieť, že tohto lepu sa dá zbaviť aj bez väčšej námahy:

  1. Na zvyšky zaschnutého lepu po samolepkách či lepiacich páskach na skle, drevenom nábytku, okenných rámoch najlepšie zaberá olej a ocot. Potrite lep vrstvou oleja a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Alebo priložte na miesto na pár minút hubku nasiaknutú octom. Bez drhnutia lep zíde dolu, stačí párkrát pokrúžiť a očistiť teplou vodou so saponátom.
  2. Ak je na povrchu ešte aj húževnatá samolepka, pred strhávaním ju nahrejte fénom. Podarí sa vám ju stiahnuť aj s vrstvou lepu a máte o prácu menej. Na odolné povrchy môžete vyskúšať aj acetón alebo odlakovač nanesený na hubke – samolepku párkrát potrite a krúživými pohybmi zošúchajte.
  3. Pri odstraňovaní diaľničných známok z predného skla opatrne s technickými riedidlami. Pomôže vám nahrievanie okna z vonkajšej strany a liehový čistič na okná alebo vazelína zvnútra. Šikovnejší to zvládajú žiletkou, škrabkou na sklokeramickú dosku alebo za pomoci špeciálnej škrabky na sklo, ktorá sa dá kúpiť na každej dobrej benzínke.

Ktoré finty pri odstraňovaní lepidla najúčinnejšie pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame