Dostali ste pozvánku a máte predpísaný dress code? Oblečte sa vhodne na každú príležitosť

Dostali ste pozvánku na udalosť, ktorá si vyžaduje striktne stanovený dress code? (Zdroj: Freepik/freepik)

Dostali ste pozvánku na udalosť, ktorá si vyžaduje striktne stanovený dress code? Môže ísť o výrazy ako Black Tie, Business Casual, Smart Casual, Semi Formal a mnohé iné, v ktorých je jednoduché stratiť sa. Pripravili sme pre vás stručný prehľad, ktorý vám uľahčí rozlúštenie predpísaného odevu a inšpiruje vás, po akom outfite siahnuť.

Výraz „dress code“ síce pochádza z angličtiny, no je natoľko rozšírený po celom svete, že sa do jednotlivých jazykov ani neprekladá. Dá sa vnímať ako súbor pravidiel, ktoré určujú, ako sa obliecť na jednotlivé pracovné či spoločenské udalosti. Na ples, pracovný pohovor, firemný večierok či pracovnú večeru totiž volíme odlišné outfity. Aj preto je vhodné vedieť, čo jednotlivé výrazy z oblasti dress code na pozvánke znamenajú. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii či trapasu.

White/Black Tie

Ide o dress code, ktorý je určený na tie najformálnejšie spoločenské udalosti, ako napríklad ples v opere, veľmi formálna svadba či bál. U mužov padá voľba na čierny frak, pre dámy je to večerná róba. Nepísané pravidlo hovorí, že by róba mala zakrývať ramená.

Žena: dlhá večerná róba so zahalenými ramenami, prípadne elegantné rukavice (iba odporúčané, nie je to nutné)
Muž: frak (sako sa nezapína) alebo smoking, motýlik, lakované čierne topánky, biela košeľa

Semi Formal

V duchu tejto kategórie sa zvyčajne konajú firemné večierky. Hlavnú rolu však zohráva čas udalosti. Nepísané pravidlo znie, že večer by ste mali mať na sebe vždy tmavé odtiene a naopak, cez deň je vhodné siahnuť po svetlých farbách. Ak sa udalosť koná do 18. hodiny, ženy by mali voliť kostým alebo šaty s menej výraznými doplnkami. Po 18. hodine ide už o večernú akciu, preto si môžete dovoliť výraznejšie šaty a doplnky. 

Žena:
Do 18.00 hod. – puzdrové šaty, elegantné dlhé šaty, nohavicové alebo sukňové kostýmy
Po 18.00 hod. – malé čierne, koktejlové šaty, dlhé šaty (nie však róba)

Muž:
Do 18.00 hod. – oblek alebo elegantné nohavice so sakom vo svetlejších (šedá, béžová) tónoch
Po 18.00 hod. – oblek tmavej farby, vestička, kravata alebo motýlik

Cocktail

Tento druh dress code prináša priestor pre kratšie šaty. Pre nerozhodné dámy bude jasnou voľbou siahnuť po malých čiernych, no nebojte sa ani farieb. Taktiež aj páni môžu experimentovať – odlišné odtiene nohavíc a saka či vzory sú priam vítané. Dress code býva najčastejšie uplatnený na firemných večierkoch alebo na večerných párty.

Žena: koktejlové šaty/malé čierne, elegantný overal, prípustné sú sandále
Muž: akýkoľvek (aj farebný) oblek, povolené sú aj farebné kombinácie

Business Formal

Ide o jeden z najformálnejších druhov pracovného obliekania. Využiť ho môžete napríklad na pracovný obed alebo konferenciu. Pre ženy sa hodia kostýmy alebo sukne rovného strihu. Pozor by si však mali dávať na dĺžku, ktorá má siahať po kolená a dámam nesmú chýbať ani silonky. Muži môžu zvoliť tmavý oblek so svetlou košeľou a kravatu.

Žena: nohavicový alebo sukňový kostým, rovno strihané šaty
Muž: tmavý oblek, svetlá košeľa, kravata, topánky a doplnky v jednej farbe

Business Casual

Tento typ obliekania zvykne byť striktne vymedzený. Definuje niečo na pomedzí corporate dress code-u a smart casual. Sukne musia byť aspoň po kolená ako pri predošlom type obliekania. Business Casual má v princípe podobné pravidlá ako Business Formal. Rozdiel spočíva v tom, že muži si môžu dovoliť aj menej formálne chino nohavice v kombinácii s jemne vzorovanou košeľou. Kravatu však môžu pokojne nechať doma.

Žena: šaty alebo sukňa po kolená, elegantné nohavice, blúzka, sako
Muži: dlhé nohavice, povolené sú aj tmavé rifle, košeľa s jemným vzorom

Smart Casual

Nedbalá elegancia, ktorá spája ležérne a elegantné – aj tak by sa dal opísať dress code typu Smart Casual. V dnešnej dobe sa využíva vo viacerých moderných firmách. Ide o klasické kúsky odevu, ktoré sa nemusia držať v základných odtieňoch. Povolené sú totiž farby aj jemné vzory.

Žena: nohavice, sukňa, šaty, blúzka alebo košeľa, tričko, sako, kardigán, sveter
Muž: dlhé nohavice, sako, sveter, košeľa, tričko

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame