Často to s balením na dovolenku preženiete? Tieto tipy vám ukážu, ako to urobiť správne!

muž, ktorý si balí kufor

S týmito tipmi sa zbalíte ako profík (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Chystáte sa na výlet či dovolenku a stresujete, že to znova preženie s balením? Nezúfajte! Dovolenková sezóna je v plnom prúde a my vám prinášame niekoľko rád a trikov, vďaka ktorým sa zbalíte efektívne a vo výsledku sa vám bude cestovať ľahšie a lepšie.

Začnite zoznamom

Odpoveďou na organizované cestovanie a zároveň prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť, je vytvorenie si akéhosi „baliaceho zoznamu“. Zahrňte doň dni, kedy budete cestovať a to, čo budete na každý deň potrebovať. Na zoznam môžete pridať aj veci, ktoré ešte potrebujete pred odchodom kúpiť.

Vyberte si kufor, ktorý sa hodí na vašu cestu

Či už ide o príručnú cestu alebo mesačný pobyt, vyberte si kufor, ktorý je ľahký, uľahčuje cestovanie a má maximálny úložný priestor. Majte na pamäti, že čím menší bude váš kufor, tým menej vás to bude lákať zbaliť si nepotrebné veci. Pokiaľ cestujete lietadlom, nezabudnite si pred cestou odvážiť si kufor na váhe na batožinu, aby ste sa vyhli dodatočným poplatkom za prekročenie povolenej váhy.

Naplánujte si, čo budete mať oblečené

Berte do úvahy, koľko dní budete preč, aké sú predpovede počasia, akých aktivít alebo podujatí sa zúčastníte a podľa toho si naplánujte oblečenie od hlavy po päty. Dôležité je zahrnúť veci, ktoré môžete vzájomne kombinovať. Na týždenný výlet použite pravidlo 5, 4, 3, 2, 1: obmedzte sa na maximálne päť párov ponožiek a spodnej bielizne, štyri topy, tri spodky, dva páry topánok a jeden klobúk. Zoznam by mal byť prispôsobený vašim potrebám.

Zoberte so sebou len to potrebné

Veci si pri balení rozdeľujte na kôpky podľa toho, či ich budete potrebovať alebo skôr nie. Potom si ešte dvakrát rozmyslite, čo všetko chcete dať do kufra. Veci, o ktorých si myslíte, že ich budete „možno“ potrebovať, nechajte doma. Je pravdepodobné, že ich naozaj nevyužite, poprípade si ich môžete dokúpiť v nejakých obchodoch.

Oblečenie neskladajte – zrolujte ho

Najlepším spôsobom, ako maximalizovať priestor v kufri, je zabaliť oblečenie metódou zrolovania. Tričká položte na zadnú stranu, zahnite rukávy a celé ich zrolujte zdola nahor. Zrolujte aj nohavice a spolu s vrchným oblečením ich vložte do kufra pred doplnky; do voľných priestorov pomedzi to popchajte predmety zvláštneho tvaru, napríklad vlasové nástroje. Snažte sa vyplniť každý centimeter priestoru, napríklad obuv vyplňte ponožkami. 

Ak viete, že vystupujete z lietadla a idete rovno na večeru alebo stretnutie, naplánujte si oblečenie a vložte ho do kufra ako posledné. Týmto spôsobom, keď dorazíte, nebudete musieť prehrabávať všetko ostatné, aby ste ho našli a navyše bude menej pravdepodobné, že sa pokrčí).

Ako baliť toaletné potreby

Ak ste ubytovaní v hoteli, určite tam už budú mať šampón, kondicionér, mydlo na ruky a fén. Pokiaľ sa ich rozhodnete nevziať so sebou, ušetríte si miesto v kufri na iné veci, ktoré budete potrebovať, alebo možno miesto na veci, ktoré by ste si mohli zakúpiť na vašej ceste. 

Ťažké predmety umiestnite na spod

Ťažšie veci, ako sú topánky a knihy, dávajte vždy na spod kufra. Takto sa vaše ostatné veci nezničia ani nerozbijú. 

Zdroj: plnielanu.sk, goodhousekeeping.com, nytimes.com
Odporúčame