POROVNANIE Notebooky do 500 eur: Za málo peňazí veľa muziky!

Ako vybrať notebook

Pri lacnejších notebookoch budete obmedzení ich parametrami (Zdroj: GettyImages)

V dnešnej unáhlenej dobe technológii nikdy nie je na škodu mať doma aspoň jeden notebook. Samozrejme, čím je lacnejší, tým menej požiadaviek bude pravdepodobne spĺňať. Ak ale potrebujete zariadenie len na odpísanie mailu, prezeranie webu, zaplatenie inkasa, objednanie oblečenia či kníh, nepotrebujete minúť tisíce eur.

Nájsť dnes skvelý model v cenovej kategórii do 500 eur je riadny oriešok. Nemusíte sa však orientovať v oblasti technológií, aby ste vedeli, ktorý z nich je pre vás ten pravý. Pozreli sme sa na túto problematiku za vás a vysvetlíme vám, na čo si dať pri kúpe najväčší pozor a ktoré modely obstáli v minulom roku najlepšie.

Základné parametre

V tejto časti si povieme niečo o číslach, ktoré nájdete v parametroch notebooku. Každý z nich je dôležitý a výrazne ovplyvní prácu na zariadení.

Procesor: Procesor sa dá považovať za srdce celého notebooku. Dodáva zariadeniu výkon, ktorý je potrebný na vykonanie vami zadaných akcií. Tento výkon sa udáva v GHz, no skôr ako celkový výkon sa zamerajte na počet jadier. Základné modely disponujú dvomi jadrami, nájdete však aj štvorjadrové procesory, ktoré zaručia oveľa rýchlejšiu odozvu. Odporúčame sa poohliadnuť po Intel i3, prípadne AMD Ryzen 3 – oba ponúkajú dostatočný výkon na vykonanie všetkých základných kancelárskych úkonov.

Operačná pamäť: Operačná pamäť má skratku RAM a čím je väčšia, tým viac akcií dokáže počítač naraz vykonávať. Dnes sú ešte stále základom 4 GB RAM (v lacnejších kancelárskych notebookoch), no pomaly ich začínajú nahrádzať 8 GB. Ak potrebujete notebook skutočne len na mail, internet, prípadne skype, 4 GB RAM by vám mali vystačiť. Aspoň pri kúpe ušetríte nejaké to euro.

Úložisko: Úložisko hovorí, koľko dát viete uložiť do internej pamäte počítača a taktiež sa udáva v GB. Ak nepotrebujete ukladať žiadne dáta, vystačí vám v podstate akákoľvek hodnota (najnižšie začínajú na 64 GB), no radíme hľadať aspoň 256 GB. V budúcností vám zaistia ukladanie rôznych faktúr, dokumentov, základných hier, filmov či hudby. Radšej zvoľte menšie SSD ako väčší HDD – váš notebook bude na úkony reagovať okamžite.

Displej: Dnes je štandardom Full HD rozlíšenie. Nájdete ho takmer v každom modeli a ponúka dostatočne ostrý obraz aj pre ľudí s horším zrakom.

Batéria: Tento údaj sme vybrali až na koniec, pretože by mal byť tým posledným, ktorý sledovať. Ak nájdete notebook s výdržou batérie 19 hodín, ide o výdrž v pohotovostnom režime. Štandardne vydržia kancelárske notebooky 6 – 9 hodín na jedno nabitie. Ak na ňom ale chcete pracovať len v pohodlí domova s pripojením na elektrinu, výdrž batérie sledovať nemusíte.

Funkcie

Ak už máme vybraté a vytriedené parametre, pozrieme sa na funkcie, ktoré nám dané notebooky ponúkajú. Aj tu platí, že čím lepšie funkcie, tým drahšie zariadenie. Preto si dobre rozmyslite, ktoré skutočne využijete, aby ste neplatili zbytočne za nevyužívané funkcie.

Wi-Fi: Bezdrôtové pripojenie na internet nájdete v každom jednom zariadení. Rozdiel však môže byť v samotnom type prijímača. Ak notebook disponuje pripojením Wi-Fi 5 (teda ac), ide o starší prijímač. V prípade, že potrebujete rýchle pripojenie a váš domáci internet ho ponúka, vsaďte na Wi-Fi 6 (teda skratku ax).

Optická mechanika: Ide o funkciu, ktorá umožňuje vášmu notebooku čítať CD alebo DVD. Dnes ju už ale v notebookoch takmer nenájdeme, pretože dáta sa ukladajú na USB, harddisk a na internetové úložisko. Skutočne ju potrebujete? Budeme musieť poriadne hľadať alebo dokúpiť externú mechaniku, ktorú pripojíte USB káblom.

Bluetooth: Podobne ako Wi-Fi, aj Bluetooth má každý notebook. Znova ide o typ, ktorý si zvolíte. 4. generácia môže robiť problémy, ak chce počas práce počúvať bezdrôtovými slúchadlami. V tomto prípade zvoľte radšej Bluetooth 5.

Webkamera: Webkamera je vlastne selfie kamera a je nevyhnutná, ak chcete komunikovať s ľuďmi osobnejšie. Umožní vám uskutočňovať videohovory cez všetky rôzne aplikácie.

Na dôležitosť funkcií v lacnejšom notebooku sme sa spýtali aj odborníka na počítače Dominika: „Z týchto menovaných by som určite odporučil kvalitnú webkameru. V kovidovej dobe sme si zvykli udržiavať kontakt s blízkymi a videohovory zažili nevídaný boom. Kombinácia dobrého internetové pripojenia a kvalitnej webky by dnes mala patriť k štandardnému vybaveniu.“

Príslušenstvo

Ak už máte vybratý notebook, ešte stále nie ste na konci našej cesty. Zvoliť si správne príslušenstvo je rovnako dôležité ako samotný výber notebooku. Pozreli sme sa na tri najžiadanejšie veci, ktoré neodmysliteľne patria k tomuto zariadeniu.

Batoh na výlet: Ste aj vy jedným z tých, ktorí radi cestujú vlakom a všetky úkony na notebooku zvládajú za pochodu? V tom prípade jednoznačne potrebujete kvalitnú cestovanú tašku. Štandardné brašne kúpite v elektromode už od 15 eur a vyberiete si ju na základe veľkosti vášho notebooku. Čoraz populárnejšie sú však aj batohy na notebook, v ktorých nájdete samotnú priehradku pre zariadenie a navyše odnesie aj množstvo iných vecí. Ideálny výber, ak nechcete vláčiť viacero tašiek.

Stojan: Podložka či stojan pod notebook vám pomôže zasa pri práci doma. Lacnejšie modely nedisponujú ergoliftom, ktorý nadvihne vašu klávesnicu po otvorení. Stojan pomáha prietoku vzduchu pri práci s notebookom. To však nie je jeho jediná výhoda. Mierne vašu klávesnicu nadvihne do polohy, v ktorej sa oveľa pohodlnejšie píše a netŕpnu vám prsty. My si nevieme predstaviť písať články na notebooku bez stojanu alebo podložky.

Myška: Touchpad alebo myška? Aj takáto maličkosť môže rozdeliť používateľov notebookov na dva tábory. Na jednej strane ponúkajú niektoré modely kvalitné touchpady, no presnosti externej myšky sa asi nevyrovná nič. Rátajte však s ďalšou 10-eurovou investíciou. Presnú veľkosť, hlučnosť klikania, rýchlosť kurzoru či dokonca farbu si už zvolíte sami.

Čo by si vybral Dominik? „Osobne som zástancom myšky. Touchpady mi nikdy neboli pochuti. Myš je rýchlejšia, presnejšia a pohodlnejšia. Dá sa kúpiť za babku, určite by som do toho šiel.“


Mohlo by vás zaujímať: POROVNANIE Prehľad najlepších tabletov je tu! Vybrali sme cenovo dostupné kúsky, zlatú strednú cestu aj top kvalitu


Obľúbené modely v roku 2022

Jedným z top modelov roka 2022 sa stal HP 250 G8 59U09EA. A určite zaslúžene. Za svoju cenu má dobrý procesor, dostatočnú pamäť, najnovší operačný systém a detailnú obrazovku. Ponúka ho takmer každý väčší predajca. To všetko za cenu 440 eur.

Ak vás limituje rozpočet a radi by ste sa dostali niečo po štyri stovky, hľadajte Asus Vivobook. Nájdete ho v rôznych farebných variáciách. Ponúka rovnako ako HP dobré paramtre a na každodennú prácu či prehliadanie internetu bude maximálne dostatočný. Kúpite ho už pod 400 eur.

Ak hľadáte niečo menšie a ešte lacnejšie, je tu pre vás Umax VisionBook. Nakoľko ide o pomerne lacný rad notebookov, treba počítať s určitými obmedzeniami a to aj v prípade samotného výkonu zariadenia. Bez problémov sa s ním dostanete na internet a to len za 220 eur.

A ktorý notebook by si z vyššie spomenutách vybral Dominik? „Toto nie cenová kategória, v ktorej zvyčajne odporúčam notebooky. Ak by som mal na výber tieto tri, volil by som prvý. Ak sa ma niekto spýta na dobrý notebook do 500 eur, poradím Lenovo Ideapad 3. Lenovo ponúka viacero modelov od 350 až do 1 000 eur, z ktorých si každý vyberie ten svoj. Za mňa optimálny pomer cena/výkon.“

Zdroj: plnielanu.sk, testmagazin.sk
Odporúčame