Chcete začať s pestovaním, ale neviete ako na to? Poradíme vám ako začať, aj kedy bude záhradka prosperovať!

žena sadí zeleninu v záhrade

Poradíme vám ako začať s pestovaním, aj keď o ňom veľa neviete (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Chcete si začať pestovať vlastnú zeleninu, ale nemáte s tým veľa skúseností? Nemusíte sa ničoho báť., pripravili sme si pre vás šikovné rady, s ktorými prvé sadenie zvládne aj úplný začiatočník. Prvý krok je najdôležitejší – nebuďte na seba veľmi prísni. Začať môžete napríklad balkónovými paradajkami, uhorkami alebo paprikou.

Priesady

Prvá vec, ktorú budete potrebovať, je niečo, do čoho zasiať semená, aby ste si vypestovali priesady, ktoré zvládnu vonkajšie podmienky omnoho ľahšie. Využiť môžete prakticky čokoľvek, čo nájdete doma – kelímok od jogurtu, smotany alebo tvarohu. Vložte do kelímka dobre prekyprenú zem a tesne pod povrchom uložte semienka. Jemne ich prikryte zeminou, ale neutláčajte. Nezabudne pravidelne polievať – podľa toho, v akej teplote semienka budú.

Vysádzanie

Keď už majú priesady aspoň 5 – 7 centimetrov, môžeme ísť s nimi do zeme. Na mieste kde budete sadiť opäť dobre prekopte zem, aby bola prekyprená a mala dostatok živín. Následne si pripravte drobné jamky, do ktorých budete priesady ukladať. Následne svoje malé rastlinky jemne vyberte z kelímkov aj s koreňom a vložte do pripravenej jamky. Opatrne prikryte dostatočným množstvom zeminy a na záver zalejte

Polievanie

V starostlivosti o svoje rastliny je najdôležitejšia dobrá pôda a dostatok vlahy. Pokiaľ bude v lete veľmi sucho, nezabudnite svoju zeleninu polievať každý večer, v niektorých dňoch aj ráno. Ideálne ráno alebo podvečer, kedy už slnko nesvieti tak intenzívne a vlaha sa dostane ku všetkým potrebným koreňom.

Burina

V záhradke sa vám medzi zasadené plodiny môže často pripliesť neželaná burina. Tento porast môže predstavovať ohrozenie pre úrodu, pretože si berie z pôdy živiny a nedovolí jej prosperovať. Preto ju pravidelne odstraňujte už v skorých štádiách. Okrem spomínaných rád dbajte aj na dodržiavanie pokynov, ktoré nájdete na obale semienok. Držíme palce pri prvej úrode!Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame