Hnačka potrápi raz za čas každého: Viete, ako si s ňou účinne poradiť?

Hnačky

flickr.com/lissette2680

Mnohí z nás si s ňou už určite užili svoje. Keď príde, vie človeka celkom ľahko a veľmi rýchlo odstaviť na vedľajšiu koľaj. Reč je o hnačke, ktorá je pre mnohých jedným z najnepríjemnejších bežných ochorení. Ako sa jej čo najskôr zbaviť pomocou domácej liečby?

Hnačka je vodnatá stolica, ktorá sa objaví častejšie ako trikrát za deň. Bežná hnačka by mala skončiť do dvoch dní. Ide o akúsi obrannú reakciu tela, kedy sa telo zbavuje baktérií a škodlivín, ktoré vyvolali zápal v tráviacom systéme. „Žiadnu hnačku nie je vhodné ponechať úplne bez liečby. Ak frekvencia stolíc nie je príliš vysoká a konzistencia nie je vodnatá a v stolici nie je krv, väčšinou postačí čajová diéta, sucháre, minerálky (pozor však na tie magnéziové, môžu hnačku zhoršovať) a probiotiká,“ vysvetľuje MUDr. Jozef Klucho z portálu www.gastroenterolog.com.

Aké sú jej bežné príznaky?

Sprevádzať ju môže:

 • teplota
 • zvracanie, príp. nevoľnosť
 • bolesti v bruchu

Mohlo by vás zaujímať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Spozornite, keď:

 • hnačka trvá viac ako dva dni a neprestáva
 • neustupuje horúčka
 • na tele sa objaví výsyp alebo vyrážky
 • máte silné bolesti v bruchu
 • vám zožltne koža a očné bielka
 • sa v stolici vyskytuje krv alebo hlieny

Pre niektorých je zvlášť nebezpečná

Do skupiny, u ktorej by sa nemala zanedbať ani krátko trvajúca hnačka, patria ľudia s dlhodobo oslabeným organizmom, ľudia s dehydrovaným organizmom, ľudia v štádiu rekonvalescencie, starší ľudia, ľudia, ktorí trpia nejakým iným závažným ochorením, ale aj malé deti a dojčatá. V týchto prípadoch môže aj krátke trvanie hnačky narobiť značné zdravotné komplikácie. „Najnebezpečnejšia je pre deti do 3 rokov a starých nevládnych ľudí. Ani jedna z týchto skupín nie je schopná sama sa postarať o seba a dbať o pitný a diétny režim. To by mal mať pod kontrolou iný dospelý člen domácnosti,“ upozorňuje gastroenterológ MUDr. Jozef Klucho.


Mohlo by vás zaujímať: Trávite na záchode celé hodiny? Takto sa nepríjemným hnačkám vyhnete


Vyliečte sa pomocou domácich rád

Počas trvania hnačky vynechajte mliečne výrobky, strukoviny, kapustu, chlieb, výrobky zo pšenice, ovsené vločky, ovocie, okrem banánu. Ak máte možnosť a ste doma, uvarte si napríklad jednoduchú ryžovú polievku, ktorá je pri hnačke veľmi účinná. Stačí nechať rozvariť ryžu, priliať vodu, ochutiť ju mierne koreninami, prípadne pridať pre lepšiu chuť čerstvú zeleninu. Vhodná je aj mrkvová polievka. Každopádne by sa mal pri tomto ochorení každý človek stravovať diétne. Vhodné sú:

 • piškóty
 • banán
 • slané tyčinky
 • chrumky
 • silná káva
 • pomáha aj horká čokoláda.

Dôležité je užívanie probiotík. MUDr. Jozef Klucho však varuje: „Ak sa stav do 1-2 dní po diéte a probiotikách neupraví, je potrebné navštíviť všeobecného lekára, ktorý urobí základnú diagnostiku a začne príslušnú liečbu.“


Mohlo by vás zaujímať: Kŕče či nadúvanie, hnačky aj zápchy: Podráždeným črevom trpí každý desiaty z nás!


Nezabúdajte na pitný režim

V bežnom živote, no pri hnačke obzvlášť, je dôležité dodržiavať pitný režim. Rátajú sa do neho aj číre polievky, napríklad vývar. Dospelý človek by mal denne vypiť 1,5 – 3 litre tekutín, pričom množstvo je závislé aj od hmotnosti človeka a vonkajšej teploty (v lete nás smädí viac). Počas hnačky, kedy sa voda z tela dostáva kvôli nej rýchlejšie, by sme mali piť viac ako obvykle. „Pitný režim má počas hnačky veľmi podstatnú úlohu, pretože hnačkami odchádza z organizmu nie len voda, ale aj potrebné minerály a iné telu prospešné látky. Po hnačke je vhodné krátkodobo konzumovať vysoko mineralizované minerálne vody, alebo počas nich špeciálne šumivé tabletky, ktoré stratené minerály nahrádzajú. O 2-3 dni po ústupe hnačky je možné sa postupne vrátiť k normálnej životospráve,“ objasňuje MUDr. Jozef Klucho.


Mávate problémy s hnačkami? Ako ich riešite? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: flickr.com/lissette2680, flickr.com/lissette2680, Oliver
Odporúčame