Bez liekov a rýchlo: Zbavte sa nádchy i kašľa domácimi receptmi

Med

unsplash.com

Možno aj vás trápi kašeľ, ktorého sa nie a nie zbaviť. Ak ste už vyskúšali rôzne lieky, pastilky či sirupy a stále nič nepomohlo vedzte, že ešte nič nie je stratené. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých tipov ako eliminovať suchý a dráždivý kašeľ.

Kašeľ môže byť spôsobený rôznymi podnetmi. Je to prirodzený reflex, ktorý telu pomáha zbaviť sa dráždivých látok, nachádzajúcich sa v dýchacích cestách. Kašeľ môže byť vyvolaný alergiami, fajčením, vdychovaním chemických výparov, ale aj pri zápale horných alebo dolných dýchacích ciest, chrípke, astme alebo zápale pľúc.

Jedna lyžička medu

Štúdia, vykonaná na lekárskej fakulte v Pensylvánii zistila, že med je pri liečbe kašľa omnoho efektívnejší ako bežne predajné liečivá. Oplýva protizápalovými účinkami, preto pomáha upokojiť podráždené sliznice.

Vďaka enzýmu, ktorý do medu pridávajú včely počas zberu, má aj antibakteriálne účinky. To znamená, že pokiaľ bol kašeľ spôsobený vírusom, pomocou medu sa ho dokážete zbaviť rýchlejšie. Dajte si preto jednu čajovú lyžičku jeden až trikrát denne. V prípade, že vás kašeľ trápi aj počas spánku, dajte si med aj pred spaním. Pre najlepší účinok si obstarajte poctivý, organický med.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nádcha? S našimi radami ste do sviatkov fit


Čaj zo sladkého drievka

Sladké drievko samotné uľahčuje vykašliavaniu, utišuje kašeľ a zmierňuje zápaly dýchacích ciest. Obsahuje zlúčeniny, ktoré sú až 50-krát sladšie ako cukor, med a iné prírodné sladidlá. Sladké drievko má protizápalové, antibakteriálne, ale aj protivredové vlastnosti. Extrakt zo sladkého drievka sa používa aj v liekoch proti nádche a chrípke.

Na prípravu čaju budete potrebovať:

●       2 polievkové lyžice sladkého drievka

●       2, 5 dcl prevarenej vody

Postup: Sladké drievko zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Pite 2-krát denne.

Naparovanie

Technika, na ktorú sa už takmer zabudlo. Naparovanie je skvelé nielen pri kašli, ale aj pri prechladnutí či chrípke. Para uvoľňuje nazhromaždené hlieny a byliny či éterické oleje pridané do vody zosilňujú blahodarné účinky.

Dostatočne veľkú nádobu naplňte do polovice horúcou vodou, nechajte mierne vychladnúť a následnej do vody nakvapkajte 2 kvapky eukalyptového oleja a 3 kvapky čajovníkového oleja. Táto kombinácia pomôže upokojiť dýchacie cesty, prípadne uvoľniť upchatý nos. Nezabudnite si hlavu zakryť uterákom. Paru vdychujte 5 až 10 minút. Podľa potreby opakujte 2 až 3-krát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Silné zbrane na zapchatý nos: Skúste silu zázvoru, chrenu či naparovania


Zázvorovo-mätový sirup

Účinný sirup proti kašľu si môžete pripraviť aj doma a ako bonus získate príjemnú, nechemickú chuť. Zázvor napomáha uvoľniť hlieny z priedušiek či pľúc a pomáha pri vykašliavaní. Tiež je skvelým pomocníkom na upokojenie hrdla. Mäta, podobne ako zázvor, dokáže zmierniť nepríjemné škriabanie a kašeľ.

Na prípravu sirupu budete potrebovať:

●       3 PL nakrájaného zázvoru

●       1 PL mäty priepornej

●       4 šálky vody

●       8 polievkových lyžíc medu

Postup: Zázvor ošúpte a nakrájajte na malé kúsky. Spolu s mätou zalejte vodou a počkajte, kým začne vrieť. Potom plameň stíšte, ale tak, aby zmes mierne bublala. Nechajte vrieť dovtedy, kým sa zmes nezredukuje o polovicu, odstavte z ohňa a preceďte do sklenej nádoby. Keď zmes mierne vychladne, nezabudnite pridať med. Sirup užívajte niekoľkokrát denne po 1 polievkovej lyžici. Skladujte v chladničke najviac 3 týždne.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad z kuchyne: S týmto liekom vás sychravé počasie nezaskočí


Nápoj z čierneho korenia a medu

Môže byť nepríjemné, keď počas varenia vdýchnete mleté korenie a okamžite si potrebujete kýchnuť. No v prípade, že vás trápi kašeľ a priedušky, alebo pľúca, sa potrebujú zbaviť hlienu, sa korenie môže stať vašim pomocníkom. Med sa postará o to, aby vôňa a chuť korenia nebola až tak štipľavá.

Na prípravu nápoja budete potrebovať:

●       1 ČL mletého korenia

●       1 PL medu

●       230 ml prevarenej vody

Postup: Mleté korenie a med dajte do pohára a zalejte teplou vodou. Premiešajte, aby sa ingrediencie rozpustili. Po 10 minútach premiešajte znova a ,,čaj“ je pripravený na užitie. Nápoj je vhodné piť 1 – 2-krát denne, podľa potreby.


Ktoré domáce recepty pri nádche a kašli najviac pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Simona
Odporúčame