Bezpečnosť na internete je vo vašich rukách: Poradíme, ako na ňu

Žena

gettyimages

Rovnako, ako chránite svoj majetok a financie, by ste si mali chrániť aj údaje týkajúce sa vašej osobnej identity. Internetová doba už zasiahla všetky generácie a v závislosti od toho, aké máte počítačové a softvérové znalosti, sa dokážete s väčšou či menšou ľahkosťou pohybovať vo vodách internetu.

Neobmedzený prístup k informáciám, možnosť jednoduchého nákupu z pohodlia domova, praktická úhrada platieb cez internetbanking, denný kontakt s rodinou a kamarátmi prostredníctvom sociálnych sietí, vytváranie albumov, pozeranie filmov… Virtuálny svet vás skrátka dostane a svojou občas predstieranou prívetivosťou dokáže navodiť pocit súkromia a bezpečia. Viete sa na internete správať bezpečne? Dokážete rozlíšiť dôveryhodné zdroje od záškodníckych pokusov internetových pirátov? S praktickými radami a tipmi budete mať aj virtuálnu časť svojho života pod lepšou kontrolou.

Ako vytvoriť silné heslo?

Heslá vás vo virtuálnom svete ochraňujú a overujú jednoznačnú identitu. Je to alfa a omega vášho bezpečia. Veľa ľudí sa však na všetky miesta (mail, internetbanking, kontá v e-shopoch) prihlasuje jedným a tým istým heslom, ktoré pozostáva z mena a dátumu narodenia. Takéto heslo dokáže hacker rozlúštiť v priebehu pár minút. Odborníci už dlhé roky varujú pred našou lenivosťou, ktorá dokáže napáchať veľké škody na dobrom mene i majetku.

Silné heslo by malo pozostávať z malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov, najlepšie v poradí, kde identifikátory nesúvisia s vami, ani s členmi vašej rodiny. Ako si zapamätať 20 rôznych hesiel pre 20 rôznych miest? Vytvorte si 5 základných sekvencií z 5 znakov a tie medzi sebou kombinujte. Ako príklad: náhodné meno z kalendára odzadu – FeZOj, aneRI; kombinácia čísel a písmen – 5a49L, 3T78g, sekvencia so špeciálnym znakom – 11_86. Ak si ich vytvoríte, dlho si ich opakujte a dostaňte natrvalo do pamäte (spočiatku ich môžete mať aj na papieri, ktorý odložíte na bezpečné miesto). Z nich vytvárajte kombinácie, teda napr. 5a49LaneRI, FeZOj11_86. Takéto heslo má už určite vyššiu silu ako „anna1205“.


Mohlo by vás zaujímať: Pravidlá slušného správania sa na internete: Poznáte ich?


Keď sa nebezpečná stránka tvári bezpečne

Máte niekoľko obľúbených stránok, na ktoré sa pravidelne vraciate. Môžu to byť e-shopy, sociálne siete, stránka s receptami, prostredie webmailu. Zvykli ste, že tu vám nič nehrozí a preto už vaša ostražitosť nie je taká, ako na začiatku. Vašu nepozornosť môžu využiť internetoví podvodníci, ktorí naklonujú dôverne známe prostredie a v nečakanej chvíli vám ho podstrčia. Vy im tak v sladkej nevedomosti prezradíte svoje komplet prihlasovacie údaje k citlivým kontám a čudujete sa, prečo vás to na stránke ďalej nepustí.

Vždy si všímajte, či sa nachádzate na originál stránke, či nie je prítomných veľa zvláštnych rušivých prvkov, či je protokol i naďalej zabezpečený (https v riadku s adresou, zelená zámka – bezpečné pripojenie k internetbankingu, mailom, ku kontu do e-shopu), či nie ste na stránke príliš zahlcovaní nechcenou vyskakovacou reklamou, alebo či ste náhodou nevyhrali ten úžasný nový mobil, notebook alebo dovolenku.

Aktualizujte a chráňte svoje zariadenia

Kvalitný a aktualizovaný antivírusový softvér by mal byť súčasťou každého zariadenia, ktoré sa pravidelne pripája do siete (cez kábel, cez Wi-Fi). Užívateľa ochráni aj pred útokmi z internetu, ktoré môžu viesť k zneužitiu údajov a dát, až k poškodeniu obsahu na disku. K dispozícii je hneď niekoľko neplatených „antivirákov“, o kvalite ich ochrany si však môžete urobiť obraz z množstva diskusií. Ak sa odhodláte pre stiahnutie bezplatného antivírusového softvéru, voľte oficiálnu stránku, nie žiadne pofidérne internetové podhubie, ktoré vám pribalí niekoľko vírusov ako bonus.

Platené antivírové softvéry ponúkajú komplexnú ochranu počítačov, tabletov i smartfónov na dennej báze, pracujú na pozadí a nerušia chod zariadení. Môžete si zakúpiť polročné, či ročné predplatné, poprípade sa informujte u svojho dodávateľa internetových služieb, či je možné k mesačnému paušálu pridať antivírovú ochranu za pár eur. Okrem toho, nevypínajte aktualizácie softvéru a operačného systému v zariadení. Vývojári pravidelne plátajú napadnuté časti systému a iba tak môžete s úspechom čeliť rizikám internetu.


Mohlo by vás zaujímať: 10 najpopulárnejších hesiel vo svete a u nás: Používate ich aj vy? Poradíme, ako ich zmeniť


Pozor na zdieľané informácie o svojom súkromí

Zatiaľ čo mladá generácia neprezieravo uverejňuje všetky detaily o svojom živote a zážitkoch, staršia generácia si je vedomá následkov, ktoré by mohli nastať v prípade, ak by sa k súkromným fotkám, komentárom a názorom dostal zamestnávateľ alebo osoba, ktorá to nemala radšej vidieť. Všetkého veľa škodí a preto skôr, ako niečo uverejníte na sociálnej sieti alebo v diskusnom fóre, skúste si položiť otázku: „Chcem aby to videli všetci moji známi? Som si vedomá/ý toho, že z pamäte internetu to už nevymažem?“.

Skutočný ľudský záujem sa nemeria počtom lajkov, väčšina ľudí nie je vôbec zvedavá na prikrášlené novinky z vášho života. Ale možno zlodej sa poteší vašej radosti z nastávajúcej dovolenky a podľa verejne dostupného albumu ľahko vytipuje váš opustený dom. Preto skutočne osobné informácie zdieľajte iba so svojimi najbližšími, aj s ohľadom na ich súkromie a bezpečnosť. Nezverejňujte žiadne nelichotivé zábery a opatrne s uverejňovaním fotiek neplnoletých detí, napríklad malých vnúčat. V budúcnosti by sa im takáto virtuálna spomienka a odhalenie súkromia nemuselo páčiť.

Ako je chránený užívateľ internetu?

Internetové služby zasahujú už snáď do všetkých oblastí života a treba uznať, že život príjemne zľahčujú. V máji 2018 vstúpilo do platnosti všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajovGDPR (General Data Protection Regulation), ktoré vzniklo aj v dôsledku množiacich sa únikov osobných údajov užívateľov. Za osobný údaj sa nepovažuje len meno, priezvisko, adresa, ale napríklad i mailová adresa a IP adresa. Pre bežného užívateľa internetu prinieslo toto nariadenie vyššiu bezpečnosť a väčšia kontrolu nad tým, kto a akým spôsobom jeho osobné údaje spracúva.

Ešte donedávna ste pri nákupe v e-shope nemali inú možnosť, ako odsúhlasiť aj zasielanie marketingových materiálov do e-mailu. V súčasnosti musíte mať možnosť voľby, reklamné materiály môžete odmietnuť, a pritom nebudete žiadnym spôsobom znevýhodnení. Ak sa vám stávalo, že vám mailovú schránku zahlcovalo množstvo reklamy od spoločností, kam ste svoje údaje nikdy nezadávali, tak to bolo preto, že databázu s mailovými adresami jednoducho niekto odkúpil. Toto by už malo byť pri serióznom jednaní minulosťou a vaša mailová adresa musí byť chránená rovnako, ako adresa vášho pobytu.


Snažíte sa dodržiavať bezpečnosť na internete? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame