Bojovníci proti vysokému tlaku: Využiť ich silu sa vyplatí

Meranie tlaku

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že vysoký krvný tlak sa dá bez ťažkostí liekmi upraviť. Prečo sa však hneď uchyľovať k umelým liečivám, keď príroda nám poskytuje milióny možností a spôsobov, ako s rôznymi zdravotnými problémami bojovať? Ich výhodou je, že naše telo ich prijíma oveľa ľahšie, sú nám prirodzenejšie a pri správnom spracovaní sa nemusíme obávať žiadnych nežiaducich účinkov.

Čaj z ibišteka

Ibištek pôsobí ako diuretikum, ktorý čerpá sodík z krvného riečiska, čím napomáha znížiť tlak. Ibištek je prírodná forma, ktorá má podobné účinky ako skupina farmaceutických liečiv používaných na liečbu vysokého krvného tlaku. Pitím čaju z ibišteka sa teda vyhnete zbytočnému užívaniu liekov z lekárne. Látky, ktoré majú tieto účinky, fungujú tak, že napomáhajú systematicky regulovať krvný tlak a rovnováhu tekutín. K príprave takéhoto čaju potrebujete len sušený ibištek a my odporúčame pridať aj škoricové drievko. Mimochodom, cez leto ho môžete piť aj ako výborný osviežujúci ľadový čaj.

Používajte rybí olej

Jeho omega-3 mastné kyseliny sú, pokiaľ ide o vaše srdce a teda aj krvný tlak, veľmi prospešné. V skutočnosti tiež znižuje riziko infarktu alebo mŕtvice, zároveň znižuje hladinu triglyceridov a zvyšuje hladinu „dobrého cholesterolu“. Pacienti po transplantácii srdca dokonca dostávajú rybí tuk, aby sa znížilo riziko hypertenzie (zvýšenie krvného tlaku) po transplantácii. Pokiaľ si na chuť tuku neviete zvyknúť, môžete ho pridať do pomarančového džúsu či požiť v podobe pastiliek.


Mohlo by vás zaujímať: Máte vysoký tlak? Dopĺňajte draslík, je v týchto potravinách!


Pite kokosovú vodu

Kokosová voda sa nachádza vo vnútri plášťa zelených, nezrelých kokosových orechov a v organickej a surovej forme si zachováva prirodzené vlastnosti a účinky. Obsahuje draslík a horčík, ktoré majú vplyv na správnu funkciu svalov, no a nezabúdajte, že srdce je tiež sval. Hoci existujú aj odporcovia, ktorý odmietajú vplyv kokosovej vody na úpravu vysokého krvného tlaku, mnoho ľudí, ktorí pravidelne pili tento nápoj tvrdia, že si sa im znížil. Pre lepšie účinky pite kokosovú vodu aspoň dvakrát denne.

Zázvorovo-kardamómový čaj

Výsledky štúdie z roku 2009, pri ktorej sa skupine účastníkov podávala jedna kávová lyžička kardamómového prášku denne počas niekoľkých týždňom ukázali, že došlo k významnému zníženiu krvného tlaku. V kombinácii so zázvorom a škoricou, teda korenín, ktoré tiež dokážu zahriať a ktoré rovnako zlepšujú krvný obeh, si môžete dopriať vynikajúci čaj, ktorého účinok „poteší“ najmä vaše srdce.

Začnite deň melónom

Citrulín, látka obsiahnutá v melóne, patrí medzi dôležitý zdroj bunkového L-arginínu a oxidu dusnatého. Oxid dusnatý potom v tele okrem iného upravuje pumpovanie krvy do buniek a celého tela. Citrulín navyše urýchľuje hojenie rán, zmierňuje únavu a pomáha prekrviť svaly a tkanivá. Prvýkrát bola táto látka izolovaná už v roku 1914, a to práve z melóna!


Zakúpte si na fitlekaren.sk prírodné doplnky na udržanie optimálnej hladiny krvného tlaku


Čaj z mačacieho pazúra

Rastlinu so svojským názvom poznali a najmä uctievali už Inkovia, u nás toto zvláštne pomenovanie rastlina dostala vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov. Účinné látky roztiahnu cievy, čím spôsobia lepší prietok krvi v nich. Mačací pazúr môže tiež pôsobiť ako mierne diuretikum a pomôcť zbaviť sa nepotrebnej soli a vody v tele, čo môže opäť znížiť hypertenziu. Existuje niekoľko rastlín s rovnakým názvom, preto, ak sa rozhodnete vyskúšať čaj z mačacieho pazúra, uistite sa, že ide skutočne o rastlinu, ktorú hľadáte. Tehotné ženy by sa však tejto rastline mali vyhnúť.

Pridajte trochu cesnaku…

Vedeli ste, že cesnak je vynikajúcim liekom nielen pri prechladnutí? Cesnak má totiž oveľa širšiu škálu pozitív a jednou z nich je aj priaznivý účinok na zníženie krvného tlaku. Má to však jeden háčik, alicín, látka spôsobujúca typickú štipľavú chuť cesnaku, je relatívne nestabilný a jeho účinok sa „deaktivuje“, keď príde do kontaktu s látkou s pH nižším ako 3, ako je napr. aj v našej žalúdočnej kyseline. Avšak ak je táto látka užívaná vo forme tabliet, pokiaľ ide o znižovanie krvného tlaku, sú zaručené priaznivé výsledky.


Mohlo by vás zaujímať: Zaútočte na vysoký krvný tlak trochu inak: Vykašlite sa na lieky


Čo pri boji s vysokým krvným tlakom najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame