Buďte zdravší a v lepšej nálade: Skúste týchto 7 tipov na každý deň

Muž

thinkstockphotos.com

Snáď každý z nás túži po spokojnom živote, počas ktorého sa mu splnia všetky sny a túžby. Pre ich naplnenie treba, samozrejme, niečo urobiť. Neraz si to vyžaduje veľa úsilia, nehovoriac o tom, že človeku to ide neporovnateľne lepšie vtedy, keď má pevné zdravie a myslí optimisticky.

K zdraviu a spokojnosti sa môžeme dopracovať každodennými maličkosťami, veď malé zmeny robia veľké rozdiely. Čo stojí za vyskúšanie?

1. Doprajte si rannú rozcvičku

Niekoľkými strečingovými cvikmi, ktoré vykonáte hneď ráno po prebudení, stimulujete tvorbu hormónov šťastia, podporíte krvný obeh, naštartujete metabolizmus a zmiernite bolesti chrbta. Okrem bežných strečingových cvikov môžete vyskúšať i 5 Tibeťanov.

2. Raňajkujte

Ak ste to 50 rokov nerobili, je najvyšší čas na zmenu. Je dokázané, že tí, ktorí jedia kvalitné a vyvážené raňajky, majú dostatok energie, netrpia bolesťami hlavy ani zníženou koncentráciou počas dňa, a dokonca sa stravujú zdravšie. K zdravým raňajkám patria komplexné sacharidy, s menším množstvom bielkovín a tukov. Vhodnou voľbou sú napríklad ovsené vločky s ovocím, orieškami a semienkami, alebo celozrnné pečivo so šunkou, syrom a zeleninou.


Mohlo by vás zaujať: Krajšia postava, lepšia nálada a pevnejšie zdravie: Behať sa naozaj vyplatí!


3. Praktizujte neurobik

Neurobik je špeciálny tréning pre mozog, ktorý môžete robiť kedykoľvek počas dňa a nebudete sa pri tom nudiť, pretože je veľmi hravý. Pozostáva z jednoduchých cvičení, ktoré majú mozog stimulovať a nedovoliť, aby sa dostal „do rutiny“, pretože tá je preň ubíjajúca.

Ktoré cvičenia neurobiku stoja za vyskúšanie? Snažte sa do práce chodiť inou trasou ako zvyčajne, každý týždeň si doprajte exotické ovocie, ktoré ste nejedli, alebo si skúste z času na čas umyť zuby druhou rukou. Neurobik môžete praktizovať aj pri sexe, napríklad si pustite hudbu, zapáľte sviečky alebo stimulujte zmysly novými vôňami.

4. Doprajte si pohár kvalitného červeného vína

Striedme pitie červeného vína pôsobí na organizmus blahodarne a to najmä kvôli obsahu resveratrolu. Jedná sa o antioxidant, ktorý sa spája so znižovaním cholesterolu, elimináciou kardiovaskulárnych ochorení, posilnením imunity i chudnutím.

5. Dodržiavajte optimálny príjem vápnika

Vápnik je dôležitý pre silné a zdravé kosti, ktoré majú tendenciu s pribúdajúcim vekom rednúť. Predchádzať tomu môžete dostatočným prísunom potravín bohatých na tento minerál. Nemusí ísť iba o mlieko či mliečne výrobky, ale aj o mak, sezam, chia semiačka, listovú zeleninu či mandle. Nezabúdajte na to, že vstrebávanie vápnika podporuje vitamín D. Ten si vie naše telo vytvoriť vďaka dostatočnému pobytu na slnečnom svetle bez použitia prípravkov na opaľovanie, ideálne ráno alebo podvečer. Takisto je dôležité dodržať správny pomer medzi vápnikom a horčíkom, ktorý je 2:1.


Mohlo by vás zaujať: Vedci potvrdili, že mp3 nás robí nešťastnými: Vybrali sme pre vás 5 alternatív na počúvanie hudby


6. Smejte sa

Je dokázané, že smiech lieči telo i dušu. Pritom je jedno, či ide o prirodzený alebo „vytvorený“ smiech. Viac smiechu vám môže do života priniesť nielen pozeranie vtipných videí, čítanie vtipov či pozeranie komédií, ale napríklad aj joga smiechu. Vďaka jednoduchým cvičeniam sa naučíte, ako sa rýchlo a ľahko uvoľniť a vnímať aj náročnejšie situácie s nadhľadom.

7. Soľte s mierou

Nadmerný príjem soli vedie napríklad ku kardiovaskulárnym chorobám, k zadržiavaniu tekutín v tele či k obličkovým ťažkostiam. Ak teda denne prijmete viac ako 5 g soli, koledujete si o problémy. Pričom nejde iba o soľ, ktorú pridávate do doma pripravovaných pokrmov, ale hlavne o soľ zastúpenú v priemyselne spracovaných potravinách. Ako nadmernej spotrebe soli (sodíka) predísť? Čítajte etikety, pokrmy soľte až po ich dokončení, naučte sa jedlá viac dochucovať bylinkami a pozor aj na obsah sodíka v minerálnych vodách. 


Ktoré zo spomínaných tipov sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame