Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?

Čaj

freedigitalphotos.net

Ležíte doma, bojujete s nachladnutím, všade navôkol sú použité hygienické vreckovky… Ako podobné problémy riešili naše staré mamy? Bylinkami. Tie sú najúčinnejšie a veľakrát aj chuťovo príjemné vo forme čaju.

Harmančekový čaj proti stresu

Harmanček je ľudovým názvom rumančeku kamilkového. Môžete sa stretnúť s rôznymi alternatívami týchto názvov, vždy sa však jedná o jedno a to isté. Z neho si môžete pripraviť čaj, ktorý je skvelým bojovníkom proti stresu a podráždenosti. Pomáha pri trávení, zmierňuje pocity úzkosti, dopomáha k pokojnému spánku. Môžete použiť aj obklady s rumančekom, vtedy pomôže unaveným či opuchnutým očiam.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Medovka vás upokojí

Medovka lekárska má podobné účinky ako jej predchodca. Znižuje napätie a utišuje no čo je najlepšie, nevedie k ospalosti. Upokojuje nervy, pomáha pri horúčkach a rovnako ako rumanček je vhodná pri tráviacich problémoch.

Žihľavový čaj prečistí telo

Rastlinka, ktorá dokáže pri potulkách lesom nepríjemne popŕhliť, vie vo forme čaju pomôcť. Obsahuje veľa železa a pitie žihľavového čaju je vhodné pri prečistení organizmu. Rovnako ho pite počas obdobia, kedy sa snažíte zhodiť nejaké to kilo dole. Ide o obľúbený liek z minulosti proti alergiám či sennej nádche. Žihľavový čaj by sa však nemal piť dlhšie ako dva týždne.


Mohlo by vás zaujať: Dostupný, nenáročný a účinný liek „myší chvost“: Pomôže pri zápaloch aj kŕčoch


Malinový čaj pre zdravý krk

Možno ste o ňom ešte nepočuli, no v ľudovej lekárni má svoje nezastupiteľné miesto. Odvar z maliny pomáha pri infekciách krku. Najúčinnejšie je kloktanie. Tento čaj sa však neodporúča konzumovať na začiatku tehotenstva, údajne zvyšuje riziko potratu. Na druhej strane sa odporúča tesne pred pôrodom, údajne ho uľahčuje.

Mätový čaj na pretrávenie

Mätový čaj je mimoriadne obľúbený, predáva ho aj celá rada výrobcov čaju. Doma pripravený z čerstvo natrhaných lístkov mäty však žiaden iný nenahradí. Okrem jedinečnej chuti má aj prospešné účinky. Dajte si ho pri chrípke, nachladnutí či pri nevoľnosti. Je známe, že na pretrávenie je po ťažkom jedle dobrý pohár piva. Mätový čaj má podobné účinky a môže ísť o zaujímavú zmenu.

Púpava vylučuje vodu z tela

Aj obyčajná a bežná rastlinka akou je púpava dokáže pomôcť. Poznajú ju hlavne čitateľky, ktoré držali diétu. Púpavový čaj sa mimoriadne hodí práve pri diétach a detoxikácii organizmu, pretože podporuje vylučovanie vody z tela von a tak musíte stále veľa piť.


Mohlo by vás zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Rozmarín vás povzbudí

Káva je obľúbeným životabudičom mnohých ľudí. Bez nej si mnohí ráno ani nevedia predstaviť. Je tu jedna alternatíva, čaj z rozmarínu. Má podobne účinky ako káva, preberie a povzbudí. Káva môže vyvolať tráviace komplikácie, prípadne potrebu ísť na toaletu. Pri rozmarínovom čaji je toto riziko menšie a čo viac, pomáha pri bolesti hlavy a aby toho nebolo málo, zlepšuje pamäť.

Šípky proti nachladnutiu

Šípkový čaj je vitamínovou bombou vo svete čaju. Šípky sú totiž mimoriadne bohaté na obsah vitamínu C. Jeho pitie sa obzvlášť odporúča v jesennom a zimnom období ako prevencia proti prechladnutiu. Ak je najhoršie a ochoriete, jeho pitie môže vašu liečbu skrátiť. A aj spríjemniť. Večer pred televíziou pod dekou so šípkovým čajom v ruke je príjemným relaxom.


Mohlo by vás zaujať: Nezabudnite si nazbierať šípky: Túto vitamínovú bombu máte vlastne zadarmo!


Šalvia si poradí so zápalmi

Protizápalové účinky šalvie sú známe už veľmi dlho. Oceníte ich pri príprave šalviového čaju, ktorý môže pomôcť aj pri častom probléme, zápale ďasien. Vtedy je najlepšie čaj kloktať, má najväčší účinok. Pri zápale krku sa čaj pije.

Lipový čaj pre dobrý spánok

Čaj má lahodnú chuť a nezameniteľnú vôňu. Pripravuje sa z lipových kvetov a je obľúbený s medom a citrónom. Kombinácia, ktorá v spojení s lipou, vyhrá v boji s nachladením a chrípkou. Okrem toho budete po šálke lipového čaju zaspávať ako malé dieťa.


Ktoré bylinkové čaje si pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii alebo v nových diskusných fórach pre všetkých ľudí plných elánu.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame