Bylinkové kúry: Očistite svoje telo prírodným spôsobom

Žena

thinkstockphotos.com

Existujeme v dobe, v ktorej sa žije rýchlo a rovnakým tempom sa tiež jedáva. Zanecháva to však na tele nepriaznivé stopy. Navyše, počas sviatkov a v zimnom období má ľudský organizmus potrebu prijímať viac tukov a cukrov, čo sa odzrkadľuje zrejme na vašom tanieri. Čo tak spraviť niečo pre svoj organizmus?

Detoxikujte svoje telo metódou, ktorú používali už naše staré mamy – bylinkovou očistou. Liečivé rastliny sú lacnými a najmä účinnými pomocníkmi v boji proti nadúvaniu, zápche, bolesti brucha či kožným problémom.

Zlepšite si metabolizmus žihľavou

Blahodarné účinky žihľavy dvojdomej sa oddávna využívali pri rozličných chorobách látkovej výmeny, tráviaceho traktu, ako aj na, ľudovo povedané, „čistenie krvi“.  Patrí medzi metaboliká, a teda obsahuje látky, ktoré vám napomôžu pri trávení a podporia činnosť žliaz. Je nápomocná pri tvorbe červených krviniek a odbúrava nežiaduci tuk v tele.

V zime sa krátke dni a chladné počasie podpisujú aj na psychickej a fyzickej únave. Môže sa vám zdať, že vám vypadávajú viac vlasy, alebo vaša pleť stráca na elasticite. Žihľave sa pripisujú omladzujúce účinky, a to aj vďaka jej obsahu –  nájdete v nej veľké množstvo trieslovín, vitamín C, provitamín A, či vápnik a horčík. Práve vďaka značnému obsahu kyseliny kremičitej vylepšuje žihľava elasticitu pokožky a prospieva nechtom a vlasom.

V zime vám na žihľavovú kúru bohato postačia jej vysušené lístky. Zaparte 4 čajové lyžičky žihľavy s 0,5 litrom vody a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Takto pripravený čaj pite denne po dobu 2 až 3 týždňov. Ak sa kúru rozhodnete opakovať, nechajte telu aspoň dvojtýždennú pauzu. Môžete tiež siahnuť po studenej alternatíve antioxidantového nápoja, a to tak, že si 2 – 3 čajové lyžičky žihľavy rozmixujete s vodou. Nápoj si možno dochutiť citrónom, nepite ho však osladený.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinkové sirupy liečia a skvele chutia: Pripravte si ich doma aj vy!


Praslička roľná je zásobovač kremíka na zdravú pleť

Kremík telo detoxikuje od škodlivých látok a je dôležitý pre zdravú srdcovo-cievnu sústavu a stav kostí. Práve praslička roľná je jeho zdravým a najmä lacným zdrojom. V poslednej dobe sa na ňu pozabudlo, alebo sa skôr používala na liečbu močového ústrojenstva. Môže však pomôcť nakopnúť aj vaše unavené telo. Zalejte 2 veľké lyžice  prasličky s 0,5 l vody a nechajte minimálne 15 minút lúhovať. Čaj môžete piť 3x denne dlhodobo.

Na zlepšenie pleti si môžete dopriať aj kúpeľ z prasličky. Litrom studenej vody zalejte 4 veľké lyžice sušenej prasličky. Nechajte ju lúhovať pol dňa a odvar potom prilejte do kúpeľa. Vo vode však nebuďte viac ako 20 minút.

Čaj z mäty priepornej pomáha znižovať pocit stresu a únavy

Mäta je v našich končinách veľmi známou a používanou bylinkou. Dobré sa jej darí asi všade, a tak jej ani v zime nie je nedostatok. Mnohí z vás po nej siahajú najmä pri problémoch s tráviacim traktom a pomáha aj pri nadúvaní a nechutenstve. Trápi vás vyčerpanosť, bolesti hlavy a máte pocit, že v zimnom období znášate stres ťažšie? Pite pravidelne čaj z čerstvej mäty. Posilní vaše nervy, pôsobí ako prírodné afrodiziakum a vyriešiť ňou môžete aj bolesti hlavy, svalov a migrénu. Umyté mätové lístky lúhujte vo vriacej vody cca 5 minút. Pri tráviacich ťažkostiach pridajte k mäte harmanček a fenikel. Takto pripravený čaj pite 2x denne počas 2 týždňov. Ak nemáte poruke čerstvú mätu, môžete použiť aj sušenú.


Mohlo by vás zaujímať: Od talianskych mníchov na slovenský stôl: Čo vieme o tajnej receptúre fernetu?


Detoxikácii pomôžte vhodnou životosprávou

Každé očisťovanie organizmu je účinné len vtedy, ak dodržiavate správnu životosprávu. Odstraňovanie nepotrebných a škodlivých toxínov z tela zabezpečujú najmä obličky, preto dbajte na to, aby ich činnosť nebola narušená požitím alkoholu či iných zaťažujúcich produktov ako cigarety, káva, či tabletiek proti bolesti. Do svojho jedálnička zaraďte zdravé potraviny, ktoré očisťujú organizmus – surovú zeleninu a ovocie, strukoviny a pravidelne cvičte. Telo sa vám za to odmení vitalitou, zdravým výzorom a väčšou chuťou do života.


Aké bylinky si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame