Čaje pre dobré trávenie: Ktorý z nich by ste si mali pripraviť vy?

Žena

thinkstockphotos.com

Dlhodobo nezdravý životný štýl sa môže odzrkadliť aj na trávení. Mnohí z nás trpia rozličnými tráviacimi problémami. Ak nás sužujú dlhodobejšie, je priam nutné ozdraviť jedálny lístok. Ako prvá pomoc však môžu skvelo poslúžiť aj bylinkové čaje. Ktoré vám prinesú úľavu?

Púpava lekárska na žlčník a pečeň

Púpava lekárska je medzi liečivými rastlinami čoraz populárnejšia. Vďačí za to nielen faktu, že je pomerne ľahko dostupná, ale aj skutočnosti, že má množstvo pozitívnych účinkov. Jej prednosťou je, že pôsobí očisťujúco na žalúdok a podporuje produkciu žalúdočných štiav. Ocenia ju aj ľudia, ktorí majú ťažkosti s pečeňou a žlčníkom. Čerstvé púpavové stvoly dokážu dokonca rozpúšťať žlčové kamene. Púpave by sa nemali vyhýbať ani ľudia s chronickým zápalom pečene a vysokou hladinou cholesterolu v krvi.

  • Čaj zo sušených koreňov púpavy

Čajová lyžička púpavových koreňov sa zaleje 2,5 dcl vody a nechá sa lúhovať asi 10 minút. Precedí sa a pije po dúškoch.

  • Púpavový macerát

Na prípravu macerátu treba 1 čajovú lyžičku púpavových koreňov. Tie sa zalejú 2,5 dcl studenej vody a nechajú lúhovať 8 hodín. Následne sa macerát nechá kratučko zovrieť a precedí sa. Podobne, ako v prípade čaju, pije sa po dúškoch.


Mohlo by vás zaujať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Čakanka obyčajná uľaví pri zápche i žalúdočnej nevoľnosti

Aj po tejto liečivej rastline môžete siahnuť vždy, keď vás trápi žlčník alebo trpíte ochoreniami pečene. Avšak má aj ďalšie plusy – podporuje peristaltiku čriev (je prevenciou zápchy) a vylučovanie tráviacich štiav. Tiež stimuluje apetít. 

  • Čakankový odvar

Na jednu šálku potrebujete čajovú lyžičku čakanky, necháte variť 10 minút a ešte chvíľu potom lúhovať. Následne precedíte. Čaj sa pije vlažný, až chladný. Niekedy sa čakanka kombinuje s púpavou.

Mäta prieporná odstráni plynatosť

Ak sa vám často stáva, že po skonzumovaní pokrmu bojujete s plynatosťou, doprajte si čaj z mäty priepornej. Rovnako dobre pomôže i pri ďalších žalúdočných a črevných problémochpri zhoršenom trávení a syndróme dráždivého čreva.

  • Osviežujúci nápoj z mäty

Okrem čaju, ktorý pripravíte zaliatím čerstvých lístkov mäty, si môžete dopriať aj letný nealko drink. Čerstvé lístočky mäty stačí vhodiť do džbána s vodou, pridať citrón, poprípade ďalšie čerstvé bylinky alebo ovocie, a chutný i zdravý nápoj na letné dni je na svete.


Mohlo by vás zaujať: Čaje z čerstvých jarných rastlín: Tieto sú pre vás skutočným elixírom


Nechtík lekársky uľaví pri žalúdočných kŕčoch i vredoch

Oranžové hlavičky, ale aj stonky a listy nechtíka lekárskeho, sú v ľudovom liečiteľstve veľmi cenené. Pri akých ťažkostiach prinesie úľavu? Napríklad pri žltačke, rôznorodých žalúdočných a črevných problémoch (kŕče, vredy), ba dokonca i pri zápale hrubého čreva.

  • Nechtíkový zápar

Zápar z nechtíka lekárskeho sa pripravuje obvyklým spôsobom – 1 čajová lyžička sa zaleje vriacou vodou a nechá niekoľko minút lúhovať. Pije sa po dúškoch.

Rebríček obyčajný podporí trávenie a zmierni nadúvanie

Myší chvost je podobne ako púpava pomerne ľahko dostupný aj v čerstvom stave – nájdete ho v blízkosti obydlí. Bohužiaľ, mnohí ho považujú za burinu. V skutočnosti je pokladom pre zdravie. V ľudovom liečiteľstve sa osvedčil pri rôznorodých žalúdočných problémoch, pri pálení záhy, hemoroidoch, zníženej chuti do jedla, poruchách pečene a zápche. Zápar z rebríčka obyčajného sa pripravuje rovnakým spôsobom ako zápar z nechtíka lekárskeho.


Mohlo by vás zaujať: Rázny detox, ktorý sa prejaví i na vašej postave? Skúste drink z javorového sirupu


Slez lesný je prírodným laxatívom

Slez lesný je menej známy, to však nič nemení na tom, že je rovnako účinný ako vyššie uvedené rastliny. Je vhodný ako úľava pri žalúdočných a črevných poruchách. Účinkuje ako laxatívum, navyše ani pri dlhodobom užívaní nemá vedľajšie účinky. Na zápar sa používajú 1 až 2 čajové lyžičky. Doba lúhovania je cca 10 minút. Môže sa piť 2 až 4 razy denne. 


Ktoré čaje sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame