Čakajú vás dlhé hodiny za volantom? Zvládnite ich bezpečne a v pohode

Šofér

sxc.hu

Posledný týždeň prázdnin sa blíži a vy sa chystáte ho poriadne využiť? Kilá batožiny v kufri, rodina tešiaca sa na chvíle zaslúženého oddychu a rola šoféra zostáva len na vás. Alebo taká pracovná cesta na druhý koniec republiky, prípadne do iného štátu – šoférovanie môžete milovať z celého srdca no niekoľkohodinová cesta dá poriadne zabrať takmer každému.

Na úvod niekoľko čísel, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad tým, či sa oplatí jazdiť v prípade, že pociťujete na dlhej ceste únavu. Len v Nemecku sa ročne v dôsledku únavy stane približne 1600 nehôd, pri ktorých sa zraní 2400 a zahynie 50 ľudí. Riziková je aj jazda v noci. Každá druhá smrteľná nehoda sa totiž prihodí v nočných hodinách, hoci je v tomto čase na cestách približne 20 % všetkých vozidiel. Človek počas dňa totiž reaguje na situáciu v približne 500 metrovej vzdialenosti, v noci sa skracuje len na približne 200 metrov. Podceniť dostatočný odpočinok pred dlhou cestou sa teda rozhodne nevypláca.

Tri základné pravidlá

  • Základným pravidlom je sadnúť si za volant odpočinutý. Ak vás čaká veľmi dlhá cesta a po pracovnom dni nemáte dostatok času na odpočinok, zoberte si dovolenku aj deň pred plánovaným odchodom. Nie je totiž nič horšie ako prísť popoludní z práce a sadnúť si za volant na nočnú jazdu tmou.
  • Uprednostnite skôr jazdu cez deň. Ak v aute nebudete mať dieťa, pri ktorom by bola vhodnejšia nočná cesta, cez deň sa vám jednoduchšie podarí udržať koncentráciu. Ak ste nútení jazdiť v noci, dajte si na auto biele xenóny. Pre oči sú totiž prijateľnejšie ako žlté svetlomety. Vhodné je tiež chrániť sa do istej miery osvetleniu od protiidúcich áut. Nepozerajte do ich svetiel priamo – kým protiidúce auto neprejde, zamerajte sa na pravú stranu vozovky.
  • Kľúčové je spraviť si svoje „pracovisko“ čo najpohodlnejšie. Nastavte si dobre sedadlo, dbajte o to, aby ste boli dostatočne vzpriamení, inak bude chrbtica neprimerane trpieť. Aj volant by mal byť v pre vás tej najideálnejšej pozícii.

Mohlo by vás zaujímať: Jazda autom v zime: Pred týmito nástrahami sa majte na pozore!


Pravidelné zastávky sú nevyhnutné

Najdôležitejšími sú čo možno najčastejšie prestávky. Bez straty koncentrácie dokáže vodič vydržať maximálne štyri hodiny, snažte sa preto si aspoň po každých troch hodinách odpočinúť. Ak máte možnosť, môžete aj častejšie. Pohyb na čerstvom vzduchu, niekoľko jednoduchých cvikov na parkovisku prekrví končatiny a určite sa budete cítiť sviežejšie. Ak je únava neprekonateľná, hodinové zdriemnutie vám pomôže určite viac ako rôzne podporné prostriedky.

Vhodný pitný režim

Litre kávy pije takmer každý. Nespoliehajte sa na tie z automatov, radšej si do termosky uvarte tú svoju alebo si doprajte kvalitnú v motorestoch. Dodá vášmu telu kofeín, ktorý vám na nejakú dobu pomôže. Nepočítajte však s tým, že sa vo vašom tele udrží dlho. Káva je močopudná a preto budete možno musieť robiť zastávky častejšie. Ak si chcete dopriať povzbudivé účinky na dlhšiu dobu, siahnite po energetických nápojoch s obsahom taurínu alebo guarany, ktorých účinok je dlhší. Ani vďaka nim však nezvládnete šoférovať hodiny a hodiny bez poriadnej prestávky.

Nesmiete zabudnúť ani na dostatočný príjem tekutín, obzvlášť v horúcom počasí. Zabudnite na sladené vody. Ideálne sú minerálky a zelený čaj.

Obed či večera môžu byť skvelým relaxom

Popoludní je dobré dopriať si dlhšiu prestávku na obed na nejakom peknom mieste. Po niekoľkohodinovej jazde sa telo dostáva do útlmu a je vhodné, ak mu doplníte energiu dobrým jedlom. Zbehnite z diaľnice, nájdite reštauráciu v menšom mestečku a spojte jedenie s prechádzkou. Ak sa vám nechce utrácať peniaze v reštaurácii, urobte si piknik v parku. Na deke sa môžete aj pohodlne vystrieť a na chvíľu si zdriemnuť.


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Narušte stereotyp

Počas jazdy je dobré mať k dispozícií niečo, čo naruší stereotyp. Ak máte strešné okno, je dobré otvoriť ho. Čerstvý vzduch vám rozhodne pomôže. Vhodné je pustiť si aj agresívnejšiu a rýchlejšiu hudbu, tá však po čase omrzí. Navyše, mnoho vodičov má pri rýchlych pesničkách ťažšiu nohu a jazdia riskantnejšie, na čo si treba dať veľký pozor. Pri jazde po diaľnici na mnoho ľudí doľahnú driemoty. Ideálne je, ak aspoň spolujazdec vedľa vás odolá, a budete tak mať s kým prehodiť pár slov. Šoférovanie v tichom aute na nekonečne rovných cestách totiž ako magnet priťahuje to najhoršie – mikrospánok.

Pomaly ďalej zájdeš

Nevšímajte si hundranie spolujazdcov ak každú hodinku odbočíte na odpočívadlo, poriadne sa natiahnuť a kúsok sa prejsť. Robíte to nielen pre svoju, ale aj pre ich bezpečnosť. Vždy je lepšie prísť do cieľa svojej cesty o pár desiatok minút neskôr, ako bojovať s padajúcimi viečkami v plnej rýchlosti na diaľnici. V takejto situácií sa aj sekunda nepozornosti môže stať osudová nielen pre vás, ale aj pre iných.


Čo pomáha pri dlhej jazde vám? Podeľte sa o svoje tipy a pocity s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame