Cesta na dovolenku autom: Aké ma plusy a mínusy a ako sa na ňu pripraviť?

Dovolenka

thinkstockphotos.com

Čas dovoleniek sa blíži a mnohí z nás už majú plány, ako a kde si počas leta oddýchnuť a načerpať nové sily. Jedným z mimoriadne obľúbených spôsobov dopravy je práve súkromným autom. Čo všetko ale taká cesta k moru či do hôr obnáša, na čo sa treba pripraviť a čo určite nesmiete zabudnúť?

Slováci najčastejšie uprednostňujú cestu autobusom, lietadlom či autom a najmenej sa na dovolenky vydávajú vlakom. Každý z týchto spôsobov má svoje výhody aj nevýhody, no na všetky sa treba pripraviť.

Cesta autom má plusy…

Čomu všetkému sa vďaka ceste osobným autom vyhnete a v čom, naopak, získate výhodu?

  • Stávate sa nezávislí – vyraziť na cestu môžete kedy uznáte za vhodné, zbaliť si môžete o čosi viac batožiny a tiež veci, s ktorými by napr. cesta lietadlom nebola veľmi komfortná alebo vôbec možná (tenisové rakety, bicykle).
  • Určujete si tempo jazdy i frekvenciu prestávok – navyše sa v prípade záujmu počas cesty môžete zastaviť a spraviť si menší extra výlet napríklad v známom historickom meste, či kultúrnej pamiatke.
  • Vyhnete sa hodinám stráveným na letisku – a zároveň sa nemusíte obávať ani o svoju batožinu, takéto výhody zväčša ocenia napríklad rodiny s malými deťmi.
  • Dopravnú slobodu máte zabezpečenú aj v mieste pobytu – kedykoľvek sa môžete vybrať autom do okolia , v takomto prípade si napr. môžete zarezervovať i ubytovanie ďalej od pláže.

Mohlo by vás zaujať: Autom do Chorvátska: Zistite, kadiaľ ísť a ktorá cesta vás koľko stojí


…aj mínusy

Čo by vás na ceste osobným vozidlom mohlo odradiť?

  • Obmedzenie v podobe vzdialenosti – tento spôsob dopravy je vhodný najmä pre krátke alebo stredné vzdialenosti (často využívaný pri ceste po Slovensku, do Chorvátska, Talianska, Čiech).
  • Náročnosť – je kladená najmä na vodiča, obyčajne je nutné, aby sa vo vozidle nachádzali dvaja aktívni a skúsení vodiči.
  • Ekonomické nároky týkajúce sa jazdy – treba sledovať stav paliva a v prípade potreby mať pri sebe dostatočný finančný obnos pre tankovanie, rovnako treba zistiť, ako funguje v krajinách, cez ktoré prechádzate, systém spoplatnenia diaľnic a ostatných komunikácií.
  • Kolóny – tie môžu ovplyvniť nielen váš komfort, čas príjazdu, ale aj množstvo paliva či stav vozidla (chladenie motora a pod.).

Nezabudnite na dôkladnú prehliadku auta

Tak, ako sa na dovolenku pri mori pripravíte vy, tak musí byť pripravený i váš dopravný prostriedok. Vynechať by ste v každom prípade nemali dôkladnú prehliadku u vášho mechanika či v servise. Zväčša ide o kontrolu motorových olejov či vody, motora všeobecne, kolies, pneumatík, či žiaroviek. Samotná kontrola netrvá dlho a jej cena sa mení v závislosti od daného servisu či rozsahu úprav.


Mohlo by vás zaujať: Letná dovolenka podľa znamenia: Čo vám sadne najviac?


Čo musíte skontrolovať vy

Povinnosťou vodiča automobilu je pred jazdou skontrolovať povinnú výbavu vozidla. Ide o reflexnú vestu, ktorá musí byť v kabíne auta tak, aby ju v prípade potreby vodič prípadne členovia posádky mali poruke, lekárnička pred dátumom expirácie, výstražný trojuholník, rezervné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice a skrutky. Posledné tri menované predmety mať nemusíte, pokiaľ sa vo vozidle nachádza tzv. „dojazdová pneumatika“. Dojazd s ňou je v prípade potreby však limitovaný. Maximálne ňou môžete prejsť 80 km pri najvyššej rýchlosti 80 km/h.

Zároveň nezabúdajte ani na potrebné doklady. Vozidlo síce „nejazdí na papiere“, no ak by ste napríklad v Chorvátsku zistili, že vám niečo chýba, mohli by ste si spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Pred jazdou skontrolujte platnosť vášho vodičského a občianskeho preukazu, pasu, emisnej a technickej kontroly, poistenie vozidla.

Ako je to s diaľničnými známkami?

V porovnaní s minulým rokom došlo v niektorých krajinách k zdražovaniu diaľničných známok, či k zmenám v ich vzhľade a sfarbení. Koľko peňazí si teda treba pripraviť?

Týždenná

10 dňová známka

Mesačná známka

Dvojmesačná

Slovensko

10 €

14 €

Česká republika

310 CZK

440 CZK

Rakúsko

8,80 €

25,70 €

Maďarsko

2 975,00 HUF

4 780,00 HUF

Chorvátsko

Mýtny systém – výška poplatkov závisí od trasy a vzdialenosti

Taliansko

Mýtny systém – výška poplatkov závisí od trasy a vzdialenosti

Bulharsko

8 €

15,00 €

Španielsko

Mýtny systém – výška poplatkov závisí od trasy a vzdialenosti

Švajčiarsko

40 CHF – platná 14 mesiacov

Francúzsko

Mýtny systém – výška poplatkov závisí od trasy a vzdialenosti

Pozn. všetky sumy prislúchajú vozidlám v maximálnej hmotnosti do 3,5t a do 7 sedadiel (v prípade Bulharska 8 sedadiel).


Akým prostriedkom najčastejšie na letné dovolenky cestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia, tolls.eu
Odporúčame