Chcete kúriť takmer zadarmo? Stavte na rýchlorastúce dreviny!

Rýchlo rastúce dreviny

Rýchlo rastúce dreviny (Zdroj: GettyImages)

Pri súčasných nákladoch na vykurovaciu sezónu sa každý alternatívny zdroj paliva javí ako spásonosná myšlienka. Ak navyše ide o prostriedok mimoriadne šetrný k životnému prostrediu, mali by sme automaticky zbystriť pozornosť. V paneláku s vykurovaním príliš veľa nenarobíte, v rodinnom dome či na chalupe je však situácia celkom iná. Zistite, ako svoj pozemok efektívne využiť a mať dostatok paliva na celú zimu. Rýchlorastúce dreviny môžu byť riešením aj pre vás.

Prečo by ste sa o rýchlorastúce dreviny mali zaujímať?

Od najzákladnejších dejín ľudstva sa za vykurovací prostriedok s veľkou efektivitou považovalo drevo. V chudobnejších regiónoch, najmä na severe Slovenska, sú kotly alebo piecky na drevo stále súčasťou mnohých domácností. Tento zdroj paliva je síce nahraditeľný, kým však na území určitej výmery vyrastie nový les, prejdú aj desiatky rokov. Práve tento fakt podnietil šľachtiteľov, aby sa vrhli na vývin drevín, ktoré porastú ďaleko rýchlejšie. Za normálnych podmienok vám investíciu vrátia v rekordnom čase. A ešte vám veľa peňazí aj ušetria.


Mohlo by vás zaujímať: Využite bio odpad na maximum: Kvalitné hnojivo vám dodá kompostovisko!


Čo hovoria čísla?

Vedeli ste, že v našich končinách je až vyše 300 tisíc hektárov nevyužitej pôdy? Zatiaľ čo na Slovensku sa biomasa na výrobe tepla podieľa ani nie polpercentom, v severských krajinách môže ísť až o 23%. Energetické dreviny sú pritom nenáročné na starostlivosť pri dlhovekej životnosti výsadby. V priemere ide o 25-30 rokov. V závislosti od typu pôdy, na akej chcete s výsadbou začať, by ste mali uvažovať nad nasledujúcimi drevinami:

  • vŕba – premočené pozemky
  • topoľ, jelša – pôda primeranej, strednej kvality
  • agát – suchý pozemok s nedostatkom vlahy

Rýchlorastúca vŕba

Medzi rýchlorastúcimi drevinami kraľuje najmä pre svoj vysoký obsah salicil-alkoholu, ktorý zabezpečuje dobrú výhrevnosť. Jej odborný názov znie Salix viminalis. Popularitu si získala aj tým, že sa jej darí na menej kvalitných, neodvodnených pozemkoch v blízkostí mokradí a močarísk. Poľnohospodári jej prednosti dokonca využívajú aj v súvislosti s čistením odpadových vôd. Výsadba by mala prebiehať od februára do mája, prípadne neskoro na jeseň. Sadenice majú podobu približne 20-centimetrových odrezkov, zatláčať ich však treba tak, aby aspoň 5 cm nad zemou vytŕčalo. Na prvú úrodu sa môžete tešiť už po troch rokoch. Dôležité ale je, aby ste ju v prvý rok dôsledne pleli a chránili pred burinou.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie priamo z neba: Viete, ako zachytávať a využívať zrážkovú vodu?


Agát biely

Svojich priaznivcov si našiel nielen pre rýchly rast, ale aj skvalitňovanie pôdy. Agát má totiž schopnosť viazať dusík, čím zlepšuje štruktúry zeminy. Celkovo je na prírodné podmienky nenáročný, nezastupiteľnú úlohu má však vo včelárstve. Pri manipulácii s ním buďte mimoriadne opatrní. Okrem kvetov sú totiž všetky jeho časti jedovaté. Medzi príznakmi sa vyskytujú bolesti hlavy, hnačky, srdcovo-cievne problémy, slinenie, pokles krvného tlaku.

Japonský topoľ

Je odolný voči oblastiam sužovaným záplavami, no zároveň nie je príliš citlivý ani na dlhotrvajúce sucho. Aj táto drevina vyžaduje v prvom roku vytrhávanie buriny, na rozdiel od vŕb však nepredstavuje lákadlo pre divú zver. Oficiálne štatistiky uvádzajú, že z jedného hektára sa dá dosiahnuť 100 ton biomasy (prípadne viac) v priebehu 4 – 5 rokov. Čo myslíte, stojí toto číslo za zváženie?

Zdroj: british-wild-flowers.co.uk, british-wild-flowers.co.uk, Johnny
Odporúčame