Chcete sa dožiť vysokého veku? Dodržiavajte týchto 10 rád

Muž

thinkstockphotos.com

Priemerná dĺžka života narastá. Priemerný Slovák zomrie niečo po sedemdesiatke, ženy sa dožívajú takmer osemdesiat. Táto hranica však v posledných desaťročiach neustále rástla najmä vďaka pokroku v oblasti medicíny. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb dokázala medicínska veda v poslednom storočí predĺžiť vek až o takmer tridsať rokov. Môžu za to lieky, účinné vakcíny, zlepšenie pracovných i životných podmienok, ale i celkové povedomie o dôležitosti zdravého životného štýlu.

Aktívny spôsob života, konzumácia diétnych potravín, vyhýbanie sa veľkým množstvám alkoholu či tabakovým výrobkom totiž nie sú len prázdnymi frázami. Veľké množstvo chorôb, ktoré vedú aj k smrti, totiž spôsobuje práve nezdravý spôsob života. Akých zásad sa držať, aby ste sa nielen dožili vysokého veku, ale aby ste si ho užili v čo najlepšej forme?

Stravujte sa zdravo a racionálne

Obezita, cukrovka, srdcové choroby, mŕtvica, vysoký cholesterol, demencia a mnohé typy rakoviny – to sú len niektoré z chorôb, ktoré si môžeme privodiť konzumáciou nekvalitnej stravy. Podľa štatistík práve nízka telesná aktivita a vysoká telesná hmotnosť spôsobuje oveľa viac zdravotných ťažkostí než užívanie alkoholu alebo drog. Ak sa im chcete vyhnúť, pridajte do jedálnička ovocie a zeleninu, potraviny bohaté na vlákninu, celozrnné výrobky, nízkotučné mliečne výrobky a zdravé tuky. Naopak, obmedzte príjem polotovarov, soli a kofeínu. Nezabúdajte na raňajky a pravidelné menšie porcie jedál počas dňa.


Mohlo by vás zaujať: 7 tajomstiev dlhovekosti: Požite si čo najdlhšie v psychickej a fyzickej pohode


Bojujte proti lenivosti

Pasívny spôsob života je dlhodobo spájaný so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia a to sa netýka len ľudí z vyššou telesnou hmotnosťou. Pohybová aktivita totiž zvyšuje imunitu, zlepšuje kardiovaskulárne a respiračné funkcie, spomaľuje stratu svalovej hmoty, zvyšuje kostnú hmotu, zlepšuje trávenie, podporuje zdravý spánok a zabraňuje depresii. Len 30 minút cvičenia denne päť alebo viackrát týždenne môže pomôcť predĺžiť život. Prechádzka, beh, plávanie, jazda na bicykli, trekking alebo iné športy sú tou správnou voľbou.

Doprajte si kvalitný spánok

Množstvo spánku a jeho kvalita totiž ovplyvňuje úmrtnosť rovnako, ako príjem škodlivín. Podľa časopisu venujúcemu sa tejto problematike s názvom Sleep Journal, pravidelný šesťhodinový spánok zvyšuje pravdepodobnosť predčasnej smrti oproti ľuďom, ktorí spia až osem hodín denne. Pri nekvalitnom spánku navyše narastá riziko vážnych zdravotných problémov ako je obezita, srdcové ochorenia a cukrovka. Na druhej strane dobrý nočný spánok môže pomôcť odvrátiť stres, depresie a srdcové choroby.

Nestresujte

Príliš veľa stresu totiž zvyšuje prítomnosť hormónu kortizolu v tele, čo má negatívne účinky na srdce, metabolizmus a imunitný systém.


Mohlo by vás zaujať: Dožite sa stovky v skvelej forme: Poradíme vám, ako na to


Zabudnite na cigarety

Cigaretový dym obsahuje viac ako 1000 chemických látok, ktoré sú škodlivé pre fajčiara, no rovnako tak i pasívnych fajčiarov okolo. Tieto chemické látky môžu viesť k rakovine pľúc, srdcovým a kožným chorobám, chronickej bronchitíde a zrýchlenému starnutiu.

Vyhnite sa alkoholu a návykovým látkam

Ľudia  zvyčajne užívajú alkohol a drogy, pretože chcú relaxovať, bojovať proti depresii, uniknúť z reality, zahnať nudu a stres či vyriešiť problémy. Užívanie drog a rovnako nadmerné pitie alkoholu však v skutočnosti vedie k zdravotným ťažkostiam ako je ochorenie pečene, zažívacie problémy, problémy so srdcom, cukrovka a oslabený imunitný systém. Okrem toho majú za následok aj zhoršenie súkromného a pracovného života.

Dodržujte správnu ústnu hygienu

Tak totiž zabránite vzniku zubného kazu, bolestiam zubov a ochoreniam ďasien. Čo je však dôležitejšie, predchádzate ňou množeniu škodlivých baktérií v ústnej dutine, ktoré zvyšujú riziko vzniku srdcových chorôb, ochorení obličiek, mŕtvice, cukrovky, Alzheimerovej choroby a niektorých foriem rakoviny. Ochorenie ďasien je navyše šiestym najčastejším chronickým ochorením na svete, ktoré ovplyvňuje životy až 743 miliónov ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu


Vystavujte sa slnku – primerane

Existuje totiž súvislosť medzi nadmerným opaľovaním a zvýšeným rizikom rakoviny kože. Úplné vyhýbanie sa slnku však môže rovnako negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Primeraná dĺžka pobytu na priamom slnku (stačí cca 20 minút denne) stimuluje produkciu vitamínu D. Jeho nedostatok je hlavným rizikovým faktorom pre vznik rôznych typov rakoviny, srdcových chorôb, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, autoimunitných ochorení, cukrovky typu 2, depresie, vrodených chýb či infekčných chorôb.

Myslite pozitívne

Negatívne myšlienky obmedzujú potenciál na plnohodnotný život. Negatívne myslenie navyše spôsobuje hnev, frustráciu, podráždenosť, úzkosť a depresiu. Okrem toho negatívny emocionálny stav môže viesť k poruchám príjmu stravy.

Nezanedbávajte lekárske prehliadky

Aj keď členovia vašej rodiny žili dlhý život, nemôžete sa spoliehať len na genetiku. Životné prostredie a životný štýl sú totiž faktory, ktoré môžu dĺžku života ovplyvniť. Pokiaľ ide o zdravotné ťažkosti, prevencia je jednoduchšia ako liečba. Včasným odhalením problémov totiž značne zvyšujete pravdepodobnosť, že ochorenie neprerastie do závažnejšieho štádia. Návštevy gynekológa či kardiológa teda nepodceňujte a vášho lekára vždy pravdivo informujte o a vašom zdravotnom stave.


Ktoré zo spomínaných rád sa snažíte vo svojom živote dodržiavať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame