Chcete si predĺžiť kariéru? S našimi radami sa vám to podarí

okuliare

sxc.hu

Ak je práca, ktorú vykonávate a ktorá vás živí aj vašou záľubou, máte v kariérnej oblasti vyhraté. Pre zamestnávateľa totiž nie je nič lepšie ako zamestnanec prekypujúci dobrými nápadmi, s chuťou vzdelávať sa a motivovať tak všetkých navôkol seba. Ak sa však nad tým hlbšie zamyslíme, zrejme dospejeme k názoru, že takéto šťastie má možno jeden z tisícov. Ako teda docieliť, aby ste boli na pracovnom trhu neustále atraktívny a aby záujem o vaše zručnosti neklesal?

Čo všetko nás v práci tvaruje?

Mnoho ľudí si vo svojom zamestnaní osvojí určité pracovné návyky a metódy, vďaka ktorým postupuje na rebríčku kariérneho rastu. Na jeho vrchole a niekedy, bohužiaľ, aj tesne pod ním však zvyčajne začneme stagnovať. V domnienke, že naše vlastné kariérne know-how nepotrebuje žiadne zmeny ani vylepšenia, častokrát len prešľapujeme na mieste. Pracovný proces by sme však podľa odborníkov mali vnímať ako proces, ktorý neustále napreduje a s plynutím času sa zákonite odmieňa. Príkladom môže byť počítačový boom, vývoj nových technológií ale tiež nové trendy v oblečení, ktoré nosíme na porady a oficiálne schôdzky. Predtým, ako sa dostanete v zamestnaní do kategórie „na odpis“, naštartujte účinnú prevenciu štyrmi jednoduchými spôsobmi.

Prinúťte sa pravidelne čítať

Knihy, noviny, časopisy, odborné publikácie, skrátka všetko, čo sa samotnej kariéry týka. Informujte sa o súčasnom politicko-ekonomickom dianí, o technologických inováciách, o prebiehajúcich výskumoch či o možnom smerovaní v tej ktorej oblasti. Ak budete mať všeobecný prehľad, len máločo vás prekvapí a budete na možnú konkurenciu dobre pripravení. Čím širší záber dokážete v rámci samovzdelávania dosiahnuť, tým lepšie pre vás a vaše zručnosti. Aj v očiach zamestnávateľa zaručene stúpnete, ak budete vždy presne vedieť, čo sa deje. Nezanevrite však ani na beletriu, ktorá vďaka spolupráci s fantáziou naštartuje vašu kreativitu.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si rozšíriť obzory? Vzdelávajte sa aj vo vyššom veku!


Učte sa od iných

Nájdite si čas na stretnutia s ambicióznymi ľuďmi z vašej, ale tiež úplne odlišnej oblasti. Užívajte so rozhovory a čerpajte z nich inšpiráciu. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám zdanlivo bezpredmetná myšlienka skvele hodí do vášho projektu – či už pôjde o vnútrofiremnú prezentáciu alebo národný projekt. Vytvorte si sieť inžinierov, umelcov, technikov, počítačových expertov, ktorí vás môžu vnútorne obohatiť vlastnou koncepciou a názorom na najrôznejšie témy. Nechajte vašich priateľov, aby vás zoznámili s ich priateľmi a nevyhýbajte sa umeleckým podujatiam.

Vzdelávajte sa

Škola vám zaručene vštepila kvantum užitočných informácií, ktoré možno dodnes využívate na dennej báze. To, čo ste sa v mladosti krvopotne naučili, však po štyridsiatke už stačiť nemusí. Za všetkým je spomínaný vývoj, ktorý sa smerom dopredu hýbe míľovými krokmi. Vyhľadávajte preto kurzy a semináre, na ktorých si môžete doplniť potrebné informácie zo súčasnosti. Pokiaľ o takomto type nadštandardného vzdelania budete mať aj osvedčenie, vaša cena na trhu práce okamžite stúpne.


Mohlo by vás zaujímať: Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?


Pripojte sa ku komunite dobrovoľníkov

Dobrovoľníctvo a charita je v prvom rade ušľachtilá činnosť, ktorej by istú časť voľného času mal venovať každý z nás. Neprinesie vám síce žiadnu finančnú odmenu, no stretnete v nej ľudí, ktorí vás oslovia od prvého okamihu – svojou vnútornou energiou, rozhodnosťou, motiváciou. Prezident spoločnosti Michelman, Steve Shifman, dáva do pozornosti najmä nadobudnuté skúsenosti: „Zistil som, že dobrovoľníctvo je úžasný spôsob, ako vyskúšať nové myšlienky a nadobudnúť nové zručnosti. V práci pre komunitu môžete byť zapojení do všetkého od marketingu, cez finančné zbierky a strategické plánovanie až po nábor nových členov.“ Je teda celkom možné, že sa vďaka dobrovoľnej práci pre istú organizáciu vypracujete na skúseného manažéra. Uznajte, že takáto investícia času sa naozaj vyplatí.


 Ako sa snažíte v zamestnaní na sebe pracovať vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame