Chcete si rozšíriť obzory? Vzdelávajte sa aj vo vyššom veku!

vzdelanie

sxc.hu

Zatiaľ čo v mladosti kvalitné vzdelanie považujeme za predpoklad úspešnej kariéry, s pribúdajúcimi rokmi po knihách siahame skôr pre vnútorné obohatenie. Zároveň si tak cibríme pamäť a udržiavame svoj mozog v čulej aktivite. To však nie je jediný dôvod, pre ktorý by sme sa nikdy nemali prestať vzdelávať. Kurzy môžu nielen obohatiť váš duchovný svet, no zároveň vás dokážu posunúť v zamestnaní na kvalifikovanejšiu pozíciu. Zistite, ako zúročiť svoj voľný čas venovaný štúdiu a aké máte v tomto smere možnosti.

Štúdium nám prospieva

Vedeli ste, že približne v období okolo 25. – 30. roka života je vývoj nášho mozgu úplne dokončený? Od onoho okamihu počet mozgových buniek klesá, čo má za následok prirodzené otupovanie: čím sme starší, tým horšie nám to páli. Tento proces je výraznejší po 50-tke, niekedy až v dôchodkovom veku. Aby pamäť neochabovala, doprajte jej pravidelný tréning. Ten môže mať podobu lúštenia krížoviek, rébusov či snahy zapamätať si prístupové heslá a dôležité PIN kódy. Ešte lepším prostriedkom je však vzdelanie, ktoré rozšíri vaše vedomosti a zároveň ponúkne reálnu šancu lepšieho uplatnenia. Bifľovanie určitej látky, jej opakovanie, príprava prezentácie či odbornej práce vám pomôže predchádzať chorobám typickým pre starobu – demencii, Alzheimerovej chorobe či Parkinsonovej chorobe.


Mohlo by vás zaujímať: Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?


Koľko rečí vieš,…

…toľkokrát si človekom. Ak neviete, v ktorej oblasti so vzdelávaním začať, poobzerajte sa po jazykových kurzoch. Oplatí sa to najmä v prípade, ak ste vyrastali v ére, kde jediným vyučovaným cudzím jazykom bola ruština. Dnes však jednania so zahraničnými partnermi prebiehajú najmä v angličtine. Jej výborná znalosť vám pomôže aj vo vyhľadávaní informácií na internete. Máte v tomto smere aspoň pokročilú úroveň? Potom neváhajte navštevovať kurzy so zameraním – obchodnú angličtinu, pre medicínske odbory alebo oblasť práva. Príjemnou náplňou voľného času môžu byť tiež lekcie jazyka, ktorý ste sa vždy chceli naučiť aspoň na základnej úrovni – francúzština, španielčina, taliančina alebo aj čínština a iné exotické reči.

Ak ste drobným podnikateľom, možno by za zváženie stáli kurzy, na ktorých sa zlepšia vaše zručnosti s ovládaním počítača (Word, Excel, Windows 7 a pod.). Kancelársku prácu tak neskôr zvládnete úplne sami a nebudete musieť zamestnávať nikoho z rodiny. V tomto smere sa môže vyplatiť aj kurz účtovníctva. V prípade, že máte dostatok času, je dobré udržiavať si prehľad o svojich príjmoch, výdajoch a daniach. Za vedenie účtovníctva a vypisovanie daňového priznania by ste tak nemuseli nikomu platiť.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


Kvalifikačné kurzy

V dnešnej dobe, kedy sa kladie vysoký dôraz na manažment a komunikačné nástroje, máte na výber zo širokej ponuky kurzov so zameraním na pracovnú sféru. Ich cena býva niekedy vyššia, organizátori však svoje školenia ponúkajú ako niečo, čo sa vám v budúcností vyplatí. Po štyridsiatke už väčšina ľudí v zamestnaní stavia na svojich skúsenostiach, no občas je dobré mať o určitých vedomostiach aj osvedčenie. Zaujať by vás mohli niektoré z nasledovných kurzov:

  • Vyjednávacie zručnosti – ako si najmä v obchodnej sfére vyjednať lepšie podmienky (cena 1212 eur)
  • Manažment ľudských zdrojov – pre personalistov a recriuterov (cena 192 eur)
  • Asertívna komunikácia nielen pre manažérov – uplatnenie v každej oblasti v bežných situáciách (cena 288 eur)
  • Konflikty a mediácia v praxi – pre pracovníkov vo verejnej správe (cena 41,50 eur)
  • Odborná správa dokumentov – pre archivárov, ale aj asistentky či IT pracovníkov (cena 69 eur)

Kompletnú ponuku kurzov z oblasti manažmentu, obchodu, marketingu, práva a legislatívy, financií a ďalších nájdete na stránke kurzy.education.sk.


Mohlo by vás zaujímať: Patríte v práci medzi najstarších? Nevadí, takto udržíte krok s každým!


Univerzita tretieho veku

Ak nedáte dopustiť na vzdelanie na úrovni vysokej školy, poobzerajte sa po študijných programoch ponúkaných v systéme univerzít tretieho veku. Po absolvovaní štúdia síce nedostanete žiaden titul, nadobudnuté vedomosti však takisto môžete využiť v práci. Štúdium tohto typu je určené predovšetkým seniorom v dôchodkovom veku, podmienky však určuje samotná univerzita. Jednou z nich je maturitná skúška a veková hranica, ktorá sa na jednotlivých odboroch líši. Štúdium sa realizuje prostredníctvom štvor- až šesťsemestrálnych cyklov. Stačí podať prihlášku a zaplatiť stanovené poplatky, no pripravte sa na čakacie doby. Na niektorých univerzitách majú totiž obrovský záujem a kapacitne nestíhajú.


Lákalo by váš niečo takéto? Máte s tým skúsenosti? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uvisť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame