Chudnutie po 40-ke: Zatočte s lenivým metabolizmom!

chudnutie

SXC

Máte pocit, že priberáte už aj zo vzduchu či po pohári čistej vody? Zrejme takisto patríte k ľuďom, ktorých metabolizmus vďaka pribúdajúcim rokom podradil na najnižšiu možnú rýchlosť. Ak navyše máte sedavé zamestnanie, je na čase s nalepenými kilami poriadne zatočiť. Neskôr totiž pôjdu dole ešte ťažšie!

Ženy sú na tom horšie

To, že vekom sa proces látkovej premeny v organizme spomaľuje, je neodškriepiteľný fakt. Inak povedané, čím sme starší, tým pomalšie sa prijatá strava mení na využiteľnú energiu. Podávame nižší výkon, a teda aj naše energetické nároky už nie sú také vysoké, ako keď sme mali na krku dvadsiatku. Výskumy vedcov toto spomalenie vyjadrili dvomi percentami ročne, to je však len veľmi všeobecný údaj. Na lenivý metabolizmus totiž vplýva množstvo faktorov. Okrem genetickej výbavy, každodennej miery stresu, stravovacích návykov či celkového zdravotného stavu, je to predovšetkým pohlavie. S tým priamo súvisí vyšší podiel svalovej hmoty u mužov, ktorí majú oproti ženám ešte jednu, veľmi podstatnú výhodu. Ich telo v zrelom veku nemusí prejsť útrapami menopauzy.

Ach, tie hormóny!

Aj keď v našich končinách dámy prechádzajú klimaktériom vo vekovom rozmedzí 50 – 52 rokov, s hormonálnymi zmenami sa ich telo začne vyrovnávať v poriadnom predstihu – niekedy až sedem rokov vopred. S menopauzou súvisiaca únava vedie k obmedzeniu pohybovej aktivity. U žien po 40-ke takisto dochádza k zníženiu sekrécie sliznice, čo zasa negatívne ovplyvňuje vyprázdňovanie. Keď k hormonálnym výkyvom prirátame bláznivé chute od výmyslu sveta, niet divu, že dámy sa zaobľujú rýchlym tempom a trpia nafúknutým bruškom. To všetko vedie k precitlivenosti, depresiám a trampotám v začarovanom kruhu. Našťastie, aj na toto existuje riešenie.

Chce to veľa sebazaprenia

Naštartovať metabolizmus a zbaviť sa prebytočných kilogramov je možné aj vo vyššom veku. Treba sa však vyzbrojiť veľkou dávkou trpezlivosti a motivácie. Ide totiž o pomerne veľkú zmenu nielen životného štýlu, ale aj zmýšľania. Ak ste si ju neosvojili doteraz, je nutné začať čím skôr. Aké je teda tajomstvo rýchlejšieho spaľovania prijatej energie?

Základom sú raňajky: Ak po prebudení nemôžete jedlo ani vidieť, naplánujte si ho hneď, ako prídete do práce. Podľa odborníkov na výživu takto podporíte látkovú premenu až o 30%.

Jedzte veľa, ale s rozumom: Doprajte si denne 5-6 porcií, ale zabudnite pri tom na kalorické bomby. Základom je jedlo, ktoré má dostatočný objem na to, aby zaplnilo žalúdok pri čo najmenšom energetickom obsahu. V tomto smere je najideálnejším pomocníkom práve zelenina, nízkotučné tvarohy, riedené ovocné šťavy…

Sledujte čas: Je veľmi rozumné prijať väčšinu kalorického prísunu dňa do 14. hodiny.  Neznamená to, že by ste popoludní nemali už nič jesť, na tento čas by ste však mali presunúť tie najľahšie jedlá, aby vám stihlo pred spaním takpovediac vytráviť. Rozhodne nikdy nechoďte do postele s plným žalúdkom!

Pitný režim: Jeho dodržiavanie je nevyhnutné nielen z hľadiska metabolických procesov, ale vodou takisto oklamete žalúdok. Ten bude mať pocit, že je stále plný, vďaka čomu výrazne podporí trávenie. Ak k čistej vode navyše zaradíte zelený čaj, kilá pôjdu dolu ešte rýchlejšie.

Bez pohybu to nejde: Na vyformovanie postavy sa nemusíte stať maratónskym bežcom. Pri výbere aktivity prihliadnite na svoje možnosti a záľuby, pokojne to môže byť aj svižná chôdza. Snažte sa však svoje svalstvo dobre zahriať a zvýšiť frekvenciu srdca aspoň na polhodinku denne.

Prestaňte s kupovaním maškŕt: Ak sladkosti a chipsy budú vo vašej domácnosti chýbať, vyhnete sa tak pokušeniu. Namiesto nevhodných sacharidov a živočíšnych tukov sa radšej zásobte čerstvým ovocím, prípadne cereálnymi tyčinkami s dostatkom vlákniny.

Čo by vo vašej strave nemalo chýbať? Dostatok bielkovín, kalcium, ktoré spaľovanie tukov podporuje a rybí olej, ktorý bráni ich ukladaniu.

Vyspite sa do schudnutia: Doprajte si každú noc aspoň 7 hodín nerušeného spánku. Ušetrite si tak 40% stresových hormónov, ktoré sa pri jeho nedostatku vyplavujú do krvi. Úspešne sa tak vyhnete spomaleniu metabolizmu a záchvatom vlčieho hladu.

Potraviny, s ktorými to pôjde ľahšie

  • Celozrnné výrobky – tie do stravovacieho režimu zaraďte najmä v dopoludňajších hodinách
  • Prírodný biely jogurt – probiotické kultúry majú pri urýchlení metabolických procesov nezastupiteľné miesto
  • Mandle – ich priaznivý efekt spočíva v esenciálnych mastných kyselinách, no netreba to s nimi preháňať pre ich vysoký kalorický obsah
  • Špenát – priehrštie antioxidantov
  • Fazuľa – vďaka vysokému obsahu vlákniny vás zasýti na dlhý čas
  • Proteín zo srvátky – komplexný a vysokokvalitný druh bielkoviny
Zdroj: SXC, SXC, Emma
Odporúčame