Chutná cukina je miláčikom záhradkárov: Bude aj tým vaším?

Cukina

sxc.hu

Cuketám sa tiež vraví cukiny, ale oba názvy majú pôvod v talianskom výraze pre tekvicu – zucca. A prečo si záhradkári cukety tak obľúbili? Dôvodov je mnoho…..

Cukety sú príbuzné tekvici, patizónu, kalabasy a okrasných tekvičiek. U nás sa označenie cukety vžilo pre kompaktné, kríčkovito rastúce letné tekvice prvotne určené na zber mladých plodov. Z botanického pohľadu sú cukety iba odrody s valcovitým tvarom plodu, záhradkári k nim ale radia i druhy tvaru kyjaku či gule. Najkvalitnejšie pre zber sú mladé cukety približne 25 cm dlhé, ktoré ešte nemajú úplne vyvinuté semená a sú tak mäkké. Mladé cukety ani netreba šúpať. Častý  zber rastliny núti do opakovanej plodnosti. Cuketa má veľmi nízku energetickú hodnotu, pretože obsahuje až  91% vody, trochu vlákniny a iba 4% sacharidov. Najcennejší je vysoký obsah karoténu a minerálnych látok, napríklad draslíku, ktorý vyplavuje z tela nadbytočnú vodu a soľ.


Mohlo by vás zaujať: Čas šalátu je tu: Čo všetko vám jeho listy ponúkajú?


Je výborná

V začiatkoch usídľovania sa v záhradkách bývala považovaná za náhradu uhoriek. Ale v kuchyni má cuketa celkom iné miesto a početné uplatnenie. Mladé cuketky zo záhonu sú kulinárskym sviatkom. Na rozdiel od uhoriek sa podáva tepelne upravená. Sama o sebe má veľmi jemnú chuť a naopak ľahko nadobúda chuť prísad. Pri jej úprave netreba šetriť ingredienciami a výraznými koreninami. Známe sú predovšetkým pokrmy z dusenej či zapečenej cukety. Populárna je obdoba zemiakovej placky. Tiež sa upravuje plnením, dá sa smažiť v cestíčku ako rezeň a výborná je tiež cuketová polievka. Nedá sa však zahanbiť ani pri sladkých jedlách, koláčoch, zaváraninách alebo marmeládach. K príprave pokrmov sa dajú spotrebovať aj cuketové kvety, a to najmä plnené. Vo Francúzsku je známa ako hlavná prísada do ratatouille.

Je nenáročná

Malé rastlinky sa dajú predpestovať, ale nič nestratíte ani priamym výsevom. Pri dostatku vody a hnojenia rastliny rýchle zmohutnejú. Cukety majú kompaktný rast a nezaberajú tak veľa miesta ako tekvice. Po 5-6 týždňoch sa objavia samčie kvety, po ďalšom týždni samičie a prvé plody môžeme oberať už za 60-65 dní od výsevu. Nezabudnite, že cukety tvoria veľké množstvo organickej hmoty, preto im doprajte bohatú výživu.  Kvalitný kompost, či dobre uležaný hnoj je pre ne rajom. Cukety sú v našich podmienkach odolné proti plesni uhorkovej. Ak sa aj objaví na listoch povlak, je zapríčinený inou chorobou.


Mohlo by vás zaujať: Pomocníčka uhorka: Pre radosť na tanieri a jemnú pleť bez vrások


Pozor na to, že cukety sa ľahko krížia so všetkými formami tekvíc a ich príbuznými. Kvety sú opeľované hmyzom a peľ sa často prenáša i na vzdialenosť niekoľko kilometrov. Semená, ktoré sú vyberané z neizolovaných kvetov, sú najčastejšie hybridom neistého pôvodu a rastliny v ďalšom roku z nich vypestované môžu mať rôzne tvary plodov. Ak chcete mať istotu pravosti odrody, kúpte si radšej každý rok nové semienka.

Je variabilná

Tmavozelené cukety majú vitálny rast a rýchly nástup do plodnosti. Patria sem odrody Jigonal, Stargreen, či Ambassador. Black beauty je priliehavý názov pre odrodu s takmer čiernymi plodmi. Žlté cukety majú vyšší obsah beta karoténu a podľa labužníkov sú i chutnejšie. Odroda Goldline je určená výhradne k zberu mladých a jemných plodov. Betka sa vyznačuje silným rastom a smotanovo bielou farbou plodu. Novinkou u nás sú guľaté cukety – v Taliansku im vravia Tondo di piacenza. Zberajú sa vo veľkosti 10–15 cm. Sú výborné na zapekanie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame