Chystáte sa na oslavy Silvestra? Dajte si pozor na tieto nebezpečenstvá!

Ohňostroj

SITA

Silvester, rozlúčka so starým a privítanie nového roku je niečím výnimočným. Niečím, čo treba patrične osláviť. Dajte si však pozor na niektoré veci, ktoré môžu vašu oslavu poriadne znepríjemniť.

Chráňte si vrecká

Silvester, oslavy na námestiach či rôznych podnikoch. Všetko to sú miesta, kde sa koncentruje veľké množstvo ľudí. Z toho vyplýva jeden nemilý fakt, zvýšená koncentrácia vreckových zlodejov. V tomto období buďte dvojnásobne opatrní. Ak radi nosievate svoj mobil v elegantnom koženom puzdre za opaskom, aspoň na Silvestra sa s ním rozlúčte. Mobil bude v bezpečí skôr vo vnútornom vrecku bundy. Rovnako aj peňaženka s dokladmi. Nenoste zbytočne veľké obnosy peňazí a vyvarujte sa chybe mnohých – v žiadnom, skutočne v žiadnom prípade nemajte v peňaženke aj svoj PIN kód od kreditnej karty.

Nezabudnite na auto

Dajte si pozor aj na svoje auto. Parkovisko pod oknami paneláku tentoraz nie je tým najbezpečnejším. Určite ste za tie roky objavili miesto, kde svetlice a prskavky veľmi nepadajú. Preparkujte ho aj tentoraz. Ak sa dá, radšej sa vyvarujte parkovaniu v okolí podnikov – najmä tých s menej zvučným menom. Na Silvestra sa popíja vo veľkom a nejaký dobrák by mohol vášmu štvorkolesovému tátošovi aj ublížiť. Zvýšenú pozornosť venujte aj šoférovaniu. Na cestách zrejme bude dosť policajtov, ale niektorých ľudí to aj tak nemusí odradiť a sadnú za volant po niekoľkých pohárikoch. Ak nemusíte, radšej vôbec nešoférujte.


Mohlo by vás zaujímať: Zažeňte nudu na Silvestra: Vyrazte pred polnocou do ulíc!


Myslite aj na svojich miláčikov

Ak máte doma psa alebo mačku, sami najlepšie viete, aký dokáže byť Silvester nebezpečný. Citlivý zvierací sluch zachytí aj ten najmenší výbuch a môže spôsobiť nemalé problémy. V prvom rade zabezpečte, aby váš domáci maznáčik nemal ako utiecť. Aj keď si myslíte, že vášho verného psa nič nevystraší, v šoku sa môže zatúlať poriadne ďaleko a nebude vedieť nájsť cestu domov. Na prechádzku určite choďte s vodítkom okolo ôsmej, deviatej – s pribúdajúcim časom bude vybuchovať petárd stále viac. Pes by mal byť dobre označený, aby vám ho mohli jednoducho a rýchlo vrátiť. Možno je váš pes alebo mačka obzvlášť citlivý tvor. V tom prípade navštívte veterinára, ten vášmu miláčikovi môže predpísať sedatívum, alebo upokojujúce lieky, vďaka ktorým prežije silvestrovskú noc bez vážnych komplikácií.

Alkohol, metla ľudstva

Alkohol je jedným z najväčších nepriateľov človeka na Silvestra. Pite preto s mierou, inak sa vám to môže vypomstiť. Mnohé úrazy sú zapríčinené práve nadmernou konzumáciou alkoholu. V tom prípade sa znižuje miera citlivosti na chlad a ak to preženiete, môže sa stať, že zaspíte kdesi v záveji a už sa neprebudíte. Dajte si aj pozor na konflikty s ostatnými podnapitými oslavujúcimi. Platí tu zásada múdrejší ustúpi a preto si nevšímajte prípadné uštipačné poznámky a s nadhľadom si choďte ďalej svojou cestou. Zahryznúť si do jazyka a vyhnúť sa konfliktu je vždy lepšie ako prísť k zbytočnému zraneniu.


Mohlo by vás zaujímať: Silvestrovská noc sa blíži: Kde oslávite príchod Nového roka netradične?


Najväčší strašiak – pyrotechnika

Ak sa chystáte sami odpáliť svoj silvestrovský ohňostroj, buďte obzvlášť opatrný. Základným predpokladom sú už určité skúsenosti s pyrotechnikou. Svetlice a rakety nikdy nedávajte len tak do snehu, ale do fľaše naplnenej pieskom. Predídete tak riziku nekontrolovaného odpalu. Pred každým použitím akejkoľvek pyrotechniky si prečítajte návod na obsluhu a nedovoľte ju odpaľovať nepovolaným osobám. Rozdelenie pyrotechniky:

  • Pyrotechnika 1. kategórie – prskavky, konfety, búchacie guličky či ohňopády. Majú k nej prístup aj deti do 18 rokov.
  • Pyrotechnika 2. kategórie – petardy ako piráty, rímske sviece, fontány a rôzne rakety. Prístup k nej majú len dospelí.
  • Pyrotechniky 3. a 4. kategórie – je dostupná len profesionálom so špeciálnym preukazom.

Každopádne venujte manipulácii s pyrotechnikou zvýšenú pozornosť. V prípade zranenie okamžite volajte sanitku, ak dôjde k odtrhnutiu časti tela ako napríklad prstov, snažte sa ich nájsť a dať do ľadu, možno sa ešte budú dať zachrániť.

V žiadnom prípade nechceme robiť z oslavy Silvestra krvavý horor, no na niektoré riziká je potrebné poukázať znova a znova. Ide o vaše zdravie a bezpečnosť vašich blízkych. Snažte sa byť teda ostražitý vo všetkých ohľadoch a strávite naozaj nezabudnuteľný a neopakovateľný Silvester v kruhu milovaných.


Kde a ako sa chystáte stráviť Silvestra a príchod nového roku vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame