Chystáte sa predávať byt? Zarobte na ňom čo najviac

Kľúče

thinkstockphotos.com

Predaj bytu je vec, ktorej sa väčšina ľudí venuje len niekoľkokrát za celý život. Niet preto divu, pre pre mnohých ide tak trochu o „pole neorané“. Neviete, koľko si vypýtať, či osloviť realitnú agentúru alebo nie, ako postupovať pri zjednávaní ceny. Ako to všetko vlastne funguje.

Stanovte si cenu

Najlepší spôsob, akým sa zorientovať v cenách vo vašom regióne je pozrieť si ponuku na internetových portáloch. Často v nich nájdete podobné ak nie takmer totožné byty, ako je ten váš. Ak viete, že o nejakú dobu budete predávať, sledujte ceny dlhšie. Byty, ktoré sa nie a nie predať sú zrejme pridrahé na to, čo ponúkajú, tie ktoré zmiznú z ponuky rýchlo zrejme mali prijateľnú cenu. Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú cenu sú:

Región – rovnaký byt bude v Bratislave podstatne drahší ako v Košiciach či vo Zvolene. Je to daň za väčšie množstvo pracovných príležitostí a vyššiu priemernú mzdu.

Lokalita – určite aj vy poznáte tie lepšie a horšie štvrte a viete posúdiť výhody a nevýhody tej vašej. Ak je blízko obchod, škola, škôlka, banka, pošta, lekár, či je v okolí domu zeleň, je to skvelé. Letisko, železničná stanica, diaľnica či rušná križovatka alebo prítomnosť pochybných živlov naopak.    

Vek nehnuteľnosti a jej stav – a to tak samotného bytu, ako aj domu celkovo. Byt v pôvodnom stave v nezateplenom dome bude mať o niečo nižšiu hodnotu ako rovnaký v zateplenom.

Dispozícia – výhodou sú neprechodné izby, balkón, ale aj pivnica či komora.

Parkovanie – je dnes pre mnohých ľudí veľmi dôležité. Dá sa bez problémov parkovať pred domom? Je súčasťou bytu aj parkovacie miesto či garážové státie alebo zaň treba priplatiť? To všetko bude potenciálny kupec zvažovať.


Mohlo by vás zaujímať: Darovanie bytu či domu príbuzným: Kedy áno a ako sa poistiť proti zlým úmyslom?


Chcete predať rýchlo či pomaly?

Z vášho hľadiska predávajúceho je tiež dôležité, ako rýchlo potrebujete byt predať. Ak sa ho chcete „zbaviť“ čo najrýchlejšie, len sotva zaň dostanete úplné maximum. Ak máte čas, začnite s vyššou ponukou – uvidíte, koľko záujemcov sa vám ozve. Ak nikto, ešte vždy máte priestor na jej zlacnenie. Vždy však počítajte s tým, že kupujúci sa bude snažiť zjednávať. Aby ste ukázali dobrú vôľu rátajte, že budete musieť percento-dve zhodiť.

Vy alebo realitka

Realitní agenti nemajú veľmi dobré renomé. Tak ako v iných profesiách, aj tu platí, že sa nájdu lepší a horší. Ak nechcete, nemusíte agentúru oslovovať. Zväčša sa vám po uverejnení inzerátu ozvú realitky samé a spýtajú sa, či môžu ponúkať váš byt záujemcom. Hneď na začiatku rozhovoru sa spýtajte, ako je to s províziou, či by ste ju mali platiť vy, alebo si agent myslí, že dokáže o ňu byt nadhodnotiť. Zároveň si prostredníctvom telefonátu budete môcť aspoň trochu urobiť o agentovi a jeho komunikácii obraz. Výhodou realitky je, že vám poskytne všetok servis vrátane zmlúv a ak nebudete chcieť, nemusíte byt ani chodiť ukazovať. Jednoducho dáte agentovi kľúče a on sa o všetko postará. Ak sa rozhodnete spolupracovať s agentúrou, zistite si jej pozadie, získajte čo najviac informácií o nej na internete, hľadajte skúsenosti predchádzajúcich klientov.  Samozrejme, že tieto služby niečo stoja – zväčša 3-4 percentá z predajnej ceny, takže ide často o tisíce eur.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o kúpe bytu: Ako postupovať a na ktoré veci si dať poriadny pozor?


Zapôsobte na jednotku

Ak sa rozhodnete byt ukazovať možným záujemcom a nenecháte to len na realitné agenta, existuje viacero možností, ako na prípadného kupca zapôsobiť. Ponúkame vám niekoľko tipov:

  1. Tá správna vôňa – aróma kávy či  koláča v prichádzajúcom hneď prebudia príjemné pocity. Naopak, zatuchnutý vzduch nevetraného pristoru či pachov od obeda ho môže vyhnať rýchlo preč.
  2. Čistota – ak v byte stále žijete, nemusí ísť samozrejme o poriadok ako z katalógu. Na druhej strane by tam nemal panovať ani chliev s nedojedenými zvyškami jedla a všade sa povaľujúcim oblečením. Nezabudnite na toaletu a kúpeľnu – záujemca sa určite pôjde pozrieť aj tam.
  3. Minimum kazov – ak vás sused pred rokmi vytápal a na stene možno stále nájsť staré fľaky, teraz je ten správny čas a o ne postarať. Kupujúci vám môže a nemusí veriť, že daný problém je naozaj vyriešený. Podobne je to s puklinami v stenách či opadanou omietkou.
  4. Netlačte na pílu – prílišné vychvaľovanie nehnuteľnosti môže v niektorých ľuďoch vyvolať podozrenie. Vymenujte jasne pozitíva bytu a rozhodnutie nechajte na ňom.
  5. Buďte ústretoví – je možné, že si záujemca bude chcieť pozrieť vaše platby nájomného, aby mal istotu, čo čakať. Snažte sa mu tieto aj iné otázky zdpovedať priamo a korektne.

Máte skúsenosti s predajom bytu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame