Cibuľa vyčistí gril, soľ žehličku, kola pripálený obed: Presvedčte sa sami!

Upratovanie

thinkstockphotos.com

Azda žiadna domácnosť sa nezaobíde bez čistiacich prostriedkov. Pri odstraňovaní špiny či fľakov siahame často po agresívnych prípravkoch, ktoré nám nemusia byť len na osoh. Rovnako efektívne, ale ekologickejšie riešenie nájdete priamo vo svojej kuchyni. Vyskúšajte napríklad účinky citróna, octu či coly. Výsledok vás určite poteší.

S citrónom sa všetko leskne

  • Hurá na usadeniny

Citrónom účinne zničíte usadeniny spôsobené tvrdou vodou či mydlom. Takisto sa popasuje s rôznymi baktériami v domácnosti. Využiť ho môžete pri čistení mosadze a medi.

  • Leské drevo

Ak máte nábytok z masívneho dreva, skombinujte ho s olivovým olejom a dodajte mu krásny lesk.

  • Čistič na okná

Zjednodušte si umývanie okien vytvorením prírodného čistidla. Stačí zmiešať štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy s pol litrom vody. Silná kyselina citrónová rozpustí špinu, mastnotu aj kvapky od dažďa, takže s týmto prostriedkom budete mať okná krásne a bez šmúh. V prípade potreby doleštite novinovým papierom.

  • Hodí sa aj pri praní

Silu citrónovej šťavy môžete využiť aj pri praní. Škvrny od potu na bielych odevoch odstránite tak, že ich vyperiete v tekutine vytvorenej z vody a citrónovej šťavy v pomere 1:1. Chcete sa zbaviť škvŕn od atramentu? Naneste na ne citrónovú šťavu, nechajte pôsobiť a vyperte v studenej vode. Biele tenisky budú bielymi vždy, keď ich postriekate šťavou z citróna a necháte na slnku uschnúť.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Cola odstráni aj najväčšie usadeniny

  • Pripálené jedlo zmizne

Vďaka svojej kyslosti sa tento nápoj dá využiť ako skvelý čistiaci prostriedok. Určite ste zhliadli videá, ako sa s pomocou Coly dá ľahko a účinne vyčistiť toaleta. Ale vedeli ste, že si hravo poradí aj so spáleninami na pekáči či panvici? Stačí naliať a nechať chvíľku pôsobiť, účinok sa určite dostaví. Vďaka tomuto nápoju sa ľahko zbavíte aj usadenín na porceláne a skle.

  • Zbohom, hrdza aj krv

Pomocou utierky namočenej v Coca Cole  vyleštíte pochrómované povrchy, zotriete nežiaduce škvrny z kovového nábytku aj odstránite hrdzu. Ak chcete mať pekné lesklé mince, ponorte ich do nápoja a o chvíľku vyberte, budú ako nové. Coca Cola sa takisto účinne postará o škvrny od krvi na oblečení. Nakvapkajte nápoj na látku a preperte.


Mohlo by vás zaujať: Zatočte s vodným kameňom raz a navždy: Lacno a účinne aj bez chémie!


Ani pripálená žehlička nie je pre soľ problém

  • Na fľaky…

Soľ je už známym ničiteľom škvŕn a určite poznáte jej účinky pri odstraňovaní fľakov od červeného vína.  Ak ju zmiešate s limetkovou šťavou, zvýšite jej silu a poľahky odstránite aj hrdzu.

  • …aj usadeniny

Máte doma vázy, ktoré už nie sú príliš pekné kvôli kruhom z usadenín? Vyrobte si zmiešaním pár kvapiek vody a soli pastu a usadeniny ňou potrite. Po chvíľke pôsobenia ňou vnútro vázy vydrhnite a opláchnite čistou vodou. Rovnako účinne pôsobí pasta aj na nepekné hnedé mapy v šálkach na čaj či kávu. Keď ňou vnútro hrnčekov vyčistíte, budú ako nové.

  • Žehlička ako nová

Určite sa už aj vám podarilo na hladkú kovovú časť žehličky niečo pripiecť. Vtedy vezmite na pomoc kuchynskú soľ a nasypte ju na noviny. Žehličku zapnite na najvyššiu teplotu  a prechádzajte sem a tam po kryštáloch na papieri. Problematických pripálenín sa zbavíte takto jednoducho.


Mohlo by vás zaujať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


Grily vyčistíte s cibuľou

Často používané, staré alebo jedlom zalepené a pripálené grily a rúry vedia potrápiť každú gazdinku. Na odstránenie pripálenín našťastie máme aj prírodný prostriedok – cibuľu. Rozohrejte gril alebo rúru, cibuľu rozrežte napoly a jednu polovičku napichnite na vidličku tak, aby bola dole rozkrojená časť. Tým  budete gril čistiť. Cibuľa obsahuje enzýmy, ktoré pri kontakte s kyslíkom vytvoria kyselinu sulfánovú. A práve tá je výkonným a zároveň netoxickým prostriedkom na zničenie pripálenej špiny.

Zriedený ocot zničí aj plesne

Ocot sa na čistenie zvyčajne používa riedený vodou. V takom stave odstraňuje plesne, pachy a môže sa pochváliť aj dezinfekčnými účinkami. Využijete ho aj pri čistení kúpeľní a toaliet, ale aj rýchlovarnej konvice či vodného kameňa takmer kdekoľvek.


Ktoré zo spomínaných čistiacich prostriedkov sa vám v praxi osvedčili? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb

Odporúčame