Máte na nohách cievne „metličky“? Nemusí to byť len estetický problém, toto vám skutočne hrozí!

cievy

Čo signalizujú rozšírené žilky na nohách? (Zdroj: Freepik/azatjan)

Cievne „metličky“ v pokožke na nohách nemusia značiť len estetický problém. Niekedy môže ísť aj o vážnejšie ochorenie. „Každý človek, u ktorého sa objaví typický pavučinový obrazec na nohách, by mal vyhľadať ambulanciu cievnej chirurgie,“ upozornil cievny chirurg z Agel Clinic Bratislava Andrej Gaži.

Sú spôsobené poruchou prietoku krvi

Odborník vysvetľuje, že krv sa v dolných končatinách odvádza a privádza dvoma žilovými systémami, ktoré sú opatrené chlopňami. Pokiaľ chlopňový systém nefunguje dobre, dochádza k poruche prúdenia krvi.

„Tá odteká pomalšie, stagnuje alebo prúdi spätne a hromadí sa v žile. Vzniká tlak, ktorý sa prenáša do vlásočníc, oslabuje ich a dochádza k ich rozširovaniu. Na koži sa objavia metličky – červené, modré, fialové,“ vysvetlil odborník.

Metličky môžu byť neškodné, no na druhú stranu môžu značiť problém so žilami. „Metličky môžu byť spojené s chronickou žilovou nedostatočnosťou, ktorá by sa mala podchytiť hneď na začiatku, aby sa ochorenie nerozvíjalo do ďalších štádií,“ vysvetlil Gaži.

Náchylnejšie sú práve ženy

K vzniku takéhoto typu žíl môže prispievať napríklad dedičnosť, vyšší vek, hormonálne zmeny počas tehotenstva, nadváha až obezita, málo pohybu a štýl práce. Náchylnejšie sú na toto ochorenie práve ženy.

„Viac ochorením trpia ľudia, ktorí väčšinu pracovnej doby sedia alebo stoja. Medzi výrazné rizikové faktory patrí fajčenie, ale aj niektoré lieky,“ doplnil lekár. Liečba sa podľa jeho slov určuje na základe ťažkostí a anamnézy, ktorej dopomáha sonografia. Preventívne si preto častejšie vykladajte nohy, berte lieky na spevnenie cievnej steny, striedajte teplotu sprchy a noste, kompresné pančuchy.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame