Čistiace prostriedky bezpečné pre domáce zvieratá: Viete, ktoré prípravky vášmu miláčikovi neublížia?

čistiace prostriedky

Čistiace prostriedky môžu byť pre zvieratá škodlivé (Zdroj: Freepik/ninaveter)

Čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné do domácnosti aj pri domácich zvieratách, je niekedy ťažké nájsť. Zvieratá nielenže prinášajú veľa radosti do našich domovov, ale vedia aj narobiť niekedy pekný neporiadok v podobe chlpov, slín či iných telesných výlučkov. Chcete mať čistú domácnosť a zároveň chrániť svojho domáceho miláčika?

Poradíme, ktorým prípravkom sa vyhnúť, aby ste chránili zdravie svojho chlpatého priateľa. Či už upratujete neporiadok priamo po domácich zvieratách, alebo len vykonávate bežné domáce práce, je dôležité vybrať si bezpečné čistiace prostriedky – také, ktoré neuškodia vášmu chlpáčovi počas toho, ako sa vy pasujete s neporiadkom.

Čomu sa vyhnúť? 

Povedzme si však najprv, čo hľadať na štítkoch prostriedkov, ktoré sú nevhodné v domácnosti so zvieratami. Štítky čítajte pozorne, aby vám nič neuniklo. Nie vždy sa však týmto zložkám dá vyhnúť. Niektoré majú aj svoje výhody. Napríklad bielidlo je silný dezinfekčný prostriedok, ktorý odstraňuje škodlivé baktérie. Môžete ich používať, no opatrne – dodržiavajte všetky pokyny od výrobcu.

Medzi zložky, ktoré môžu byť nebezpečné pre domáce zvieratá, patria:

  • Amoniak
  • Bielidlo
  • Chlór
  • Formaldehyd
  • Peroxid vodíka
  • Izopropylalkohol
  • Fenoly
  • Ftaláty

„Nepredpokladá sa, že by čistenie klietky alebo hračiek vášho domáceho maznáčika správne zriedeným roztokom bielidla, po ktorom nasleduje dôkladné opláchnutie a vyvetranie, spôsobilo škodu,“ hovorí odborník, „ak sa vám zdá, že je zápach bielidla prisilný, otvorte okná a použite ventilátory na vetranie miestnosti.“

Upravte si rutinu čistenia

Mnohým nebezpečenstvám sa môžete vyhnúť napríklad aj skladovaním čistiacich prostriedkov mimo dosahu vášho domáceho miláčika. Udržiavajte ho aj mimo dosahu priestoru, v ktorom upratujete. „Snažte sa držať svojho domáceho maznáčika mimo vášho procesu čistenia kým neskončíte, aby ste sa vyhli akýmkoľvek nehodám s požitím čistiacich prostriedkov,“ varuje odborníčka.

Robte to aj preto, aby bola vaša rutina neprerušovaná,“ hovorí Lauren Bowen, riaditeľka jednej z čistiacich firiem, „napríklad, keď utierate podlahy alebo nízke pracovné dosky, nepúšťajte domáceho maznáčika späť do miestnosti, kým povrch úplne nevyschne, prípadne ho utrite dosucha.“

Stopercentnú bezpečnosť nehľadajte

Ani prísady ako sóda bikarbóna a ocot, ktoré sú vychvaľované pre svoje vlastnosti, nie sú pre zvieratá najbezpečnejšie. Nepredpokladajte preto, že keď je niečo prírodné, že to znamená, že je to aj bezpečné pre domáce zvieratá. Ocot je kyslý a jeho požitie v  koncentrovanom alebo neriedenom množstve môže spôsobiť u zvierat zvracanie, hnačku, podráždenie ústnej dutiny a bolesti.

Podobne je na tom aj samotná sóda bikarbóna a peroxid, ktoré môžu spôsobiť silné zvracanie. Esenciálne oleje môžu byť taktiež dráždivé alebo škodlivé. K týmto zložkám pristupujte s rovnakou opatrnosťou ako čistiacimi prostriedkami nakúpenými v obchode a pri čistení držte domáce zvieratá mimo ich dosahu. Povrchy nechajte uschnúť, prípadne ich opláchnite a utrite.

Poraďte sa s odborníkmi

Veterinár je skvelým a najmä overeným zdrojom informácií. Namiesto hľadania na internete vám lepšie pomôže zodpovedať akékoľvek otázky. Spýtajte sa lekára, čo používajú na čistenie svojej domácnosti, pretože to budú určite bezpečné a vysokovýkonné prostriedky, ktoré si dodatočne môžete kúpiť aj vy.

Ak máte podozrenie, že váš maznáčik požil alebo bol vystavený niečomu škodlivému, kontaktujte svojho veterinárneho lekára alebo ihneď zavolajte na veterinárnu pohotovosť. Ďalšou dobrou radou pri výbere čistiacich prostriedkov je okrem čítania zloženia, hľadať aj značky a symboly, ktoré uvádzajú, že sú prostriedky bezpečné pre domáce zvieratá.



Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame