Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice

Citróny

photl.com

Citróny sa k nám dnes dostávajú bežne z Talianska, Španielska, Grécka, Cypru. Pôvodne však tento citrus pochádza z Ázie, kde už v 10. storočí poznali jeho príjemnú vôňu a liečivé vlastnosti. Na naše územie však vstúpil až v19. storočí a pre svoje uplatnenie v kuchyni je veľmi obľúbený dodnes. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy poznali už naše babičky, keď si jeho šťavou bielili pehy. Ale poznáte aj ďalšie využitie tohto plodu?

Všetci vieme, že je kyslý a obsahuje vitamín C. Ale koľko citrónov denne? Jeden plod obsahuje od 30 do 50 mg na 100g jedlého podielu. Doporučená denná dávka vitamínu C je asi 60 mg. Ak pojedáme aj iné ovocie a zeleninu, jeden citrónik denne je tak akurát.

Na krajšiu pleť aj na bradavice

Veľmi obľúbené sú citrónové masky, pretože dokonale sťahujú póry a čistia pleť. Citrón nakrájame na plátky, vložíme do pohára a zalejeme 30 % liehom. Po týždňovom vylúhovaní namočíme do tejto tekutiny vatu, priložíme ju na 15 minút na tvár a potom umyjeme vlažnou vodou.

Citrónová šťava sa pridáva do krémov, pleťových a vlasových šampónov a do kúpeľov. Pri bolestiach hlavy z tepla, stačí citrón rozrezať na polovičky a položiť si ich na 2 hodiny na spánky. S jablkom je účinný aj  na bradavice. Citrónový plátok namočíme do skvasenej jablkovej šťavy s troškou soli. Tekutinu necháme dva týždne odstáť na tmavom mieste. Potom citrón vyberieme a roztokom si potierame postihnuté miesta.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochutnajte fenikel: Poteší vaše zdravie a zaujme chuťové poháriky


Starý recept pre mladé telo

Tento domáci recept odstraňuje vápnik a tuk usadený v tele a v cievach, posilňuje srdce, upravuje tlak. Po 3 týždňoch pitia pocítite v tele príjemne omladenie: na 1 liter vody potrebujeme 5 celých citrónov a 30 strúčikov cesnaku.

Postup: Citróny umyjeme v horúcej vode a nakrájame na kúsky. Očistený cesnak rozkrojíme na polovice. Všetko spolu rozmixujeme na kašu. Vylejeme do vody a necháme prejsť varom. Hneď odstavíme. Precedíme cez sitko a nalejeme do fľaše. Skladujeme na chladnom mieste najlepšie v chladničke. Pijeme raz denne pred jedlom asi  1 štamprlík, presne 2 cl. Túto lacnú liečivú kúru by mal človek opakovať každý rok.

Kedy citrón nie

Samozrejme, ak ste na citrusy alergický. Aj keď je vitamín C je silný antioxidant, ktorý zvyšuje schopnosť organizmu bojovať s infekciami, pri užívaní niektorých liekov je jeho spoluúčasť nežiaduca. Ak ošetrujúci lekár predpíše napríklad Biseptol, určite vás na to upozorní.


Tiež by vás mohlo zaujať: Káva, víno alebo čokoláda: Tieto potraviny vás udržia vo forme


Céčko v kvetináči

Dopestovať si v našich podmienkach vlastné citróny nie je žiadna veda. Ak máte dostatok času, môžete zasadiť aj semienko, je to však beh na dlhé trate. Na prvé plody sa môžete tešiť za 15-20 rokov. Pretože práve citrónovník sa pestuje najjednoduchšie zo všetkých citrusov, je aj  najrozšírenejší. Oplatí  sa investovať už do rastlinky staršej, vrúbľovanej, odolnej. Aby sme časom naozaj dosiahli úrodu, nesmieme zabúdať na striedanie teplôt. Rastline treba dopriať obdobie chladu na odpočinok. V niektorých oblastiach Slovenska je možné citrusy pestovať aj vo voľnej pôde. Nejedného citrusára práve túžba po vlastných plodoch, priviedla k celoživotnému koníčku.

Zdroj: photl.com, photl.com, Janka
Odporúčame