Citrónový ocot na zápach aj špinu: Univerzálny prostriedok do domácnosti stojí slabé euro!

Citróny na miske

Citrón a ocot patria medzi najsilnejšie prírodné čističe (Foto: GettyImages)

Mať stále po ruke čistiaci prostriedok, ktorý zvládne bojovať so zašlou špinou, je nad zlato. Lenže bežné čističe v drogériách sú pomerne drahé. Pokiaľ za takýto prostriedok nechceme vyhadzovať zbytočne veľa peňazí, môžeme si ho vyrobiť doma. Vyjde vás necelé euro!

Či sa na veľké upratovanie práve chystáte, alebo ho už máte za sebou, vyrobte si citrónový ocot. Vydrží vám dlhú dobu, jeho zložky totiž fungujú ako konzervanty. Octový čistič je geniálne jednoduchá vec, no nie každému je práve po chuti jeho silná aróma. Vychytávkou je pridanie voňavých byliniek. Ako na to?

Lacná a jednoduchá výroba

Výroba zmesi je rýchla a nenáročná. Potrebovať budete:

– 500 ml octu
– 2-3 veľké citróny
– dve vetvičky rozmarínu alebo mäty

Šťavu z vytlačených citrónov nalejte do sklenenej nádoby. Pridajte do nej kôru, nakrájanú na kúsky a trocha rozmarínu. Na sporáku si zohrejte ocot. Až začne vrieť, zalejte ním citrónovú zmes a premiešajte. Nádobu potom pevne uzavrite a nechajte lúhovať 24 hodín. Nakoniec stačí už len precediť a domáci citrónovo-octový čistič je na svete.

Vyskúšať môžete aj iný recept: šupky z citrusov ako citrón a limetka, prípadne iba vytlačenú šťavu, zalejte v litrovom pohári až po okraj octom. Dbajte na to, aby boli ponorené. Takto nechajte stáť uzavreté minimálne dva týždne, ideálne mesiac. Čím dlhšie vydržíte, tým výraznejšia bude aróma citrusov. Nálev je hotový, keď ocot zhnedne.


Objavte tajomstvá kuchyne Kamilky Magálovej: V tejto knihe nájdete najnovšie recepty z obľúbenej relácie!


Skvelý pomocník do kuchyne aj kúpeľne

Využitie tohto prírodného čistiaceho prostriedku je naozaj široké. Ocot nasýtený esenciálnymi olejmi nedá šancu plesniam a zanechá po sebe príjemnú vôňu. Môžete si ho preliať do nádoby s rozprašovačom, tak sa vám s ním bude pracovať najlepšie. Najlepšie uplatnenie si nájde najmä v kuchyni a kúpeľni. Skvele funguje na zažratú špinu na kuchynskom dreze, digestore, mikrovlnnej rúre či sporáku. Vyčistíte ním aj sprchový kút, umývadlo a vodovodné batérie.

Keďže má citrónovo-octový prostriedok schopnosť absorbovať pachy, výborne poslúži aj na umytie chladničky, odpadkového koša a na odstraňovanie stôp po domácich miláčikoch. Pokojne s ním môžete umývať okná aj čistiť podlahy. Vždy je však vhodné vyskúšať ho na nejakom menej viditeľnom mieste, aby ste sa vyhli pohrome. Ak sa vám zdá, že by jeho použitie mohlo byť niekde prisilné, citrónový ocot rozrieďte s vodou v pomere 1:2, prípadne 1:1.

Poriadok bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

 

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame