Cukrovka možno ohrozuje aj vás: Čo všetko o tejto chorobe treba vedieť?

Cukrovka

freedigitalphotos.net

Celosvetovo rastúci počet diabetikov je alarmujúci. Žiaľ, aj na Slovensku významne narastá počet pacientov s diabetes mellitus. Ročne u nás pribudne takmer 50 tisíc diabetikov. Odhaduje sa, že v roku 2030 ich bude približne 600 tisíc. Patríte do rizikovej skupiny aj vy?

V súčasnosti je podchytených asi 350 tisíc pacientov. K tomuto počtu treba prirátať ďalších asi 100 až 150 tisíc pacientov, ktorí ešte o ochorení nevedia. Ide o skupinu ľudí, u ktorých ochorenie pretrváva aj niekoľko rokov bez príznakov. Diabetes sa dá zistiť vyšetrením krvi.

Ako vzniká?

Diabetes mellitus je ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vytvárať inzulín – hormón, pomáhajúci meniť glukózu z potravy na energiu, ktorú potrebujú všetky bunky v tele na svoju správnu funkciu. Pokiaľ sa glukóza „nespaľuje“ správne a začne sa hromadiť v krvi, postupne ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve postihnutie ciev a/alebo nervov (diabetická neuropatia) je najčastejšou príčinou závažných komplikácií cukrovky,” vysvetlila MUDr. Zuzana Némethyová, CSc., hlavná odborníčka MZSR pre diabetológiu.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory patrí dedičnosť, obezita a nezdravý spôsob života, vysoký krvný tlak či nedostatok fyzickej aktivity. Priveľa stresu či fajčenie patrí tiež medzi rizikové faktory. Ochorenie môže ovplyvniť už čas pred naším narodením – chyby v životospráve matky počas tehotenstva. Problémy môže spôsobiť aj nevhodná výživa dieťaťa vo včasnom období života. Základom prevencie je všetky možné rizikové faktory obmedziť na minimum – zdravo sa stravovať, venovať sa fyzickej aktivite, vyhýbať sa stresu a fajčeniu.

Spúšťače ochorenia

Ochorenie môže spustiť autoimunitný proces, pri ktorom sa vytvoria protilátky proti tzv. beta-bunkám pankreasu a výsledkom je takmer úplné alebo úplné zastavenie tvorby inzulínu. Problematická je aj zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi (kortikosteroidy, rastový hormón…) Pozor si treba dávať aj na niektoré lieky (kortikosteroidy) a pri chronickej pankreatitíde (chronický zápal podžalúdkovej žľazy – pankreasu).

Príznaky cukrovky:

  • nadmerné močenie
  • neustály smäd
  • celková vyčerpanosť, slabosť
  • pretrvávajúci pocit hladu
  • poruchy ostrosti zraku
  • pocit brnenia či pálenia v končatinách
  • opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie
  • pomalé hojenie rán
  • chudnutie bez známej príčiny
  • znížená koncentrácia

Cukrovku podceňujeme

Prax ukazuje, že k ochoreniu sa pacienti správajú macošsky. Väčšinou ho podceňujú, keďže nebolí. Závažnosť ochorenia si však vyžaduje dôslednú spoluprácu pacienta so špecialistami. Ochorenie je väčšinou dobre liečiteľné, avšak nevyliečiteľné a progredujúce.

Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže byť príčinou mnohých závažných, až život ohrozujúcich komplikácií. Napriek novinkám v liečbe majú diabetici život kratší približne o 8 až 15 rokov, pri dobrej liečbe asi o 5 rokov,“ zdôraznil doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. 


Mohlo by vás zaujať: Priveľa cukru škodí každému: Zbavte sa závislosti na sladkom čo najskôr


Typy cukrovky

  • diabetes 1. typu – zvyčajne sa vyskytuje u mladých ľudí a u detí. Pri tomto type ochorenia ide o poruchu funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín. Pacienti sú odkázaní na každodennú liečbu inzulínom, inak by im hrozila smrť.
  • diabetes 2. typu, označovaný aj ako starecký diabetes – vyskytuje sa obyčajne u starších ľudí. Pankreas tvorí inzulín, ale nedokáže ho produkovať v dostatočnom množstve a v čase, keď krv obsahuje nadbytočné množstvo glukózy.
  • gestačný (tehotenský) diabetes mellitus (GDM) – ide o akýkoľvek stupeň intolerancie glukózy, ktorá sa po prvýkrát zistí počas tehotenstva. Znamená komplikácie pre budúcu mamičku i jej dieťa. Po skončení tehotenstva sa obyčajne stratí, no ženy, ktoré ním počas tehotenstva trpeli a aj ich deti, majú v budúcnosti vyššie riziko rozvoja cukrovky 2. typu. Asi u polovice žien, ktoré trpeli GDM, vznikne diabetes 2. typu v priebehu 5-10 rokov po pôrode.

Najčastejšie komplikácie cukrovky

  • srdcovocievne ochorenia – diabetikom hrozia 2 až 4-krát častejšie ako dospelým bez diabetu a majú ťažší priebeh a horšiu prognózu. Ak postihne tepny srdca, mozgu či aortu, môže spôsobiť akútny srdcový infarkt, náhlu cievnu mozgovú príhodu, chronické srdcové zlyhávanie, ale aj náhlu smrť spôsobenú poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu.
  • strata zraku, ktorú spôsobuje postihnutie drobných cievok očí, najmä sietnice
  • nedokrvenie  a odumieranie tkaniva nohy (diabetická noha) je častou príčinou amputácie dolných končatín
  • zlyhanie obličiek – vysoká hladina glukózy ničí bunky obličiek, ktoré tak postupne strácajú svoju filtračnú schopnosť a vzniká ochorenie diabetická nefropatia

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pravidelné kontroly sú základ

U dospelých ľudí, ktorí nemajú na cukrovku predispozíciu, treba kontrolovať hladinu cukru aspoň každých päť rokov. Vo veku nad 45 rokov treba robiť vyšetrenie častejšie – každé tri roky. Pokiaľ však ide o pacienta nad 40 rokov, ktorý má zároveň jeden alebo viacero rizikových faktorov cukrovky, je nevyhnutné kontrolovať hladinu cukru aspoň raz za dva roky.

ViaDIA – Cesta diabetikov

Pri príležitosti Svetového dňa diabetu sa uskutoční premiérový ročník informačno-edukačného podujatia, počas ktorého sa Poštová ulica v Bratislave symbolicky premenuje na ViaDIA – Cesta diabetikov. Na podujatí budú prítomní lekári, odborná spoločnosť, pacientske organizácie, inovátori zdravotnej starostlivosti, zástupcovia samosprávy a predstavitelia medzinárodných zdravotníckych organizácií. Pre návštevníkov sú pripravené nové informácie o diabete, jeho liečbe a prevencii, meranie glykémie, krvného tlaku a predispozície na tzv. diabetickú nohu. Zástupcovia pacientskych organizácií ukážu, že diabetes nie je prekážkou športu a plnohodnotného aktívneho života. Presvedčia o tom príklady úspešných ľudí s diabetom, športové úspechy slovenských diabetikov a netušené možnosti najmodernejšej liečby. Naším cieľom je šíriť osvetu nielen medzi pacientmi s diabetom, ale aj širokou verejnosťou. Diabetes sa totiž môže dotýkať každého z nás,podčiarkol E. Martinka.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych cukrovku? Aký je život s touto chorobou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame