Cukrovkári pozor: Vaše zuby sú vo väčšom ohrození

Zuby

thinkstockphotos.com

Žiť s cukrovkou nie je jednoduché, nenesie so sebou len obmedzovanie sa v jedle, ale aj riziko ďalších zdravotných komplikácií. Patrí medzi ne vyššia kazivosť a vypadávanie zubov. Preto by mali ľudia s diabetom na svoj chrup a starostlivosť oň klásť zvýšený dôraz.

Cukrovka zvyšuje riziko kazenia a vypadávania zubov, varujú na webe Denník diabetika lekári. dvakrát vyššie riziko pre diabetikov potvrdila americká štúdia z minulého roka, ktorá sledovala trendy v zdraví zubov počas posledných 40 rokov. Príčinou je cukor, ktorý škodí zubom nielen v potrave, ale i zvnútra z organizmu.

Môže za to cukor v krvi

Zvýšená hladina cukru v krvi uľahčuje vznik zápalov a infekcií. A to v samotných zuboch aj v ďasnách. Práve ich dlhodobé a pozvoľné poškodzovanie môže časom viesť k zhoršeniu kvality tkanív obklopujúcich zub a k odhaleniu zubných krčkov. Tým klesá pevnosť ukotvenia zubov a zároveň stúpa riziko zubného kazu. Lekári sa zhodujú, že výsledky americkej štúdie možno vztiahnuť aj na ostatné vyspelé krajiny.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Dbajte na správnu hladinu a hygienu

Ak diabetici chcú mať zdravý chrup, mali by si hlavne držať v norme svoj krvný cukor. Ďalšie odporúčania v oblasti starostlivosti o zuby sú pre diabetikov rovnaké ako pre zvyšok populácie. Predovšetkým by si mali čistiť zuby dvakrát denne a dbať nie na dĺžku, ale na dôkladné odstránenie zubného plaku. Mali by používať mäkšie zubné kefky a čistiť smerom z ďasna na zub, nikdy nie obrátene.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


A čo ešte?

  • treba sa vyvarovať sladkostí, najmä v období medzi jedlami
  • je vhodné jesť vyváženú stravu bohatú na vitamín C, vápnik a bielkoviny
  • absolútne sa vyhýbať agresívnym bieliacim kúram
  • dbať na pravidelné prehliadky u zubára

Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s cukrovkou? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame