Všetko, čo potrebujete vedieť o bicyklovaní: Urobte si prehľad modelov a vyberte si ten pravý

pár v strednom veku na bicykloch

Objavte opäť čaro bicyklovania aj po 40-tke! (Zdroj: GettyImages)

Mnohí ľudia sa s úderom 40-tky dostávajú do zvláštnej situácie. Viacerí majú pomaly dospelé deti, vyriešenú otázku bývania a stabilnú prácu, no prestávajú sa venovať sami sebe. Zabúdajú na svoje zdravie, šport, jedoducho spohodlnejú, s čím prirodzene súvisí aj nejaké to kilo naviac. Ideálnym spôsobom, ako sa udržiavať vo forme je pritom bicyklovanie. V dnešnom článku vám prezradíme výhody cyklistiky, aký bicykel si zvoliť alebo aj to, ako to na úvod neprepáliť.

Výhody, ktoré vás presvedčia

O tom, prečo sa pustiť do cyklistiky by sa dali písať dlhé ódy. Prepája športovú aktivitu, očistu psychiky, formu koníčka a spoznávanie okolia. Bicykel môžeme tiež využiť ako ekologický spôsob prepravy a šetrenie času. Odporúčajú ju aj samotní lekári vzhľadom k tomu, že pri tomto športe nedochádza k preťaženiu kĺbov. Stále váhate? Tu je 5 presvedčivých dôvodov, prečo sa čím skôr pustiť do cyklistiky.

Vhodná pre každého
Neexistuje azda jediný dôvod, prečo by ste nemali bicyklovať. Ak sa so športom iba zoznamujete, toto bude ten správny začiatok. Navyše, zlepšuje rovnováhu, držanie tela a koordináciu. Spáliť môžete až 800 kalórii za hodinu!

Úprava hmotnosti
Bicyklovanie pri vysokej intenzite pomáha znižovať hladinu tuku v tele. Dochádza pri ňom k výraznejšiemu spáleniu kalórii ako napríklad pri behu. Vďaka cyklistike si tiež vybudujete svalovú hmotu a posilníte nohy. Tam to však nekončí. Posilňujete tiež celé jadro vášho tela, vrátane brucha a chrbta.

Duševné zdravie
Tak ako kladieme dôraz na náš výzor, musíme v rovnakej, ak nie ešte väčšej miere, klásť dôraz na duševné zdravie, možnosť zabránenia vyhoreniu a tiež potrebu relaxu. Pomocou bicyklovania sa vieme odreagovať, zmierniť depresiu aj pocit úzkosti a vďaka endorfínom znížiť stres. Určite vás poteší aj to, že budete spoznávať krásy okolia a v peknom počasí budete čerpať zo Slnka vitamín D.

Zlepšenie partnerských vzťahov
Vyskúšajte takto tráviť čas aj vaším partnerom. Bude to pozitívny impulz a zmena do vášho každodenného života. Naše slová potvrdzuje aj Peter (42). „S manželkou sme sa začali vo vzťahu nudiť. Je to bežný úkaz, vzťah spadne do stereotypu. Známi nám odporučili skúsiť bicykle. Aj keď nie sme športovo založení, dali sme na ich rady. Vďaka tomu sme dostali do vzťahu svieži vietor a minimálne raz do týždňa sa spolu vyberieme na výlet na bicykloch. Stali sa z nás vášniví cyklisti a spoznali sme vďaka tomu množstvo pekných miest aj v našom okolí. Keby sme to nevyskúšali, možno by sme skončili v manželskej poradni.“

Výborná prevencia
Samozrejme, ak to zdravie a sila dovolí. Portál healthline.com uvádza, že „cyklistika je fantastickým doplnkom vášho plánu starostlivosti, ak rakovinu máte alebo sa zotavujete z jej liečby. Tiež je vhodné ako prevencia voči rôznym ochoreniam. Bicyklovanie vás môže udržať štíhlym a fit, čo môže znížiť riziko vzniku určitých druhov rakoviny, a to aj vrátane rakoviny prsníka. Podľa výskumu z roku 2019 cyklistika znížila vedľajšie účinky liečby rakoviny vrátane únavy a pomohla zlepšiť celkovú kvalitu života.“ Dôležité je však jazdiť v kľude, bez stresu a veľmi sa nezadýchať.

Pútavo pôsobí aj štúdia z Univerzity v Glasgowe. Tá trvala až 5 rokov a sledovala 260 000 ľudí. Ukázalo sa, že u ľudí, ktorí cestovali do práce na bicykli sa znížilo riziko srdcových ochorení a rakoviny až o polovicu.

Drahá kúpa? Nie nutne

Prvým krokom je, samozrejme, obstaranie si toho správneho dvojkolesového tátoša. Nemusíte si hneď kúpiť nový. Skúste si najskôr požičať z požičovne. Vyjde vás to iba pár eur a navyše uvidíte, či sa vám cyklistika zapáči. Tiež môžete skúsiť viacero typov a značiek, vďaka čomu zistíte, ktorá vám najviac vyhovuje.

Výber bicykla

Zistili ste, že táto aktivita môže byť to pravé orechové aj pre vás? Výborne! Poobzerajte sa po kúpe vlastného bicykla. Zvažujte viacero značiek aj modelov. Dnes už rozlišujeme pomerne veľké množstvo typov. Z tých tradičnejších vám vyberáme:

Horský – Vhodnejšie sú najmä do prašnejšieho neasfaltového terénu, inými slovami – do prírody. Doposiaľ ide o najrozšírenejšie bicykle. Samozrejmosťou by mali byť napríklad kotúčové brzdy a odpružená vidlica. S kolesami vo veľkosti 29“ si užijete príjemnú a stabilnú jazdu, na niektorých miestach s ťažším rozbehom. Myslíme si však, že to ako rekreačný cyklista nepocítite. Dnes už môžeme nájsť aj akýsi hybrid a neraz sa spájajú viaceré typy bicyklov dokopy. Najčastejšie ide o krossový a horský.

Krossový – Podľa nás ide o najvhodnejší typ bicykla pre každého, kto s cyklistikou začína bez ohľadu na terén. Využijete ho na asfaltových aj poľných cestách, dlhších cyklotúrach. Niektorí mu ľudovo hovoria aj naháč. Jazdenie na takomto bicykli je mimoriadne pohodlné.

Trailový – Ide o veľmi univerzálny typ bicykla. Uvádza sa pri ňom, že zvládne aj športovú jazdu ťažším terénom.

Trekingový – Typovo ide o podobný bicykel ako je ten krossový. Rozdiel je najmä vo výbave. Trekingový je doplnený o výbavy ako sú blatníky, svetlá, nosiče alebo zvonček. Bicykle v tejto kategórii sú určené na rekreačné jazdenie.

Cestný – Charakteristický je svojimi tenkými plášťami a športovejším posedom, neraz zahnutými riadidlami prezývanými baran. Je určený najmä na rýchle jazdy po asfalte. Sú ľahké a od ostatných sa už na pohľad líšia aj geometriou- tvarom konštrukcie. Mnohí cyklisti hovoria, že až keď začali jazdiť na cestnom bicykli objavili čaro cyklistiky. Nuž, treba tiež uviesť, že sedačka na cestných bicykloch nepatrí zrovna k tým najpohodlnejším.

Mestský (city) – Bicykle z tejto kategórie sú vhodné na kratšie presuny, najčastejšie do práce, do obchodu alebo len na jednoduché vozenie sa. Vidieť ich môžeme v každom meste. Majú krytú reťaz a riadidlá sú umiestnené vyššie od sedačky. Vďaka tomu budete mať vystretú chrbticu a pohodlné vozenie.
Neraz sú doplnené o košíky v prednej časti. Nevýhodou sú nižšie stupne prehadzovačiek, čo znamená, že si jazdu úplne neprispôsobíte svojim možnostiam alebo terénu, a tak sa môže stať, že sa na niektorých úsekoch viac potrápite. Predpokladá sa však, že s ním pôjdete najmä po asfaltových cyklochodníkoch a po rovine, nižšie stupne prehadzovačiek by tak nemali byť problém.

Ako si vybrať teda ten pravý? Zvážte najmä to, na čo bicykel potrebujete. Ak na presun do práce alebo po meste, voľte mestský. Ak chcete bicykel využívať aj vo voľnom čase a raz sa vybrať aj na cyklotúru, siahnite po krossovom či trekingovom. Časom sa možno dopracujete aj k cestnému.

Cena bicyklov sa pohybuje od zvoleného typu, výbavy a značky. Aktuálne hlásia mnohé cyklo obchody vypredané stavy a zákazníci si na bicykel počkajú aj niekoľko mesiacov. Vyskúšať preto môžete aj rôzne bazáre, kde ceny idú dole a o jeho stav bolo profesionálne postarané.

Potrebné doplnky

Keď už máte vybrané, prichádzajú na rad potrebné doplnky. Chýbať by vám na úvod nemal nemal držiak na fľašu a samotná fľaša na vodu. Samozrejmosťou by mali tiež byť svetlá a odrazky, vďaka čomu budete viditeľní v lese aj na vozovke. Praktickou, avšak nie nutnou záležitosťou je aj stojan na bicykel, zvonček a držiak napríklad na telefón.

Tu to ale nekončí. Bez ohľadu na to, ako často a po akej trase budete chodiť, pre vašu bezpečnosť si určite kúpte prilbu. Neskôr oceníte aj cyklistické nohavice. Od ostatných sa líšia všitým mäkkým posedom, vďaka čomu vás nebude otláčať sedačka. Dobrou kúpou budú aj cyklistické okuliare, sklíčko ktorých je pretiahnuté až k bokom hlavy. Ich úžitok sa osvedčí okamžite. Zabránia možnému prievanu, nepríjemnému hmyzu a v neposlednom rade sú účinné aj proti slnku.

Zvýšenú pozornosť venujte aj správnej obuvi. Nemusíte si hneď kupovať originál cyklistické topánky, avšak rozhodne zabudnite na šľapky, žabky či inú nestabilnú obuv. Veľkou chybou budú aj tenisky s hladkou podrážkou. Nech ste akokoľvek skúsený cyklista, stačí iba sekunda a noha sa vám šmykne z pedálu. Takýto pád môže byť naozaj veľmi nepríjemný a skončiť aj vážnymi zraneniam.

Náš tip: Pre lepšiu stabilitu môžete vymeniť plastové pedále za tie železné, ktoré vám lepšie zafixujú topánku a udržia nohu.

Pomaly to pôjde ďalej 

Najväčším problémom pri začiatku akejkoľvek aktivity je prílišné nadšenie. Znie to možno zvláštne, ale je to tak. Neraz si ľudia stanovia nereálne ciele a výsledky chcú vidieť hneď. Aktivitu „prepália“, výsledkom čoho je svalovica či znechutenie z daného športu. Pristupujte k bicyklovaniu pokorne. Najskôr si dajte cieľ vydržať na bicykli pár minút, pár kilometrov, skúsiť kopec vyšliapať aspoň do polovice a až postupne pridávajte na záťaži. Nezabudnite mať pri sebe dostatok vody a kľudne aj proteínovú tyčinku alebo jablko, ktoré vás osvieži.

Náš tip: Ak sa vyberiete na cyklovýlet, kľudne sa na daný deň poistite. Aktuálne sú v ponuke rôzne poistenia určené práve pre aktívnych ľudí. 

Doplňujte vitamíny

Je perfektné, že s bicyklovaním môžete začať v každom veku. Nezabúdajte však aj na vhodné dopĺňanie minerálov a vitamínov. Zaraďte do svojho jedálnička železo, ktoré vám zabezpečí dostatok energie. Magnézium po náročnej trase môže pomôcť pri svalových kŕčoch, inak napomáha tiež k správnemu fungovaniu organizmu. Želáme vám veľa šťastných kilometrov!


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk, kubicasport.eu, healthline.com, bmj.com,
Odporúčame