Dary prírody pre lepší spánok: Prehazdovanie sa na posteli s nimi nehrozí!

Potraviny

freedigitalphotos.net

Problémy so spánkom a zaspávaním nie sú v dnešnej uponáhľanej dobe nič výnimočné. Ba práve naopak – trpí nimi čoraz viac ľudí. Poriadne sa vyspať je však základ, a preto mnohí siahajú po liekoch na spanie, ktoré sú však dvojsečnou zbraňou. Jednoduché riešenie sa však skrýva v prírodných produktoch, ktoré nemajú vedľajšie účinky, sú dostupnejšie a nezaťažujú organizmus. Ktoré to sú?

Látky obsiahnuté v prírodných produktoch fungujú podobne ako lieky, akurát, že v nižších koncentráciách a na prírodnej báze, nie na chemickom základe. Môžu pomôcť uvoľniť sa, stíšiť napätie a myseľ, ktorá sa nedokáže upokojiť sama, alebo podporiť produkciu hormónov, ktoré povzbudzujú spánok – serotonínu či melatonínu. Na základe toho sa vám bude nielen zaspávať lepšie, ale nebudete sa v noci budiť zo spánku.

Mandle pomáhajú zaspať

Jedna hrsť týchto orechov, ktoré sú pomerne obľúbené, dokáže viac, ako len ulahodiť maškrtníkom. Ak ich máte radi a zároveň máte problémy so zaspávaním, určite si ich doprajte každý večer – stačí jedna hrsť. Mandle totiž obsahujú tryptofán a horčík, ktorý upokojuje a relaxuje svaly. Tak isto dodávajú mandle telu aj bielkoviny, čím udržujú celú noc počas spánku stabilné hodnoty cukru v krvi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Banán a vaša diéta: Ideálna kombinácia alebo presný opak?


Starý dobrý med funguje

Nie nadarmo vám vaše staré mamy vravievali, aby ste svojim deťom namočili na noc cumeľ do medu (odborníci to v súčasnosti už neodporúčajú, pretože sa deťom z medu kazia zúbky). Med skutočne pôsobí priaznivo na spánok. Dajte si preto pred spaním za lyžičku medu, alebo si ho pridajte do čaju, ktorý vypijete pred spaním. Prírodný cukor, nachádzajúci sa v mede pomôže mierne zvýšiť hladinu cukru a tak uľahčí tryptofánu vstup do mozgových buniek a tiež vášmu mozgu vyšle signál, aby prestal produkovať orexín, ktorý je spojený s bdelosťou. Konzumácia medu pred spaním vám tak pomôže nadobudnúť pokojný spánok.

Banány sú vždy po ruke

Niektorí ich označujú aj ako prírodné tabletky na spanie. Banány obsahujú samé priaznivé látky, ktoré podporujú dobrý spánok. Ide najmä o horčík a draslík. Okrem nich tiež obsahujú aj aminokyselinu L-tryptofán, ktorá sa v mozgu premení na 5-HTP, ktoré sa následne premení na serotonín a melatonín (hormóny dôležité pre spánok).

Aj ľanové semiačka vám pomôžu dobre si schrupnúť

Možno sa vám to zdá divné, ale aj drobnulinké ľanové semiačka vám môžu pomôcť na ceste k lepšiemu spánku. Sú totiž zdrojom omega 3, 6 a 9-mastných kyselín, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, navodzujú a udržujú dobrý spánok. Alternatívou ku hrsti ľanových semiačok je jedna lyžica ľanového oleja hodinu pred spaním.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čerešničky, čerešne

Aj toto ovocie podporuje dobý spánok. K čerstvým čerešniam by ste teraz prišli asi len s ťažkosťami, ale taký kompót by ste možno v špajzi našli. Ak ste teda vlastníkmi čerešní v akejkoľvek podobe, vedzte, že dať si ich pred spaním je viac ako prospešné. Sú jedným z mála prirodzených zdrojov melatonínu a obsahujú ho dokonca vo vysokých hodnotách. Dajte si ich hodinu pred odchodom na lôžko.

Chmeľ vyhovuje najmä pánom

Áno, aj jedno pivo pred spaním môže pomôcť jeho lepšiemu priebehu. Chmeľ je už roky využívaný ako slabé sedatívum, pretože má upokojujúce účinky, zmierňuje úzkosť, upokojuje podráždené nervy a spomaľuje tep. Ak nemáte radi pivo, alebo ho len jednoducho nechcete pred spaním piť, môžete si chmeľ dopriať aj vo forme čaju. Vypiť by ste ho mali opäť asi hodinku pred spaním.


Pečiete si doma chlieb? Ktoré druhy vám chutia najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame